Öğretmenlere Online Sınav Kağıdı Hazırlama İpuçları

Öğretmenlere Online Sınav Kağıdı Hazırlama İpuçları

 • 11.08.2022

Öğretmenler için zahmetli bir iş olan sınav kağıdı hazırlama süreci, pandemi döneminde uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte dijital ortama kayarak farklı bir sürece dönüştü. Bu noktada online yani çevrim içi sınav kağıtları hazırlamak için kullanılan bilgisayar programları öğretmenlerin iş yükünü hafifletiyor. Bu programlar üzerinden online sınav kağıdı hazırlamak öğretmenlere büyük kolaylık sağlıyor.


Siz de öğrencilerinizin yetkinliklerini ve başarı durumlarını kısa sürede ölçmek için kullanabileceğiniz online sınav kağıdı hazırlama ipuçlarını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Online Sınav Kağıdı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online Sınav Kağıdı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pandemiyle birlikte hayatımıza giren uzaktan eğitim ve yeni nesil teknolojik gelişmeler online sınav sayısını artırdı. Online sınav hazırlamak en çok tercih edilen programların başında Microsoft Word yer alır. Word programının kullanımı oldukça pratiktir. Araç içinde yer alan çek sürükle bırak özellikleri, renk ve yazı çeşitleri, sayfa yapısı değişiklikleri gibi birçok özellik online sınav kağıdı hazırlamada kolaylık sağlar. Bunun yanı sıra kısayol tuş kombinasyonlarıyla da soru kitaplarında tespit edilen sorular da kullanılabilir. Aynı zamanda kısa sürede yeni ve özgün soru kalıpları da oluşturulabilir. Sınav kağıdı oluştururken soruların birbirine çok yakın olmaması ve gerekli boşlukların soru aralarında olması da önemlidir. Farklı soru çeşitlerini bir arada sunan online sınav kağıtları ile öğrencilerin sınava adapte olma düzeyi de artırılabilir.


Online sınavlar pek çok fayda sunar. Öğrenciler bilgisayar veya tablet başında kısa sürede sınav sürecini atlatır. Öğretmenler açısından kazanımların ölçülmesi de hızlı ve pratiktir. Ayrıca online sınavlar, fiziki eğitimin uygulanamadığı dönemlerde de eğitimin yarıda kalmasını engeller. Bunun yanı sıra online sınav kağıtları, öğrenci üzerinde oluşan sınav kaygısını ve stresini de azaltabilir. Online sınav kağıtlarında çeşitli renkler ve grafikler kullanmak, sınav kaygısının ve stresinin azalmasında etkilidir. Online sınav uygulamalarının önemli özelliklerinden bir diğeri ise öğrencinin teknoloji kullanma becerisini artırmasıdır. Böylece öğrenciler zaman içinde oluşan teknolojik değişimlere ve farklı koşullara da adapte olmayı öğrenebilir. 

Online Sınavın Avantajları Nelerdir?

Online sınavlar öğretmen ve öğrencilere çeşitli faydalar sağlar. Online ortamda uygulanan sınav denetiminin zor olduğu düşünülse de kamera, mikrofon, ekran kaydı ve ses donanımlarının kontrolüyle güvenlik açıkları kapatılabilir. Online sınavın sağladığı faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:


 • Online sınav kağıtları basılı sınav kağıtlarına göre daha hızlı hazırlanır.
 • Sınavın değerlendirilmesi ve sonuçların açıklanması daha çabuk olabilir.
 • Çeşitli araçlar, resimler ve grafikler yardımıyla farklı tipte soruları bir arada sunmak mümkündür. 
 • Ölçme yetkinliği basılı sınava göre daha yüksektir. 
 • Düşünme ve yazımın yanı sıra görme duyusunun gelişmesini de sağlar. 
 • Her öğrenci için farklı sorular hazırlamak mümkündür. 
 • Öğrencinin eksik olduğu kazanım alanı ve konu sayıları kısa sürede tespit edilebilir. 
 • Öğrencinin zaman yönetimini daha iyi kavramasına imkan tanır. 
 • Kağıt ve basılı materyal masraflarının önüne geçer.
 • İstenilen tarih ve zaman aralığında öğrencilere sınav uygulanabilir. 

Word Sınav Kağıdı Hazırlama Nasıl Olur?

Word Sınav Kağıdı Hazırlama Nasıl Olur?

Word uygulaması pratikliği sebebiyle iş, eğitim ve birçok alanda kullanılır. Uygulamanın kullanımı hakkında yardım sekmesinden destek alınabilir. Boş bir Word belgesi açtıktan sonra sayfa yapısı ve özellikleri, üst kısımda yer alan düzen sekmesinden gerçekleştirilir. Sınav kağıdının üst kısmına okul adı, öğrenci bilgileri alanı ve değerlendirme bölümleri için bir tablo oluşturulur. Test soruları eklenecekse biçim kısmından maddeleme işaretleri belirlenir. Sorularda ilgili bölümler ve şıklar doldurulur. Benzer şekilde çoktan seçmeli yerine doğru yanlış kutucuklu veya yazı gerektiren klasik sorular hazırlamak da mümkündür. Bunun yanı sıra optik cevap kağıdı hazırlama aşamasında ise soru, şık ve bölüm sayısını belirledikten sonra Word uygulaması üzerinden optik form şablonlarından yararlanabilirsiniz. Hazırlanan test ve optik cevap kağıdı eğitim kurumunun online sınav uygulamasına sınav süresi ve tarihi belirlenerek eklenebilir (1). 

Bilgisayarda Sınav Kağıdı Hazırlamanın Faydaları

Yeni nesil teknolojiler sınav kağıtlarının online olarak kolayca oluşturulmasını sağlar. Bilgisayar ortamında hazırlanan online sınav kağıtlarında çeşitli grafikler ve renkli resimler kullanmak mümkündür. Ayrıca bazı online sınavlarda video soru tiplerine de yer verilebilir. Online sınav kağıtları öğrenci kazanımlarının ölçülmesinde öğretmenin hızlı bir şekilde yanıt bulmasını sağlar. Öğretmenler bilgisayarda hazırladıkları sınav kağıtlarıyla işlenen dersin kazanımını geniş çaplı ve fonksiyonlu sorularla ölçebilir. Böylece öğrencilerin düzeyleri daha net ve sağlıklı şekilde tespit edilebilir. Ayrıca bilgisayarda hazırlanan sınav kağıtlarını gruplara ayırmak ve soruların yerlerini değiştirmek de oldukça kolaydır. Bu sayede öğrencilerin kopya çekme oranı da düşürülmüş olur. Ayrıca bilgisayarda sınav kağıdı hazırlarken eldeki sorular ve veriler tarama yöntemiyle online ortama aktarılabilir. Kayıt altına alınan sınavlarda öğrencinin sorulara yaklaşımı ve yapmış olduğu işlemler de kontrol edilebilir. Böylece öğrencinin bir soruyu çözmek için izlediği yanlış yol tespit edilerek öğrenme sürecini hızlandırmak mümkündür.  

Online Sınav Kağıdı Hazırlama Programları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim kurumları sitelerinde veya kendi portalında öğretmenlere yardımcı olacak çeşitli sınav kağıdı hazırlama programları yayınlar. Bu programların yanı sıra ücretli olarak çeşitli firmalardan ve sitelerden de programlar satın alınabilir. Bunun yanı sıra pratik ve kolay kullanıma sahip olması nedeniyle Microsoft Word uygulaması öğretmenler tarafından da sıkça tercih edilir. Sınav kağıdı hazırlama programlarının kullanımı için bazı dönemler eğitim kurumlarında online veya görsel eğitimlere de yer verilir. Öğretmenler, yapacakları ufak çaplı bir araştırma ile Word ve benzeri programlar üzerinden kolay bir şekilde online sınav kağıtları hazırlayabilirler. Programlar içinde yer alan yardım dokümanları ve sıkça sorulan sorular başlıklarının da sınav kağıdı hazırlığı öncesinde incelenmesi faydalı olabilir. Eğitim kurumları ve bakanlık tarafından oluşturulan sınav kağıdı hazırlama programları, öğretmenlerin sınav kağıdı hazırlama sürelerini de kısaltır. Böylece öğretmenlerin, öğrenciler üzerindeki yetkinlikleri ve öğretme kapasitelerinde de artış olur.


Kaynaklar:

https://support.microsoft.com/     (1)

Benzer İçerikler