Çocuklarda Okula Uyum Süreciyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • 18.08.2022

Çocukların evlerindeki korunaklı, güvenli ortamı günün belli sürelerinde ve düzenli olarak okul öncesi eğitim için terk ederler. Bu duruma alışabildiklerinde önemli bir gelişme kaydetmiş olurlar. Buna, “okula uyum sağlama” denir. Aslında okula uyum kavramı, dengeli ve sürekli bir ilişkiyi anlatır. Bu dengeli ilişki, çocuğun kendi özellikleri ve öz benliğiyle yeni girdiği çevre arasında kurduğu ilişkidir. Çocukların okula uyum sağlayabilmesi, sadece derslerinde başarılı olması değil, sosyal ve duygusal anlamda da okul ortamına katılabilmesi anlamına gelir.

Sizin de çocuklarda okula uyum süreci ile ilgili merak ettikleriniz varsa, gelin birlikte göz atalım.

Okula Uyum Sağlayamayan Çocuklarda Görülen Davranışlar

Okula Uyum Sağlayamayan Çocuklarda Görülen Davranışlar

Çocuklar, tamamen güvenlikli bir alandan çıkıp kendilerini yalnız hissedebilecekleri bir yeni ortama geçtiklerinde doğal olarak bazı tepkiler verebilir. Ağlamak, bağırmak, bağımlı davranışlar sergilemek gibi daha bireysel hareketlerden saldırganlık göstermeye kadar daha geniş kapsamlı reaksiyonları olabilir. Çevresinden müdahale gördüğü kontrolsüz davranışlar nedeniyle durum daha da zorlaşabilir. Bazı çocuklar ise hiç tepki vermez, hatta umursamaz görünür. Bu tip hareketler, içine kapanık tepki anlamına da gelebilir. Bu tip durumlarda çocuk, yardıma gereksinim duyduğunu dile getirmeyebilir. Genellikle bu sakin tavırlar uyum davranışlarıyla karıştırılır ve çocuğun yardım ihtiyacı fark edilmeyebilir. Her durumda okula yeni başlayan çocukların, okulda öğretmenleri ve evde de ebeveynleri tarafından sürekli takip edilmesi önemlidir.

Okula Uyum Sürecinde Birlikte Çalışmanın Önemi

Çocuğun okula uyum sürecinde, öğretmenler, okul ve aileler kendi üzerlerine düşen görevleri yerine getirerek, çocukların bu dönemi en iyi şekilde atlatabilmesine yardımcı olabilirler. Bu görevler şöyle örneklendirilebilir:

 

  • Öğretmenlerin, çocukların okula uyum sağlayabilmesi için yaptıkları çalışmalar arasında önceliği, ailelerle birebir görüşme alır. Bu görüşmeler, her iki tarafın da çocuğun okula uyumu ile ilgili yapılabilecekleri konuşması ile daha efektif hale gelir. 
  • Okulun ve çalışanların tanıtımı gibi oryantasyon gezileri de çocukların okuldayken kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak önemli etkinlikler arasındadır.
  • Eğitimde çocuğun bildiklerinden başlamak, böylelikle kendine saygı ve güven duymasını sağlamak öğretmenin en önemli görevlerinden birisidir.
  • Okuldan gelen çocuğun gün içinde neler yaşadığını, ayrıntılarıyla dinleyen bir ailesinin olması, onu daha çok mutlu eder ve bir sonraki gün yaşayacakları konusunda da motivasyon sağlar.
  • Yapılan araştırmalarda, okula başlamadan önce aile ortamında çeşitli sorumluluklar yüklenmiş çocukların okula daha rahat uyum gösterdikleri görülmüştür. Bu sorumlulukların okul başladıktan sonra da aynı rutinle devam ettirilmesi önemlidir.  

Okula Uyum Sürecinde Kolaylaştıran Öneriler

Okula Uyum Sürecinde Kolaylaştıran Öneriler

Okula uyum, aslında çocuk kadar ailelerin de alışması gereken bir durumdur. Çocuk, evin bağımlılığından, okuldaki bireysel; göreceli bağımsız haline yavaş yavaş geçerken aile de çocuktan uzak kalmanın kabullenirliğini yaşayacaktır. Her iki taraf açısından da zorluklar içeren bu durumla daha iyi baş eden taraf tabii ki ailedir. O zaman aile, yaşananların tedirgin edici, güven sarsıcı olmadığını çocuğa anlatmalı ve hareketleriyle de desteklemelidir. Özellikle annelerin okul anılarını dinlemek çocukları mutlu edecektir.

Çocuğunuza okulda yaşadığı sıkıntıları anladığınızı göstermeniz önemlidir. Korku ve tedirginlik gibi duyguların insani olduğunu ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğini anlatıp, kendinizden örnekler vermeniz onu güçlendirecektir. Çocukların başarısında en önemli etken okula ilk adım attıkları zamanlardır. Öğretmen, okul ve ebeveynin sıkı iş birliğiyle bu zamanlar keyifli anılara kolaylıkla dönüştürülebilir. Siz de çocuğunuzun okula uyum sürecinde ona destek olarak, bu süreci rahat bir şekilde geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler