Sanal Kampüs Turu Yapmanıza İmkan Tanıyan Üniversiteler

Sanal Kampüs Turu Yapmanıza İmkan Tanıyan Üniversiteler

  • 13.02.2024

Üniversite hedefi belirlemek ve doğru tercihte bulunmak, pek çok öğrenci için hayati derecede önemli bir konu. Yaşamın geri kalanını doğrudan etkileyecek olan üniversite seçiminde öğrencilerin pek çok farklı açıdan değerlendirme yapması ve çok sayıda detayı göz önünde bulundurması gerekiyor. Üniversite hedefi belirlerken dikkat etmeniz gereken noktalar arasında; üniversitelerin kampüsleri, fiziksel imkânları ve öğrencilere sunduğu sosyal deneyimler de yer alıyor. Bu detayları en iyi şekilde gözlemlemek için de üniversite kampüslerini ziyaret etmeniz gerekiyor. 

Bir yandan YKS’ye hazırlanıp diğer yandan günlük hayatın koşuşturmasına yetişmeye çalışırken üniversite kampüslerini tek tek gezme fırsatınız yok mu? Haklısınız ve pek çok üniversite bunun farkında. Üniversiteler bu sorunu aşmak için internet sitelerinde sanal kampüs turu oluşturuyor ve üniversite binasının tüm bölümlerini bilgisayarınız ya da telefonunuz üzerinden dolaşmanıza olanak tanıyor. Peki sanal kampüs turu yapmanıza imkân tanıyan üniversiteler hangileri ve bu tur nasıl yapılıyor? Detayları bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Sanal Kampüs Turlarının Önemi ve Avantajları

Sanal kampüs turları, kampüs keşfi yapmanın en pratik yolları arasında kabul edilir. Peki sanal kampüs nedir? Sanal kampüs ya da sanal kampüs turu olarak tanımlanabilen uygulama, üniversite kampüsünün özel bir kamerayla çekilmesi ve internetten yayınlanmasıyla gerçekleştirilir. (1) Dileyen herkes, üniversitelerin internet sitesini ziyaret edip sanal turla kampüsü detaylı bir şekilde dolaşabilir. Üniversite kampüslerinin tüm detaylarının rahatlıkla gözlemlenebilmesini sağlayan sanal tur imkânı, öğrencilerin diledikleri üniversiteyi fiziksel olarak ziyaret etmeye gerek kalmadan, istedikleri her yerden kolayca keşfedebilmesine yardımcı olur. Sanal tur çekimi, 360 derecelik VR kameralarıyla yapıldığı için gezinti esnasında üniversitenin tüm detaylarını yakından inceleyebilirsiniz. Adeta kampüste adım adım gezer gibi tüm koridorlarda dolaşabilir; sınıflara, kütüphanelere, laboratuvarlara girebilir, üniversite bahçesini inceleyebilirsiniz. Bu sayede seçeceğiniz üniversiteyi belirlerken kampüs ve sosyal imkânları da değerlendirebilir, kendiniz için en doğru tercihte bulunabilirsiniz. 

En İyi Sanal Kampüs Turu Sunan Üniversiteler

En İyi Sanal Kampüs Turu Sunan Üniversiteler

Sanal kampüs turu, öncelikle ABD ve Avrupa üniversitelerinde başlayan ve son dönemde Türk üniversitelerinde de sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Sanal tur uygulayan uluslararası üniversiteler arasında Yale, Boston, Arizona State University gibi dünya çapında üniversiteler bulunur. Türkiye’de faaliyet gösteren ve öğrenci adaylarına sanal tur fırsatı sunan devlet üniversitelerinden bazıları ise şu şekildedir: 

 

Türkiye’de faaliyet gösteren vakıf üniversitelerinin önemli bir bölümü de sanal üniversite turu uygulamasını kullanır. Sanal kampüs turu yapabileceğiniz bazı vakıf üniversiteleri ise şunlardır: 

 

Sanal Tur Nasıl Yapılır?

Üniversite sanal tur 360 derece seçenekleri, üzerinde çok sayıda kamera bulunan küre şeklinde cihazlarla yapılır. Bu sayede çekim yapılan alanın tamamını kayıt altına alan kameralar, bu çekimlerin bilgisayar programında birleştirilmesiyle gerçek bir tur deneyimi oluşturur. Bu turlar, internet sitelerine interaktif olarak kullanılabilecek şekilde yerleştirilir. Böylece dileyen herkes, sanal tur seçeneklerini bilgisayarlarındaki ya da telefonlarındaki internet tarayıcılarla kolayca gezebilir. Üniversitelerin sanal turlarına katılmak için tarayıcınızdan üniversite resmi sitesini ziyaret etmeniz ve site menüsünden sanal tur seçeneğini tıklamanız yeterlidir. 

Adım Adım Rehber

Adım Adım Rehber

Bir üniversitenin sanal turuna katılmak için, ilk olarak okul sitesindeki sanal tur bölümüne girmeniz gerekir. Eğer tarayıcınız güncelse ve sanal tur için gerekli olan eklentilere sahipse, uygulama kullandığınız sayfada otomatik olarak açılır. Tarayıcınız güncel değilse ve eklenti yüklemek gerekiyorsa, bu durum tarayıcınız tarafından size bildirilir ve gerekli olan eklentinin bağlantısı otomatik olarak size sunulur. Yasal ve resmi bir tarayıcı kullandığınız sürece, bu seçeneği rahatlıkla değerlendirebilir ve eklentiyi kolayca indirebilirsiniz.

Sayfanız hazır olduktan sonra sanal tur yine kendiliğinden başlar. Sanal turların en önemli özelliklerinden biri de video olmamalarıdır. Kullanıcıya gerçek bir gezi deneyimi sunmak için tasarlanan turlar, sayfa içinde dilediğiniz gibi hareket etmenize olanak tanır. Açılan tur sayfasındaki yön tuşlarına basarak sanal kampüs içinde istediğiniz yere gidebilir ve merak ettiğiniz her yeri kolayca inceleyebilirsiniz.

Öğrenci Deneyimlerine Dayalı Sanal Tur İncelemeleri

Öğrencilerin üniversite seçimi sırasında merak ettiği pek çok sorunun yanıtını veren sanal turlar, her geçen gün daha çok üniversite öğrencisi adayı tarafından değerlendirilir. Öğrencilerin yaşadığı sanal tur deneyimleri ise çeşitli yorum ve incelemelerde mercek altına alınır. Öğrencilerin kendi deneyimlerini paylaştığı sanal tur incelemelerinde, üniversitelerin sunduğu sanal tur imkânının ne denli büyük bir avantaj olduğu açıkça görülebilir. 

Çevrim içi eğitim teknolojisi geliştikçe yaygınlaşan üniversite kampüsünün önemli olmadığı düşüncesi, her okul ve her bölüm için geçerli değildir. Özellikle uygulamalı eğitimin büyük değer taşıdığı bölümlerde, öğrencilerin üniversite kampüslerini ve sunduğu imkânları mutlaka önceden değerlendirmesi önerilir. Sanal tur uygulamasından önce, pek çok öğrencinin yaşadığı şehrin dışında kalan üniversiteleri tercih edip sonradan kampüs konusunda hayal kırıklığına uğradığı, bilinen bir gerçektir. Bu sorunu ortadan kaldıran sanal tur, özellikle üniversitenin sunduğu imkânlardan yararlanmak isteyen öğrencilerin doğru tercihte bulunmasını büyük oranda kolaylaştırır. Üniversite tercihi yapmadan önce sanal turlarla inceleme yapan pek çok öğrenci, sanal tur uygulamasının kendileri için en iyi üniversiteyi tespit etmelerini kolaylaştırdığını belirtir. 

Sanal Kampüs Turları ve Üniversite Seçiminde Etkisi

Sanal Kampüs Turları ve Üniversite Seçiminde Etkisi

Sanal kampüs turları, üniversiteler açısından da son derece önemlidir. Uygulamanın giderek yaygınlaşması ve üniversite tercihi yapacak çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmesi, üniversitelerin de bu konuya daha fazla eğilmesi gerektiğinin işareti olarak kabul edilir. Sanal tur, öğrencilerin puanlarının yettiği tüm üniversiteleri değerlendirmelerini kolaylaştırır. Pek çok üniversite, öğrencilere hem eğitim hem de sosyal imkân konusunda çeşitli avantajlar sunabilecek donanıma sahiptir ancak daha tanınmış üniversitelerin öne çıkması sebebiyle öğrenciler tarafından gözden kaçırılabilir. Bu durum, öğrencilerin kendileri için çok uygun üniversiteleri tercih listesine eklememesine ve dolayısıyla iyi bir eğitim fırsatından mahrum kalmasına neden olabilir. Sanal turlar ise bu sorunun aşılmasında önemli bir rol oynar. Pratik, kısa sürede gerçekleştirilebilen ve ücretsiz bir uygulama olan sanal tur, öğrencilerin hedefinde olmayan üniversiteleri de kolayca inceleyebilmesine ve kendisine çok uygun alternatif tercih seçenekleriyle tanışmasına yardımcı olur.

Sanal kampüs turlarının üniversite seçimindeki bir diğer önemli etkisi de barınma konusundaki ihtiyaçlarının karşılanmasını kolaylaştırmasıdır. Bilindiği üzere barınma, özellikle şehir dışındaki üniversiteleri tercih eden öğrenciler için temel ihtiyaçlardan biridir ve hiç bilmediği bir şehre ilk kez gidecek olan öğrenciler, bu sorunu çözerken ulaşımı zor olan yanlış muhitleri tercih edebilir. Bu nokta da öğrencilerin eğitim kalitesinde önemli oranda düşüşe yol açabilir. Bazı üniversitelerin yerleşkelerinin içinde ya da hemen yakınında öğrenci yurtları bulunur. Sanal turlar, bu yurtlar ve eğitim alanı arasındaki mesafenin uzaktan da rahatça ölçülebilmesini sağlar ve öğrencilerin tercih konusunda daha isabetli kararlar vermesine yardımcı olur. Barınma ve okula rahat ulaşım, pek çok öğrenci için tercih yaparken öne çıkan en önemli kriterler arasındadır. Sanal turlar, bu ihtiyacı da önemli oranda karşılamaları sayesinde tercihler üzerinde belirleyici bir etkide bulunur. Siz de hayalini kurduğunuz üniversitenin sanal tur imkanından yararlanarak tercihinizi yapabilirsiniz.

Benzer İçerikler