Öğretmenlerin İzlemesi Gereken 10 Film Önerisi

Öğretmenlerin İzlemesi Gereken 10 Film Önerisi

  • 26.08.2022

Toplumun gelişmesi açısından oldukça kritik bir role sahip olan öğretmenler, küçük yaşlardan itibaren insanları eğitip geliştirerek geleceğe yön veriyorlar. Bu açıdan bakıldığında “Bir öğrencinin hayattaki en büyük şanslarından biri iyi bir öğretmenle karşılaşmasıdır.” demek yanlış olmaz. Öğretmenlerin hayatımızdaki yeri bu denli önemli olunca,  öğretmenliği ve bu mesleğin insanların hayatındaki önemini anlatan yüzlerce hatta binlerce film seçeneği olması da kaçınılmaz oluyor. Öğretmenlikle ilgili filmler arasından her öğretmenin mutlaka izlemesi gereken filmleri sizler için sıraladık. 

Sevgili Öğretmenim (To Sir, With Love) - 1967

Sevgili Öğretmenim (To Sir, With Love) - 1967

Asıl mesleği mühendislik olan ancak iş bulamadığı için Londra’nın bir mahallesinde öğretmenlik yapmaya başlayan Mark Thackeray, disiplinsiz ve başka okullardan kovulan öğrencilerle zorlu bir sürece başlar. Genç ve deneyimsiz olan bu öğretmen, zamanla öğrencilerle anlaşmazlıklar yaşamaya başlar. İdealist ruhuyla öne çıkan Thackeray pes etmez ve öğrencilerin problemleriyle ilgilenmeye başlayıp onlarla arkadaşlık kurmayı dener. Deneyimsiz öğretmenin yaramaz öğrencilerle olan macerasını anlatan bu film, büyük beğeni toplamıştır. 

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) - 1989

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) - 1989

Disiplinli ve katı bir eğitime sahip olmasıyla bilinen Welton Akademisi’nde öğretim hayatına başlayan John Keating, başarılı fakat farklı bir öğretmenlik yolu izler. Bu akademide baskı altında eğitim gören öğrencileri şiir ve edebiyatla farklı bir dünyaya yönlendirmek, onlara özgürlüğü ve hayata başka bir gözden bakmayı öğretmek isteyen Keating’in bu düşünce yapısı okulun eğitim anlaşıyla uymamaktadır. Okulda eğitim gören öğrencilerden birinin intihar etmesiyle birlikte okul müdürü, bu olay yüzünden Keating’i suçlar. Bu sebeple de onu okuldan göndermek ister fakat öğrencileri, bay Keating’i fazlasıyla sevmiştir. Robin Williams’ın başrolünde olduğu film, sinema tarihine adını altın harflerle kazımıştır. 

Kalk ve Diren (Stand and Deliver) - 1988

Kalk ve Diren (Stand and Deliver) - 1988

Latin kökenli bir matematik öğretmeni olan Jamie Escalante, ana dili İspanyolca olan öğrencilerin çoğunlukta bulunduğu bir devlet lisesine atanarak görevine başlar. Çete üyeleri olan bu öğrenciler, eğitimden tamamen uzaklaşır ve onlardan umudu olmayan öğretmenlerin onları umursamamaları nedeniyle de okul dünyasına ön yargıyla yaklaşır. Ancak Escalante, bu duruma karşı olarak öğrencilerin aslında çok zeki ve gelecek vadeden kişiler olduğunu düşünür. Öğrencilerinde gördüğü potansiyel sayesinde vereceği eğitime iyice odaklanır ve çete üyelerini birer matematik dehasına dönüştürür. Bir öğretmenin çabası sonucunda öğrencilerin gelişimini anlatan film, tarihin en iyi öğretmen filmleri arasında yer almayı başarır.

İyilik Bul, İyilik Yap (Pay It Forward) - 2000

İyilik Bul, İyilik Yap (Pay It Forward) - 2000

Problemli aile yaşamı nedeniyle içine kapanık ve pek sosyal olmayan Trevor isimli öğrenci, okuluna yeni bir rehber öğretmenin gelmesiyle beraber farklı bir dünyaya açılır. Bu rehber öğretmenin ona verdiği ödev sayesinde kendi içinde hayalini kurduğu ve dizayn ettiği dünyasını gerçeğe çevirmek için bir şansı olduğunu fark eder. Trevor’un hayal ettiği dünyada iyilik gören birisi, daha önce tanımadığı üç kişiye yardım eder ve ne olursa olsun bu iyiliğinin karşılığını alır. Dünyanın böyle bir yer olduğu zaman daha iyi olacağını düşünen Trevor, rehberlik öğretmeninin dahi hayatında değişiklik yapmayı başarır. Kevin Spacey ve Helen Hunt’ın başrollerini paylaştığı film, sevilen öğretmen filmleri arasında yer alır. 

Öğretmen (The Teacher) - 2016

Öğretmen (The Teacher) - 2016

1983 yılında yeni atandığı Bratislava İlkokuluna giden Maria isimli öğretmen hem öğrencilerin hem de velilerin hayatını alt üst eder. Öğrencilerine baskıyla beraber katı bir tutum sergileyen bu öğretmen, çocuklardan bir tanesinin intihar girişiminde bulunmasına neden olur. Böyle bir olayın yaşanmasının ardından okul müdürü velilerle acil bir toplantı yapıp imza toplayarak Maria öğretmenin okuldan atılmasına karar verir. Güçlü bağlantıları ve yetkileri bulunan öğretmen, imza veren herkesin kendini tehdit altında hissetmesine sebep olur. Öğretmenin öğrencilere karşı tutumunun önemini gösteren film, etkileyici senaryosu ile izleyicilerden tam not alır.

Siyah (Black) - 2005

Siyah (Black) - 2005

Küçüklüğünde bir rahatsızlık geçirerek görme ve duyma yetisini kaybeden Michelle’in ailesi, ona özel bir öğretmen tutarak evlatlarının yaşamına devam edebilmesini umut ederler. İkili, ilk başlarda tam anlaşamasalar da zaman ilerledikçe birlikte kaliteli vakit geçirirler. Öğretmeni sayesinde hayata tutunan ve yeniden yaşama sevincine sahip olan Michelle, üniversiteye gitmeye hak kazanır. Bundan kısa bir zaman geçmesinin ardından öğretmeni Alzheimer hastalığına yakalanır ve artık öğretmen olma vakti Michelle’indir. Michelle de aynı öğretmeninin ona davrandığı gibi büyük bir özen ve sabırla öğretmeninin ona öğrettiklerini tekrar hatırlatmak için çabalar. Bir öğretmen ve öğrencinin bağını anlatan bu film, her öğretmenin izlemesi gereken filmler arasında bulunur.

Yerdeki Yıldızlar (Like Stars on Earth) - 2007

Yerdeki Yıldızlar (Like Stars on Earth) - 2007

Harfleri, sayıları ve kendisine söylenen sözcükleri algılamada güçlük çeken küçük bir çocuk; ailesi, arkadaşları ve çevresindeki kişiler tarafından düşük zekalı muamelesi görür. Herkes tarafından dışlanan bu çocuk, ailesinin aldığı bir kararla yatılı okula gönderilir. Disipline sokulması için gönderildiği bu okulda, resim öğretmeniyle tanışması onun hayatını tamamen etkileyecektir. Küçük çocuğun eksikliklerinden dolayı umutsuz olduğunu fark eden öğretmeni, büyük bir dikkat ve sabırla onunla ilgilenerek onu yeniden hayata kazandırır. Aamir Khan yönetmenliğinde çekilen bu film, duygusal yönleriyle pek çok izleyiciyi derinden etkiler. 

3 Aptal (3 Idiots) - 2009

3 Aptal (3 Idiots) - 2009

Hindistan sınırları içerisinde bulunan en iyi mühendislik okuluna yeni başlayan öğrencilerin hayatını konu alan film, izleyen herkesi derinden etkilemeyi başarır. Eğitim sisteminin tamamen yarış ve rekabet üzerine kurulu olduğu ve herkesin en iyi olmak için uğraştığı bu okulda, bir öğrenci ile onun en yakın iki arkadaşı bu düzeni değiştirmek için çabalar. Dram ve komedi türlerinin başarılı bir şekilde harmanlanması sonucunda ortaya çıkan yapım, öğrencilerin hayattan istediklerini almak için çalıştıkları süreçte başlarından geçen olayları anlatır. 

Sakıncalı Düşünceler (Dangerous Minds) - 1995

Sakıncalı Düşünceler (Dangerous Minds) - 1995

Ezilmiş ve dışlanmış bir kesimin bulunduğu okulda öğretmenlik görevini gerçekleştiren Louanne Johnson, eski bir denizci olarak bilinir. Öğrenciler, öğretmenlerine karşı sürekli yaramazlıklar ve haylazlıklar yaparak onları bıktırır. Toplum tarafından dışlanan bu öğrencilere karşı sabırla yaklaşan Johnson, görevine daha fazla odaklanarak ilerlemeyi tercih eder çünkü bu öğrencilere yardım etmeyi ve onların hayatlarına dokunmayı gerçekten ister. Gerçek bir hikayenin yansıması olan film, müzikleri ve etkileyici oyunculuklarıyla ön plana çıkar. 

Bir Öğrencim için (Not One Less) - 1999

Bir Öğrencim için (Not One Less) - 1999

Çin’in kırsal bir bölgesinde yaşayan 13 yaşındaki Wei Minzhi, bir aylığına görevine ara vermek zorunda olan bir öğretmenin yerine geçmek üzere görevlendirilir. Wei’ye geçici öğretmenlik yaptığı bu süre boyunca hiçbir öğrenciyi kaybetmemesi söylenir. Wei, evini geçindirebilmek için okuldan kaçarak büyükşehire iş aramaya giden öğrencilerden birinin peşine takılır ve onu eğitim hayatına geri döndürmek için büyük bir efor sarf eder. Çin’deki eğitim sisteminin eksiklerini, ülkenin ekonomik durumunu ve o dönemlerde bulunan sıkıntıları duygulu bir şekilde işleyen film; izleyicileri büyük ölçüde etkilemeyi başarır. 

Benzer İçerikler