Çalışan Ebeveynlerin Çocuğa Yaklaşımı Nasıl Olmalı?

Çalışan Ebeveynlerin Çocuğa Yaklaşımı Nasıl Olmalı?

  • 25.07.2024

Anne ve baba olmak, pek çok farklı sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Bu sorumluluklardan biri de hiç şüphesiz ki çalışmak oluyor. Çalışan ebeveyn olmak, kimi zaman çeşitli zorluklar yaşamanıza da yol açabiliyor. Özellikle küçük yaştaki çocukların anne ve babalarından ayrı kalmak istememesi, kimi zaman çocuğa nasıl davranılması gerektiği konusunda kafa karışıklığı oluşturabiliyor.

Kabul etmek gerekiyor ki ebeveynlerin ikisinin de çalışması, çocuk için zor bir durum. Bu sebeple de anne ve babaların çocuğa destek olacak çeşitli davranış modellerini benimsemesinde yarar bulunuyor. Peki çalışan babalar ve çalışan anneler çocuğa nasıl davranmalı?

Çocuğunuza Daima Güven Verin

Çocuğunuza Daima Güven Verin

Çocuklar, özellikle yaşamlarının ilk 6 yılında anne ve babalarına çok fazla ihtiyaç duyar. Çocukların anne ve babaya olan bağlılığı 2. yaştan sonra yavaş yavaş azalsa ve çocuklar bireyselliklerini kazanmaya başlasalar da ebeveynlerini tüm gün boyunca görememek her çocuk için zorlu bir deneyimdir. Bu sebeple de çocuğunuza daima güven vermeniz ve onu rahatlatmanız, siz işteyken çocuğunuzun kendisini daha rahat hissetmesi açısından büyük önem taşır.

Çocuğunuza neden çalışmak zorunda olduğunuzu basit ve anlaşılır bir şekilde açıklayabilir ve çalışmanızın onun için kötü bir şey olmadığını vurgulayabilirsiniz. Çocuğunuza o an yanında olmamanızın onu önemsemediğiniz ya da yalnız bıraktığınız anlamına gelmediğini hatırlatabilir ve kendisini daima ne kadar çok sevdiğinizi ifade edebilirsiniz. Çalışan ebeveynler, kimi zaman kendilerini suçlu hissedebilir ve çocuklarını ihmal ettikleri duygusuna kapılabilir. Mükemmelliyetçi ebeveynler de çocuklarının her anına destek olamadıklarında kendilerini yargılayabilir ve strese girebilir. Bu gibi durumlarda kendinizi olumsuz duygulardan uzak tutmanız ve bu hislerinizi çocuklarınıza yansıtmamaya özen göstermeniz, çocuğunuzun güven duygusunun zedelenmemesi açısından son derece önemlidir.

Daima Ulaşılabilir Olun

Çocuklar, ev içinde anne ve babalarından uzaklaşsalar ve kendi alanlarında oyun oynamaya çekilseler bile ebeveynlerinin daima ulaşılabilir olmasını ister. Yalnızca yan odada bulunmanız bile çocuğunuzun kendisini güvende ve rahat hissetmesi için yeterli olabilir. Bu duyguyu işe gittiğiniz zamanlarda da sürdürebilir ve böylece çocuğunuzun kaygı yaşamasının önüne geçebilirsiniz.

Ulaşılabilir olmak için çocuğunuzu iş yerinize en yakın kreşe ya da okula yazdırabilir ve herhangi bir ihtiyaç durumunda birkaç dakika içinde gelebileceğinizi vurgulayabilirsiniz. Eğer çocuğunuza evde yakınlarınız bakım veriyorsa ve eviniz iş yerinize uzaksa, çocuğunuza cep telefonu numaranızı ezberletebilir ve ihtiyaç durumunda büyüklerin yardımıyla sizi arayabileceğini söyleyebilirsiniz. Çocuğunuz cep telefonu kullanabilecek yaştaysa, istediği her an size ulaşabileceğini ifade ederek çocuğunuzu rahatlatabilirsiniz.

Birlikte Vakit Geçirmeyi İhmal Etmeyin

Birlikte Vakit Geçirmeyi İhmal Etmeyin

Çalışan anne ve baba olmak, yorucu ve yoğun tempolu bir hayat anlamına geliyor. Gün boyunca iş yerinde hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorulduktan sonra eve geldiğinizde başka hiçbir şeyle ilgilenmeden dinlenmek istiyor olabilirsiniz. Ne var ki, çocuğunuzun tüm gün boyunca sizin dönüşünüzü ve sizinle vakit geçirmeyi beklediğini unutmamanız gerekiyor.

Çalışan anne ve babaların akşamları çocuklarıyla kaliteli bir şekilde vakit geçirmesi, çocuk gelişimi açısından oldukça önemli. Ailesini gün boyu göremeyen çocuklar, akşam saatlerinde de ilgisiz kaldıklarında kendilerini değersiz ve önemsiz hissedebiliyor. Bu sebeple akşamları çocuğunuzla oyun oynamanız, ders çalışmanız ya da aile etkinlikleri düzenlemeniz, çocuğunuzun kendisini yalnız hissetmemesini sağlar.

Benzer İçerikler