Çocuklar İçin Evde Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

  • 01.09.2022

Gelişim çağında çocuklar etraflarındaki tüm nesnelere ve olaylara merakla yaklaşırlar. Özellikle ev ortamında tüm eşyalar onların ilgi odağındadır. Eşyaları yakından keşfetmek, tüm detaylarını incelemek isterler ancak bu esnada bazı problemler yaşanabilir. Eşyaların devrilmesi, elektrik çarpması, kayma ve düşme gibi pek çok problem çocukların evde karşılaşabileceği sorunlardandır. Evde uyulması gereken güvenlik kuralları sayesinde olası felaketlerin önüne geçmek mümkün olabilir. Bu güvenlik önlemleriyle ev kazaları riskini en aza indirerek çocuklarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Çocuklar için Evde Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

Çocuklar için Evde Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

Ev içerisinde çocuğunuzun güvenliği için elinizden gelenin fazlasını yapsanız da bazı durumları öngöremeyebilirsiniz. Bunlar için aşağıdaki güvenlik önlemlerini alabilir, yaşanabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırabilirsiniz.

Mobilyaları Sabitleyebilirsiniz
Yürümeye yeni başlayan çocuklar etraftaki her yere ulaşmak isteyebilir. Çocuğunuz etrafı keşfederken sabitlenmemiş, sağlam olmayan mobilyalar devrilebilir. Bu nedenle mobilyaları duvara sabitlemeyi ihmal etmemelisiniz.

İlaçları ve Diğer Kimyasalları Saklayabilirsiniz
Çocuklar; ilaç, deterjan, makyaj temizleyici, aseton, deodorant gibi kimyasallarla oynamaktan hoşlanabilir. Bunların zararlı olduğunu belirtseniz de yetişemeyecekleri bir yerde saklamadığınız sürece tehlikeyi ortadan kaldıramayabilirsiniz. Bu nedenle ilaçları yetişemeyeceği bir ecza dolabında, diğer kimyasalları da dolapların yüksek yerlerinde saklamalısınız.

Kilitlerden Faydalanabilirsiniz
Dünyayı keşfetmeye meraklı olan çocuklar özellikle pencerelerle ve dolaplarla sık sık uğraşabilir. Evde çocuk güvenliği için pencereleri, onun güvenliğini tehdit edecek dolapları, odaları ve balkonları kilitlemeyi deneyebilirsiniz.

Ocakta Sıcak Nesne Bırakmayın
Çocuklar gezinirken mutfak tezgahına ulaşmaya çalışabilir. Bu nedenle ocakta işiniz bittiğinde kaynar tencereleri, demlikleri ve diğer nesneleri ulaşamayacakları bir köşeye kaldırabilirsiniz. Böylece yanma tehlikesinin de önüne geçebilirsiniz.

Mutfaktaki Keskin Nesneleri Saklayabilirsiniz
Mutfakta çalışırken farkında olmadan bıçak, makas gibi nesneleri çocuğunuzun kolayca ulaşabileceği bir yerde bırakmış olabilirsiniz. Bu da bir yerlerini kesip yaralanmalarıyla sonuçlanabilir. 

Zeminin Islak Kalmamasını Sağlayabilirsiniz
Temizlik yaparken, mutfakta çalışırken veya banyodaki işleriniz sırasında zeminler ıslanabilir. Çocuklar oyun oynarken ve etrafı keşfederken ıslak zeminden dolayı düşebilir ve yaralanabilirler. Bu nedenle işlerinizi yaparken bir yandan zeminin kuru ve temiz olmasına dikkat ederek güvenliklerini sağlayabilirsiniz.

Prizleri Kapatabilirsiniz
Prizler de diğer birçok nesne gibi çocukların güvenliklerini tehdit eder. Çocuklar bazen prizlere parmaklarını sokabilir veya prize bazı cisimlerle dokunabilirler. Bu da fark etmediğiniz sürece elektrik çarpmasıyla sonuçlanabilir. Prizleri kapatan ürünler kullanarak çocuklarınızın prize erişimini engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda elektrik bağlantısı bulunan çoklu prizleri de kullanmadığınız sürece açık bırakmamaya, kullanırken dikkatli olmaya ve bu prizlerin kablolarını duvara sabitlemeye dikkat ederek güvenliği artırabilirsiniz.

Evde Dedektör ve Yangın Söndürücü
Bulundurabilirsiniz
Çeşitli nedenlerle evde yangın çıkabilir. Yangına en kısa sürede müdahale edebilmeniz ve olası felaketlerden korunabilmeniz için evde yangın dedektörü, yangın söndürücü ve mutfakta oluşabilecek alevler için yangın battaniyeleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çocuğun ulaşabileceği bir yerde çakmak veya kibrit gibi yanıcı nesneler bulundurmamaya da dikkat etmelisiniz.

Bebek Telsizinden ve Kameradan
Yararlanabilirsiniz
Bebek telsizleri ve kamera gibi teknolojik ürünler, çocuğunuzun yanında olmasanız bile ondan haberdar olmanızı sağlar. Bu sayede herhangi bir olumsuz durumda hızlıca onun yardımına koşabilirsiniz.

Güvenlik Kapısı ve Yatak Bariyeri Kullanabilirsiniz
Güvenlik kapıları, evin bahçeye açılan kapısını kapatmanıza yardımcı olur. Bu sayede çocuğunuzun siz farkında olmadan evden uzaklaşmasını engelleyebilirsiniz. Çitlerle bahçeyi çevirerek uzağa gitmesini önleyebileceğiniz gibi uyurken de güvende olması için bariyerli yataklar kullanabilirsiniz.

Tüm bu güvenlik önlemleriyle çocuklarınızı tehlikelerden koruyabilirsiniz. Bu sayede o keyifle oyun oynarken ve eğlenirken endişe duymadan kendi işlerinizle ilgilenebilirsiniz.

Benzer İçerikler