Okul Sırt Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okul Sırt Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • 31.08.2022

Yeni eğitim-öğretim dönemine hazırlık sürecinde çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı öncelikli okul eşyalarından biri olan okul sırt çantası seçerken titiz davranmak gerekiyor. Buna bağlı olarak da çanta seçimi konusunda aklınızda çeşitli sorular belirebilir. Örneğin “Okul sırt çantası seçimi nasıl olmalı?” gibi çeşitli sorular kafanızı meşgul edebilir. Çocuğunuza okul çantası seçerken önceliğiniz daima onun konforunu sağlamak olmalı. Seçim yapmadan önce ürünün kalitesi veya çocuğunuzun vücut yapısına uygunluğu gibi detaylara da mutlaka dikkat etmelisiniz. 

Siz de çocuğunuz için nasıl bir okul çantası seçmeniz gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız, “Okul çantası nasıl seçilir?” sorusunun cevabına birlikte bakalım.

Okul Sırt Çantası Seçimi Nasıl Olmalı?

Okul Sırt Çantası Seçimi Nasıl Olmalı?

Okul sırt çantası seçimi yaparken ilk önce çocuğunuzun ihtiyacının nasıl bir çanta olduğunu belirlemeniz gerekir. Her detayı göz önünde bulundurmak size fayda sağlar. Okul sırt çantası seçimi yapılırken sormanız gereken ilk soru “Çocuğum için en uygun sırt çantası nasıl olur?” olabilir. Okul sırt çantası seçerken çocuğunuzun yaşına, boyuna ve kilosuna uygun olması ön planda tutulmalıdır. Örneğin, çocuğunuzun yaşına uygun olmayan ve zevkine uymayan çantalar onu rahatsız edebilir. Bu yüzden seçim yaparken çocuğunuzun yanınızda olmasında fayda var. Tercihi ona bırakmanız ve en sık kullanacağı eşyalardan birini severek seçmesine destek olmanız avantaj sağlayabilir. Eğer çocuğunuzun tercih ettiği çantada onu rahatsız edecek bir detay varsa, bunu ona uygun bir dille belirtebilir, alternatifleri önerebilirsiniz.

Ayrıca boyut olarak çocuğunuza büyük ve ağır gelecek çantalar vücut gelişimi ve duruş konusunda olumsuzluklara sebep olabilir. Öyle ki defter, kitap ve kalem derken çocuğunuzun çantasına ağırlık yapacak pek çok araç-gereç eklenir. Bu yüzden sırt çantası seçerken çantanın hafif olmasına da dikkat etmelisiniz. 

Okul Sırt Çantası Tavsiyeleri

Çocuğunuz için en uygun sırt çantası onu rahatsız etmek yerine konfor sağlayan bir modeldir. Bununla birlikte çocuğunuz için okul sırt çantası seçerken şu tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz:

 • Sırt çantası tek askıya değil, iki askıya sahip olmalı. Askılarının destekleyici tokasının olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntıdır.
 • Askıları çocuğunuzun kolunun sıkmayacak şekilde geniş olmalı, çocuğunuza hareket kolaylığı sağlamalıdır.
 • Çocuğunuzun vücuduna tam oturan bir model tercih etmeniz gerekir.
 • Bel kısmı pamukla, destekleyici ped ile veya yumuşak olmasını sağlayan herhangi bir şeyle desteklenen okul sırt çantası modelleri önceliğiniz olabilir. 
 • Yükün eşit alanlara dağılması için bel kayış bağlaması kısmına sahip çantalar da doğru tercihtir.
 • Kitap köşelerinin veya sert araç gereçlerin sırt kısmına zarar vermemesi için sırt yastığına sahip bir çanta seçmelisiniz.
 • Okul sırt çantasının ağırlığı, çocuğunuzun vücut ağırlığının yüzde 10’undan az olmalı. Örneğin: Çocuğunuz 25 kiloysa çantanın ağırlığı içine konulacak eşyalarla birlikte maksimum 2,5 kilogram olmalı. (2)
 • Eşya yüklendikçe çanta aşağı çekileceği için askıları yumuşak, dolgulu ve eşit uzunlukta olmalı. Bu sayede çantayı taşırken omuz kısmının konforlu olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Seçeceğiniz okul sırt çantasını, çocuğunuza yürürken engel olmaması için bel hizasının 5-6 santimetre kadar yukarısına gelmeli. 
 • Fazladan çanta gözü, cebi veya bölmelerinin olması artı bir avantaj sağlar.
 • Kaliteli kumaşlarla ve materyallerle tasarlanan çantaların konforlu bir kullanım sağlayacağını unutmamalısınız. Bu nedenle çanta etiketini kontrol etmeniz de oldukça önemli.
 • Kanserojen ve alerjen madde içeren çantaları tercih etmemeye dikkat etmelisiniz.
 • Kumaş yapısının leke tutmaması da oldukça önemlidir. Yıkamayla geçmeyen lekeler çantalarda kötü bir görüntü oluşturabilir.
 • Seçtiğiniz çantanın fermuarları da sağlam olmalıdır çünkü sık sık açıp kapatmak bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle önceden kontrol etmenizde fayda var. 
 • Çantanın çocuğunuzun boyunu geçmemesine dikkat etmelisiniz. Özellikle de çantanın tepesi boyun kısmını geçmeyecek yükseklikte olmalı.

Erkekler için Okul Çantaları

Erkekler için Okul Çantaları

Erkek çocuğunuzun eğitim öğretim hayatı boyunca konforlu ve rahat bir şekilde okula gidip gelebilmesi için seçilen sırt çantası onun beğenisini de kazanmalı. Örneğin, sevdiği bir çizgi film karakterini veya kahramanının resmine yer verilen çantalar onun için ideal olabilir. Bununla beraber çanta yeteri kadar hafif ve yumuşak ise iyi bir tercih olabilir. Erkek çocukları oldukça hareketli olduğu için kullandığı çantanın da oldukça dayanıklı bir kumaşa sahip olması gerekir. Dayanıklı bir okul sırt çantası, eğitim öğretim yılı boyunca çocuğunuza eşlik edebilir.

Renk konusunda ise tercihi çocuğunuza bırakabilirsiniz. Siz çantanın yapısal özellikleri ile ilgilenebilirsiniz. Sizin seçtiğiniz çantayı çocuğunuzun beğenmemesi gibi durumlar içinde mutlaka alternatifler belirlemelisiniz. Ayrıca erkek çocukları daha hızlı bedensel gelişim gösterir, bunu öngörerek çanta boyutuna dikkat etmeniz gerekir. Çocuğunuza küçük gelen çantalar ilerleyen zamanlarda sorun yaşatabilir. Bu yüzden ne çok büyük ne de çok küçük bir çanta tercih etmeniz gerekir. Çantaların askı destekleyici tokaları ve kayışı varsa size bu konuda kolaylık sağlar. Askı destekleyici tokalar sayesinde, çanta boyutunu çocuğunuza göre ayarlayabilirsiniz. 

Kızlar için Okul Çantaları

Kızlar için Okul Çantaları

Kızlar için tercih edilecek okul çantasında konfor kadar tasarım da önemlidir. Bölme sayısı fazla olan seçeneklerin yanı sıra renkli tasarımlara, masal kahramanlarına ve tatlı çizgi film karakterlerine yer verilen çantalar seçilebilir. Mor, kırmızı, turuncu veya pembe gibi renklere sahip olan çantalar, kızınızın ilgisini çekebilir. Seçilecek çantanın destekleyici pedinin yumuşak olmasına da ayrıca dikkat etmeniz gerekir.

Çocuk okul sırt çantaları genellikle beslenme çantası ile set olarak satılır. Bu yüzden hem okul çantasının hem beslenme çantasının beraber taşınacağı dikkate alındığında ikisinin de hafif bir yapıya sahip olması gerekir. Böylece çocuğunuz çantasını gün boyu rahatça taşıyabilir. Okuldayken ihtiyaç duyabileceği tüm kırtasiye malzemelerini ve kişisel eşyalarını sığdırabileceği bir çanta arıyorsanız, kendisi hafif iç hacmi geniş bir modeli değerlendirebilirsiniz.

Tüm tavsiyeleri dikkate aldığınızda hem çocuğunuzun zevklerini yansıtan hem de konforlu ve işlevsel bir seçeneğe ulaşmanız kolaylaşır. Siz de okul sırt çantası seçiminde bu detayları göz önünde bulundurarak, çocuğunuzun severek kullanacağı ve fonksiyonel bir modele birlikte karar verebilirsiniz.

Benzer İçerikler