Yemek Yemeyen Çocuğa Ne Yapmalı?

  • 16.08.2022

Beslenme saatleri kimi zaman hem çocuk hem de ebeveyn için gerçek bir kaosa ve krize dönüşebilir. Anne-babalar bazen çocuklarının yemek yeme performansından memnun kalmaz. Yemek yemeyen çocuk, bilhassa toplumumuzda, çok sayıda annenin ortak dert kaynağı, hatta kabusu olma potansiyeli taşır. 

Peki ama yemek yemeyen çocuğa ne yapmalı, nasıl davranmalı? 

Çocuğunuzun yemek yememesine neden olan herhangi bir suçlu kişi ya da durum aramaktansa bu soruna hangi alternatif çözümleri geliştirebileceğinize gelin, bir bakalım.

Yemek Yemeyen Çocuğa Ne Yapmalı?

Yemek Yemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Yemek Yemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Yemek yemeyen çocuğa karşı takınılan tutum, çocuğu cezalandırıp onunla inatlaşmaktan onu ödüllendirmeye kadar varan geniş bir skalada değişiklik gösterebilir. 

Doğru davranış biçimi ise kronik problemlere seyirlik değil, ömürlük çözümler bulmaktan geçer.  

“Çocuğum yemek yemiyor, nasıl yedirebilirim?” sorusu için verebileceğimiz yanıtların sayısı hayli fazladır. Çocuğunuzu yemek yemeye teşvik etmek ve onu yemek yememeye iten sebepleri ortadan kaldırmak için hayata geçirebileceğiniz çok sayıda öneri arasından etkili ve kolay uygulanabilir olanları şu şekilde sıralayabiliriz:  

 

• Çocuğunuzun yemek hazırlarken size yardım etmesine izin verin, hatta onu bunu yapmaya teşvik edin. 

• Ana öğünlerden önce aşırı sıvı tüketmesini engelleyin.

• Yemeklerin sunumuna biraz neşe katın. Örneğin, gülen yüz şeklinde hazırlanmış bir kahvaltı tabağı, sofraya renk katacaktır.

• Çocuğunuz ıspanak yemiyorsa ıspanaklı börek yiyebilir, süt içmiyorsa sütlü terbiye ile hazırlanmış çorbaları içebilir, sebzeyi sevmiyorsa sebzeli gözlemeye bayılabilir. Bu şekilde, ihtiyaç duyduğu besinleri alternatif yollarla da alabileceğini aklınızda bulundurun. 

• Çocuğunuzun kendi tabağını, bardağını, çatalını seçmesine izin verin. Hatta tabağına istediği kadar yemek koymasına da müsaade edin. Bu şekilde çocuk beslenmesinin kendi kontrolünde olduğunu hissederek öğünlere daha bir hevesle iştirak edebilir. 

• Yemek yerken günlük hayatla ilgili sorunlardan ziyade keyifli anlardan bahsetmeye özen gösterin. Yemek saatlerini can sıkıcı tartışmalarla bağdaştırmasına izin vermeyin. 

• Her şeye rağmen çocuğunuzun yeterli beslenmediğini düşünüyorsanız bu konuda bir beslenme uzmanından, diyetisyenden, çocuk psikoloğundan ve bir pedagogdan destek alabilirsiniz.  

Çocuklar Neden Yemek Yemez?

Çocuklar Neden Yemek Yemez?

Peki, ama çocuklarda yaygın olarak görülen yemek yememe probleminin kaynağı nedir?

Eğer yemek yemeyen bir çocuğa sahip olduğunuzu düşünüyor ve çocuğunuz yemek yemedikçe siz kendi kendinizi yiyorsanız derin bir nefes alın. Yemek yeme alışkanlığının da tıpkı diğer karakter özellikleri gibi her çocuğa özel olduğunu, başka “iştahlı” çocuklarla kıyaslama yapmanın doğru olmadığını kendinize hatırlatmakla işe başlayın. 

Unutmayın; çocuğun yemek yememesi, doğuştan gelen özelliklerinin, gebelikten itibaren ortaya çıkan anne davranışlarının ve bebeklikten itibaren çocuğun çevresinde yaptığı gözlemlerin ortak bir sonucu olarak karşınıza çıkar.

Çocuğun yemek yememesine sebep olabilecek belli başlı ve yaygın faktörler şu şekilde sıralanabilir:

• Çocuğun bakımından sorumlu olan ebeveyn aşırı umursamaz ya da aşırı mükemmeliyetçi bir karakter sergiliyorsa söz konusu karakter özellikleri onun, yemek konusunda da takıntılı, endişeli veyahut aşırı rahat olması sonucunu doğurabilir. Bu gibi durumlarda çocuğun yemeyi reddetmesi sıklıkla karşılaşılan bir problem olarak karşımıza çıkar. 

• Çocuklar özellikle belli yaşlarda çevresindekilerle çatışmaya girmeye eğilimlidirler. Özellikle yemek konusu ebeveyn için önemliyse ve bunu çocuğa sürekli olarak hissettiriyorsa çocuk da bilinçli olarak bu alanda çatışma yaratmak isteyebilir. 

• Çocuğun yemek yememesinin altında yatan sebep bazen de fiziksel bir probleme dayanıyor olabilir. Çeşitli sindirim problemleri, alerjik yatkınlıklar, düşük bağışıklık düzeyi gibi durumlar çocuklarda iştahsızlığı tetikleyebilir. 

Benzer İçerikler