Olağanüstü Durumlarda Çocuklara İyi Gelebilecek 10 Kitap Önerisi

Olağanüstü Durumlarda Çocuklara İyi Gelebilecek 10 Kitap Önerisi

  • 30.03.2023

Doğal afet gibi beklenmeyen bir anda gerçekleşen ve kontrol edilemeyen olaylar ebeveynlerin çocukları için yaratmaya çalıştıkları huzurlu ve sakin atmosferi dağıtabilir. Olumsuz durumlarla karşılaşan çocuklar, olan biteni algılama ve anlamlandırma sorunları yaşayabilir. Böyle zamanlarda ailelerin üzerine düşen en önemli görev, çocuklarının güvende olduklarını hissetmelerini sağlamak ve olan biteni anlamlandırmalarına yardımcı olmaktır.

Dünyanın bazen zorlu, yürek burkan ve acı verici olaylara ev sahibi olabileceğini çocuklarınıza nasıl açıklarsınız? Bu konudaki en önemli yardımcınız çocuğunuzun yaşına uygun bir kitap olabilir. Olağan dışı durumlar karşısında çocuğunuzun yeniden iyi hissetmesine destek olabilecek kitap önerilerimizi sizler için sıraladık.  

Hikaye Kitaplarının Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkisi

Hikaye kitaplarının çocuk psikolojisi üzerinde; bilinmeyen dünyaların kapılarını açmak, var olan durumları tanımlamak ve iletişim becerilerini güçlendirmek gibi birçok olumlu etkisi vardır. Kişilik gelişimi etkilerine bakıldığında çocuk ve genç hikaye kitabı türleri küçüklerin kendi değer, tutum ve davranışlarını belirlemelerine yardımcı olur. Okudukları kitaplar sayesinde dış dünyayı anlamlandırmaya başlayan çocuklar, olağan dışı olayların yaşandığı zamanlarda kendilerini daha iyi ifade etme ve stresle baş etme yöntemlerini keşfedebilir.

Birbirinden farklı karakter, duygu, zaman ve mekan tanımlamalarına yer veren hikaye kitapları çocuklar için yeni dünyaların kilidini açar. Kendilerine benzer karakterlerle özdeşleşmelerinin yanı sıra farklı karakterlerin var olduğunun da bilincine varırlar. Bu durum onların benliklerini tanımasına ve etrafındaki insanların benliklerini ayırt etmesine yardımcı olabilir. Hikaye kitaplarının kişisel gelişime pozitif etkileri, özellikle zor süreçlerden geçen çocuklarda daha yaygın görülebilir. Doğal afet gibi olağan dışı durumların sadece kendi yaşadıkları coğrafyada değil tüm dünyada var olduğunu anlamaları, kendilerini yalnız hissetme ya da endişe duyma gibi hislere karşı koymalarına destek olabilir.

Olağanüstü Durumlarda Çocuklara İyi Gelebilecek Hikaye Kitapları

Olağanüstü durumlarda  çocukların hayal dünyalarını zenginleştiren, onlar için konforlu bir alan yaratan ve stres duygusuyla başa çıkmalarına destek olan hikaye kitapları önerilir. Bu noktada yaş gruplarına göre kitaplar arasında çocuğunuzun ilgi alanına göre seçim yapmak da faydalı olabilir. Sizler için olağandışı durumlarda çocuklara iyi gelebilecek 10 kitap önerisi hazırladık…

Kitapçı Kedi - Doç. Dr. Osman Abalı

Kitapçı Kedi - Doç. Dr. Osman Abalı

Doç. Dr. Osman Abalı kaleminden çıkan Kitapçı Kedi, 3-7 yaş arası çocukların gelişim süreçlerinde olumlu etkilere sahiptir. Duygusal zeka gelişimi, empati, çok yönlü düşünme ve sosyal gelişimin yanı sıra iletişim kapasitesi konularını ele alan hikayelere sahiptir. Kitabın baskısına dahil olan 100 organik boya ile eğlenceli bir görünüm sağlanır. Görsel olarak ilgi çekmesi ve keyifli okuma süreci oluşturması anne babalar tarafından en çok tercih edilen hikaye kitapları arasında yer almasına olanak tanır.

Küçük Kara Balık - Samed Behrengi

Küçük Kara Balık - Samed Behrengi

Irmağın tatlı sularında yaşayan bir balığın denize ulaşma çabasını ele alan Küçük Kara Balık 6 ile 8 yaş grubu için en ilgi çekici hikayelerden biridir. Çevre baskısını, özgürlüğü ve bir birey olarak kendi başına karar alabilmenin gücünü anlatan hikaye adalet ve eşitlik kavramlarına dikkat çeker. Özellikle hayatın anlamını bulmanın önemine ışık tutmasıyla çocuk gelişimine olumlu etki eder.

Üç Kedi Bir Dilek - Sara Şahinkanat

Üç Kedi Bir Dilek - Sara Şahinkanat

Okul öncesi hikaye kitabı önerileri arasında öne çıkan Üç Kedi Bir Dilek benzersiz bir dostluğu ele alır. Piti, Pati ve Pus etrafında oluşturulan hikaye birbirini sahiplenme konusunun önemini vurgular. Yardımlaşma, arkadaşlık ve hayal kurma kavramlarıyla küçüklerin en sevdiği hikayelerden biridir.

Ozan Beedle’ın Hikayeleri - J.K. Rowling

Ozan Beedle’ın Hikayeleri - J.K. Rowling

Resimli hikaye kitabı önerileri arasında en ilgi çekici konulardan birine sahip olan Ozan Beedle’ın Hikayeleri çocukların büyülü dünyasına hitap eder. Sihiri ana merkezine alan kitap beş büyüleyici masal ile Harry Potter hayranlarına seslenir. Stres ortamından uzaklaşmak ve kendi hayal dünyasının tadını çıkarmak isteyen küçüklere Dumbledore ile sihir dolu bir hikaye eşlik eder.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Jules Verne

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Jules Verne

Macera dolu bir serüven ile dünyayı dolaşmak isteyen bir çocuğunuz varsa Denizler Altında Yirmi Bin Fersah tam da ona göre! Kaptan Nemo ve bilim insanı Pierre Arronax; Kızıldeniz, Akdeniz, Güney Kutbu ve kayıp Atlantis kıtası dahil birçok bölgede seyahat ederek yeni maceralara atılır. Özgürlük, cesaret, kararlı olmak ve asla pes etmemek konularına değinen roman en popüler dünya klasiklerinden biri olur.

Olduğun Yerde Kal - John Boyne

Olduğun Yerde Kal - John Boyne

Savaş ve yıkıcı etkilerini konu alan Olduğun Yerde Kal beşinci yaşına basan Alfie’nin hikayesine değinir. Birinci Dünya Savaşı’nın kaotik atmosferinde bir çocuk olarak var olan Alfie babasının izini sürer. John Boyne ve usta kalemi ile oluşturulan konusu ile olağan dışı durumlarda çocukların empati duygusunu perçinleyebilecek bir kitap önerisi olarak öne çıkar. Büyük felaketlerin insanlık üzerinde bıraktığı etkilere ışık tutması ile çocukların farkındalık düzeyini artırabilir.

Çöplük - Andy Mulligan

Çöplük - Andy Mulligan

Hayat mücadelesinin en etkileyici konularından birini işleyen Çöplük yoksulluk ve evsizlik kavramlarına karşı savaş açar. Tüm kötü koşullara rağmen cesaretini ve umudunu kaybetmemenin önemini vurgulayan kitap ana kahramanı Raphael ile çocukları anlamlı bir serüvene davet eder. Bir rastlantı hikayesi olarak tanımlanan Çöplük kitabı ödüllü bir yazarın kaleminden çıkmıştır.

Peter Pan - J.M. Barrie

Peter Pan - J.M. Barrie

Dünya klasiklerinin en bilinen çocuk eserlerinden biri olan Peter Pan çocukları sonsuz bir gençlikle tanıştırır. Özgürlük ve masumiyet kavramlarını ele alan Peter Pan bitmeyen çocukluğun sembollerinden biridir. Özel kurgusu ile büyümek istemeyen yetişkinlere de hitap eden kitap çocukların favori hikayeleri arasında yer almaya adaydır.

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

Küçük Prens kendi galaksisinde tek başına yaşayan bir çocuğun büyüme yolculuğunu ele alır. “İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir.” alıntısıyla öne çıkan kitap bir çocuğun gözünden yetişkin dünyasını anlatmayı hedefler. Dostluk, yalnızlık, mutluluk ve sevgi ana temaları ile dünyanın en çok satan çocuk klasiklerinden biridir.

Alice Harikalar Diyarında - Lewis Carroll

Alice Harikalar Diyarında - Lewis Carroll

Etkileyici anlatım dili ile öne çıkan Alice Harikalar Diyarında çocukları hayal dünyalarının sınırlarını genişletmeye davet eder. Sıra dışı bir hikayesi olan kitap dünya klasikleri arasında yer alırken birçok yazara da ilham olmayı başarır. Küçük bir kız olan Alice’ın tuhaf giyimli tavşanı takip etmesiyle başlayan serüven benzersiz bir maceraya dönüşür. Her sayfasında heyecan dolu kurgusuyla dikkat çeken kitap Lewis Carroll’un eşsiz kalemiyle sizlere sunulur. 

Benzer İçerikler