Ortaokulda Sosyal Aktivite ve Ders Çalışmanın Dengesi Nasıl Kurulmalı?

  • 18.08.2022

Ortaokul öğrencileri, gerek ergenlik döneminde olmanın zorlukları gerekse taşıdıkları sınav ve gelecek kaygısı nedeniyle etkili ders çalışma rutinleri oluştururken zorluk yaşayabilirler. Bu dönemdeki öğrencilerin sosyal hayat ve ders çalışma dengesi çok iyi kurulmalıdır. Sürekli ders çalışmak ve test çözmek sanılanın aksine akademik başarıyı olumlu yönde etkilemeyebilir. Gergin, huzursuz, paniğe kapılmış, kafası karışmış öğrencilerin başarısız olma ihtimalleri artabilir. Bu nedenle ebeveynlerin; ortaokuldaki çocuklarının stres atabileceği, arkadaşlarıyla sosyalleşebileceği, spor yapabileceği etkinlikleri desteklemeleri önem taşır.

LGS'ye hazırlanan öğrencilerin dengeli bir yaşam sürdürmelerinde ders çalışma programı oluşturmaları kritik bir rol oynar. Çocuğunuzun konulardan geri kalmaması, düzenli tekrar yapması ve yeterli test çözmesi için ona özel bir çalışma programı hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ders çalışma rutini oluşturan öğrenciler sosyal etkinlikler için de zaman bulabilirler. Gelin, “Ortaokulda sosyal hayat ve ders çalışma dengesi nasıl kurulmalı?” konusunu birlikte irdeleyelim.

Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

Ortaokul öğrencileri, akademik hedeflerinde belirleyici etkisi olan LGS'ye hazırlanırlar.

Bu nedenle düzenli ders çalışmaları ve test çözmeleri önemlidir. Sınavda başarılı olmanın ilk adımı; günlük, haftalık ve aylık ders çalışma programları hazırlamaktır. Ebeveyn, öğrenci ve öğretmen üçgeninde karar verilen bu program sayesinde başarı potansiyeli artırılabilir. Ders çalışma programının en verimli şekilde oluşturulması için çocuğun eksiklerinin belirlenmesi ve bu eksiklere yönelik çalışmanın planlanması gerekir. Bu noktada kişiye özel LGS hazırlık çözümleri sunan Vitamin Kitapları ve  Vitamin LGS'den de destek alabilirsiniz. Çocukların programlama sürecinde söz sahibi olması, zaman ayarlamalarında karar vermesi önemlidir. Öğrenciler, fikir birliğinde varılan ders çalışma programlarını daha etkili şekilde hayata geçirebilirler.

Günlük çalışma programında ders tekrarı ve test çözme gibi etkinlikler planlanabilir. Haftalık düzende ise detaylı araştırmalar, konuyla ilgili canlandırmalar, dikkat çeken belgeseller tercih edilebilir. Aylık çalışma rutinlerinde anlaşılmayan veya zorlanılan konular gözden geçirilebilir, tarama testleri çözülebilir ve deneme sınavlarıyla eksik kalan noktalar tespit edilebilir. 

Verimli ve düzenli çalışan öğrenciler, akademik düzeyde ilerledikleri için farklı etkinliklere de zaman bulabilirler. Plan yapmanın en büyük avantajı, öğrencinin boş zamanlarını kendine ayırabilmesini sağlamasıdır. Ders çalışma rutinini tamamlayan gençler, spor ve eğlence için arkadaşlarıyla program yapabilirler. Çocukların psikolojik ve sosyal gelişimi için farklı aktiviteler yapmaları önemlidir.

 

Plan Yapmanın Önemi

Plan Yapmanın Önemi

  • Ergenlik döneminde zorlu değişim süreçlerinden geçen öğrenciler, planlı davranmayı alışkanlık hâline getirerek çalışmalarından daha etkili sonuç alabilirler. Her alanda avantaj sağlayan planlı çalışma becerisi gençlerin kendilerine yetebilmelerini sağlar.
  • Hobilerine, arkadaşlarına, spor ve sanat etkinliklerine vakit ayırabilen öğrenciler daha az stres yaşarlar. Bu sayede de akademik anlamda daha istekli olurlar. Ders çalışmayı ve test çözmeyi, sıkıcı bir zaman olarak görmek yerine sorumluluk bilinciyle hareket edebilirler.
  • Planlı çalışmanın bir avantajı da ne yapacağını bilmektir. Hangi konuyu nasıl çalışacağını bilmek öğrencilerin daha aktif olmalarını sağlar. Ayrıca interaktif ders materyalleri sayesinde ders çalışma zamanlarını eğlenceli hâle getirir. Vitamin Kitapları; karekodla erişilebilen eğlenceli videolar, canlandırmalar, faydalı belgesellerle çocukların farklı öğrenme deneyimleri yaşamalarına katkı sağlar.
  • Ders çalışma programı sayesinde sorumluluk alan ve başarı düzeyi artan gençlerin başarılarında aile ilişkileri de önemli rol oynar. Ebeveynleriyle vakit geçirmek çocukların hangi yaşta olursa olsun ihtiyaç duydukları bir sosyal bağdır. Aile etkinlikleri planlayarak çocuğunuzun yaşamına dâhil olabilirsiniz. 

Benzer İçerikler