İnteraktif Eğitim Nedir?

İnteraktif Eğitim Nedir?

  • 19.07.2024

Teknolojinin gelişmesi, eğitim sistemleri üzerinde de etkili oldu. Günümüzde sıkça karşılaşılan kavramlardan biri olan interaktif eğitim de bu değişimin göstergelerinden biri haline geldi. Peki ama çok kullanılan interaktif eğitim nedir ve sunduğu olanaklar nelerdir?

Sen de interaktif eğitimin ne olduğunu merak ediyorsan, detayları birlikte inceleyelim.

İnteraktif Eğitim Nedir?

İnteraktif Eğitim Nedir?

İnteraktif eğitim, etkileşimli öğrenme demektir. Bilgiye erişimin artık çok daha kolay olduğu günümüzde belirli konuların öğrenilmesinde bilgisayar teknolojisi kullanılarak ders çalışma tekniğini ifade eder (1). Öğrenme sürecini sadece okul ve dershanelerle sınırlı tutmayıp, internet üzerinden ulaşabileceğin aktif eğitim siteleriyle de eğitimine katkıda bulunabilirsin.  İnteraktif eğitim, katılımın olduğu öğrenmeyi pekiştirmeye yönelik bir eğitimdir. Bilişsel aktivitelerini ve aktif öğrenme yöntemlerini destekler. Bu sayede yalnızca öğretmeninle değil arkadaşlarınla da etkileşim halinde olur ve birlikte çalışabilirsin.

İnteraktif eğitim okulda öğretmen ve öğrenci arasında etkili bir öğrenme ortamı oluşturur. Aynı zamanda senin için bilgilerini sağlamlaştırmaya yönelik motive edici faaliyetler içerir. İnteraktif eğitimde öğretmen, öğrenmeyi teşvik eden bir rol üstlenir. Arkadaşlarınla öğrenmeye yönelik görsel yardımcıları kullanabilir ve bu şekilde aktif bir çalışma gerçekleştirebilirsin. Etkileşimli bir şekilde öğrendiğin bilgiler ise daha kalıcı hale gelir.

Geleneksel Eğitim ve İnteraktif Eğitim Farklılıkları

Geleneksel Eğitim ve İnteraktif Eğitim Farklılıkları

İnteraktif eğitim sadece okulda değil evde de ulaşabileceğin bir eğitim çeşididir. İnternet bağlantısıyla birçok interaktif eğitime başlayabilirsin. Çevrim içi sınıflarda derslerine katılım sağlayarak, anlamadığın konuları tekrar tekrar izleyerek çalıştığın konuyu pekiştime imkanı bulabilirsin. Sosyal ve duygusal becerilerine yönelik yürütülen eğitimlerde her yaş ve seviyeye uygun eğitime ulaşabilirsin. Ekran başında geçireceğin süreyi belirleyerek uygulamalı derslere de katılabilirsin.

İnteraktif eğitim, karşılıklı etkileşimin olduğu sanal ortamdaki eğitici videolar ve sunumlarla ya da eğitici ve yönlendirici faaliyetlerle öğrenmeyi destekleyen bir eğitim sistemidir (2). Günlük olarak öğrenme sürecin okulla sınırlı kalmaz ve bu süreyi istediğin ölçüde genişletebilirsin. Geleneksel eğitim derslere katılım başarını yükseltse de dikkatin çabuk dağılıyor olabilir. İnteraktif eğitim, öğrenme sürecinde dikkatini konuya yoğunlaştırman için çeşitli imkanlar sunar. İnteraktif eğitimde öğretmen bir rehber olarak bulunurken, öğrenci öne çıkar. Bu sayede de derse tam katılım göstererek, aktif bir öğrenme gerçekleştirebilirsin.

İnteraktif Eğitimin Faydaları Neler?

• İnteraktif eğitim öğrenme sırasında aktif kalmayı sağlayarak, derse olan ilginin devam etmesine yardımcı olur.
• Bağımsız öğrenme olanağı sunan interaktif eğitimle istediğin alanda gelişim sağlayabilirsin.
• İnteraktif eğitimde istediğin konuyu istediğin zaman izleyebilirsin ve bu sayede konuyu daha iyi öğrenebilirsin.
• Öğrenmek istediğin konunun süresini, amacını ve hızını kendin belirleyebilirsin.
• Kendine özel bir öğrenme planı oluşturma imkanı sunar.
• Canlı eğitim veren sınıflarda çözemediğin soruları ve anlamadığın konuları öğretmene iletebilirsin.
• Çalıştığın konular ile ilgili konu testlerine ulaşarak, bunları çözebilirsin.
• Soru çözümlerinin anlatımlarını izleyerek farklı çözüm tekniklerini görebilirsin.

İnteraktif eğitim, öğrenciyi temel alan yapısıyla eğitim sistemine büyük bir farklılık getirmektedir. Bu farklılıkların sunduğu yeni eğitim metotlarını deneyebilir, kalıcı ve kolay öğrenmenin keyfini çıkarabilirsin.

Kaynaklar:

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/199073 

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/69938   ss.117

Benzer İçerikler