Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

  • 01.09.2022

Küçükken hemen hemen herkese büyüyünce ne olacaksın diye sorulmuştur. Hepimizin farklı cevapları vardır; doktor, polis, avukat, hâkim ya da öğretmen bu cevaplardan biri olabilir. Liseden üniversiteye geçiş döneminde senin de aklında “Hangi mesleği seçmeliyim?” sorusu olabilir. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecinde seçilen meslek de değişebilir. Peki doğru meslek seçimi nasıl yapılır? 

Meslek seçimi yaparken seni mutlu etmeyen bir mesleği yapmak zorunda kalmamak için doğru karar vermen önemlidir. Meslek tercihi yaparken kararında etkili olabilecek kişiler tarafından yönlendirilebilirsin. Seni yönlendirmeye çalışan kişilerin iyi bir meslek sahibi olmanı istedikleri için yardımcı olmaya çalıştıklarını hatırlamalısın. Fakat unutmamalısın ki uzun süre çalışacağın bu mesleği kendi istek ve yeteneklerine göre etki altında kalmadan belirlemen daha faydalı olacaktır. Meslek seçimini yaparken nelere dikkat edebileceğine birlikte bakalım.

Nasıl Meslek Seçilir?

Nasıl Meslek Seçilir?

Meslek tercihi yaparken ilgi alanların, yeteneklerin ve kişilik özelliklerine dikkat etmen önemlidir. Kendine uygun mesleği ararken ilgi ve ihtiyaçlarına uygun meslekler üzerinde yoğunlaşabilirsin. Üniversitede okuyacağın bölümü kişiliğine ve isteklerine uygun olan meslek için seçer ve severek bitirirsen mutlu olma ihtimalin daha yüksek. Bu sayede seçtiğin bölüm ve meslekte keyifli bir şekilde kariyerini şekillendirebilirsin. 

Kendimize Uygun Mesleği Nasıl Seçeriz?

Meslek seçimi yapmadan önce kendini iyi tanımalı nelerden hoşlandığını, yeteneklerini ve en çok neler yapmaktan zevk aldığını belirlemelisin. Üniversite sınavına hazırlandığın bu dönemde sözel alana mı yoksa sayısal alana mı daha yatkın olduğuna bakmalısın. Karşındaki kişilerle iletişiminin nasıl olduğu da önemlidir. Yazılı olarak kendini daha iyi ifade ediyor olabilirsin ya da tam tersi sözlü olarak kendini daha net ifade ediyorsundur. Nelere yeteneğin var? Örneğin; müzik, resim, oyunculuk ya da spor da meslek seçiminde etkili olabilir. Geleceğin mesleklerinden olan kodlama ilgini çekiyor olabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak yeteneğe göre meslek seçimi yapman ileride sevdiğin meslekte kariyer basamaklarını tırmanmana imkân sağlayacaktır. 

Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişisel araştırmaların seni doğru meslek seçiminde yönlendirir. Kendini tanıman, yeteneklerini ve eksik yönlerini belirlemen geleceğini etkileyen özelliklerine göre sana en uygun meslek seçimini yapabilmene yardımcı olur. Kendini tanımladığın bu süreçte seçimlerinde ailenden destek görmen, adımlarını sağlam atıp seçimlerinde daha kararlı olmanı sağlar. Ailenin olumlu desteğiyle derslerine daha sıkı çalışabilir ve istediğin mesleğe bir adım daha yaklaşabilirsin. 

Yetenekli olduğun alanla ilgili yapabileceğin meslekleri öğrenmek de kendine uygun mesleği bulabilmene yardım edebilir. Seçtiğin mesleği artıları ve eksileriyle öğrenip gelecek planını yapmalısın. Belirlediğin mesleğin bireysel eğilimlerine uygunluğuna bakabilirsin. Kendine uygun mesleği belirledikten sonra sınavlara kadar olan süreyi iyi değerlendirebilirsin. Tercih ettiğin meslek hangi alana yakınsa o alan derslerine yoğunlaşmanda fayda var.

Tüm bu süre zarfında kendinden emin adımlarla ilerlemelisin. Kişisel ilgi alanlarının ve yeteneklerinin farkında olarak kendine güvenerek yola devam etmelisin. 

Benzer İçerikler