Kreş Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kreş Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • 25.07.2024

Her ebeveyn gibi sizler de çocuğunuz için en ideal kreşi seçmek istiyor olabilirsiniz. Peki seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Gelin bu sorunun yanıtını birlikte arayalım.

Kreş seçiminde dikkat edilmesi gerekenler çocuğunuz için en doğru kreşi bulabilmenize yardımcı olur. Seçim yaparken aklınızdaki tüm kreşleri gezerek bütçe ve beklentilerinize uygun olana yönelebilirsiniz. Bu süreçte çocuğunuzla birlikte hareket etmeniz ve son kararı verirken onun da fikirlerini göz önünde bulundurmanız oldukça önemli. İşte kreş seçimi yaparken dikkat edebileceğiniz noktalardan bazıları.

Ulaşımın Kolay Olmasına Dikkat Edin

Siz de anaokulu seçiminde nelere dikkat edilmeli diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu aşamanın en önemli noktalarından bir tanesi kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmenizdir. Kreşin evinize yakın olması birçok açıdan avantaj elde etmenizi sağlar. Evinize yakın bir kreş seçmeniz her gün zamandan tasarruf etmenizin yanı sıra acil bir durumda kolay erişilebilirlik sunmasıdır. Aynı zamanda kolay ulaşım sağlayabileceğiniz bir kreş çocuğunuzun daha az yorulmasına ve daha fazla dinlenebilmesine yardımcı olur.

Kreşlerin Eğitim İçeriklerini İnceleyin

Kreşlerin Eğitim İçeriklerini İnceleyin

Kreş seçimi yaparken seçeneklerin eğitim detaylarına göz atarak beklentilerinizi karşılayacak seçeneği bulabilirsiniz. Bir kreşte olması gerekenler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan eğitim sisteminde kullanılan materyalleri inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte spor, sanat ve atölye aktivitelerini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu aşama çocuğunuzun eğitim hayatını sevmesi ve ilerleyen zamanlarda keyifli bir şekilde öğrenimine devam etmesi açısından oldukça önemlidir.

Öğretmen Kadrosu Hakkında Bilgi Edinin

Anaokulu seçim aşamasında çocuğunuzun rol model olarak göreceği öğretmenlerinin öğretim modeli ve özelliklerine dikkat edebilirsiniz. Kreşlerin öğretmen kadrosuyla görüşerek onlar hakkında bilgi toplayabilir ve kararınızı verirken bu verilerden faydalanabilirsiniz. Öğretmenlerin iletişim şekli, disiplin anlayışları ve problemlere yaklaşımını değerlendirerek çocuğunuz için verimli olacağını düşündüğünüz seçeneklere yönelebilirsiniz.

Okul Psikoloğu Olan Seçeneklere Yönelin

Okul Psikoloğu Olan Seçeneklere Yönelin

Kreşe verirken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabında, dikkat edebileceğiniz noktalardan bir diğeri de kurumda bir psikolog bulunmasıdır. Okul öncesi dönemde ilk kez aile dışında eğitim alacak çocukların gerekli psikolojik desteği alabilmesi oldukça önemlidir. Kurumdaki psikolog ile çocuğunuz hakkında görüşebilir ve gelişimini destekleyecek adımları daha sağlıklı bir şekilde atabilirsiniz. Bununla birlikte psikologların çocukların ilgi alanlarını ve yeteneklerini belirlemesi hususundaki önemini de göz önünde bulundurabilirsiniz.  

Kreş Görüşmesinde Sorulabilecek Sorular

Kreş seçimi yaparken görüşmelerde doğru soruları sorarak değerlendirmelerinizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız görüşmelerde yöneltebileceğiniz sorulardan bazıları şunlardır:

 

• Kreşte ne tür aktiviteler yapılıyor?

• Öğretmenlerin akademik geçmişleri nedir ve kurumda ne kadar süredir çalışmayı sürdürüyorlar?

• Olumsuz bir durumda çocuklara karşı yaklaşımları nasıl?

• Kreşin ebeveynlerden beklentileri neler?

• Beslenme konusunda hangi hususlara dikkat ediliyor?

• Kreş bünyesinde düzenli olarak bir psikolog yer alıyor mu? 

Hijyen Koşullarını Göz Önünde Bulundurun

Kreş seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun öne çıkan yanıtlarından bir diğeri de hijyen koşullarıdır. Seçim yaparken kreşte kullanılan oyuncak ve materyallerin ne sıklıkla temizlendiklerini ve yenilendiklerini öğrenebilirsiniz. Kurumda kullanılan materyaller hakkında bilgi edinerek çocuğunuz için faydalı olan kararı verebilirsiniz. Kreşlerde kullanılan ürünlerin doğal yapıda mı yoksa kimyasal içerikli mi olduğunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Çocuğunuzun uzun süre boyunca oynayacağı ve vakit geçireceği ortamın hijyen koşullarının beklentilerinizi karşılaması son derece önemli.

Siz de bu kriterleri dikkate alarak, çocuğunuzun eğitim hayatının ilk aşamasında önemli bir role sahip olan kreş seçimini gerçekleştirebilir, onun okulu sevmesine yardımcı olabilirsiniz.

Benzer İçerikler