Geometri Nasıl Çalışılır? 10 Adımda Geometri Çalışma Rehberi

Geometri Nasıl Çalışılır? 10 Adımda Geometri Çalışma Rehberi

  • 17.10.2023

Uzayda bulunan biçimlerin ölçülerini, birbiriyle ilişkisini ve biçimsel özelliklerini inceleyen bilim dalı geometridir. Sözel derslerden farklı olarak geometri birçok formül içerir. Temel matematik bilgisi olmadan geometride başarılı olmak mümkün değildir. 

Geometri sorularının çözümünde birçok teorem ve formülden yararlanılır. Sizi kısa sürede cevaba götüren bu formülleri uygulamak her zaman sandığınız kadar kolay olmayabilir. Hangi formülü/ teoremi hangi aşamada kullanmanız gerektiğini anlayabilmek için bolca pratik yapmalısınız. Bunun için geometriyi doğru yöntemlerle çalışmalı, "Geometri yapamıyorum" söylemini geride bırakmalısınız. İşte, sizi geometrinin yıldızı yapacak, 10 adımda geometride başarılı olma rehberi!

Derste anlatılanları o an anlamaya çalışın

Geometride başarılı olmanın ilk adımı dersi derste anlamaktır. Şekil üstünde anlatılan her şey, o ana aittir. Öğretmenin çizdiği her bir çizgi, problemin çözümüne dair bir görev üstlenir. Bir geometri sorusunun çözümünde anlamlandıramadığınız ufacık bir detay, bütün bir konuyu anlamanıza engel olabilir. Bu nedenle derste anlatılanları dikkatli bir şekilde dinlemeye ve tahtaya yazılanları eksiksiz bir biçimde not etmeye özen göstermelisiniz.

Kafanıza takılan en ufak detayı bile sorun

Kafanıza takılan en ufak detayı bile sorun

Geometride soru çözerken daima adım adım ilerlemeniz gerekir. Öğretmen bir sorunun çözümünde bazı adımları hızlı bir şekilde geçebilir. Soru çözümünün herhangi bir aşamasında kullanılan formülü hatırlamıyor olabilirsiniz. Öğretmenin yaptığı çıkarımın kaynağını saptamakta zorlanabilir, soruda verilen ipuçlarını doğru bir şekilde takip edemeyebilirsiniz. Sorun ne olursa olsun, aklınıza takılan her detayı öğretmene sormanız gerekir. Aksi hâlde en önemli püf noktalarını gözden kaçırabilirsiniz.

Konu anlatımlarında verilen püf noktalarını temize çekin

Konu anlatımlarında teoremlerin ve formüllerin kaynakları detaylı bir şekilde aktarılır. Bunun yanı sıra, hemen her konu anlatımlı kitapta ilgili bölüme dair özet niteliğinde kapsül bilgiler sunulur. Konuya ilişkin kritik püf noktalarını ele alan bu kısımları temize çekerek kendinize özgü bir konu özeti oluşturabilirsiniz. Sonrasında tekrar yapmak istediğinizde bu özet bilgilerden yararlanarak daha kısa sürede çalışmalarınızdan verim alabilirsiniz. 

Konuları sıralı bir şekilde takip edin

Konuları sıralı bir şekilde takip edin

Geometri kümülatif derslerden biridir. Bu da konuların birbirini takip ettiği anlamına gelir. Müfredatın ortasından bir konu seçtiğinizde önceki konulara tam olarak hakim değilseniz seçtiğiniz bölümü de anlamanız zorlaşır. Konuları sıralı bir şekilde takip ederek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Tekrar yaparken de yine müfredata uygun sırayla ilerleyebilirsiniz. Bu yöntem, çalışmak istediğiniz konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olurken aynı zamanda geçmiş bilgilerinizi tazelemenize de olanak tanır. Bu sayede geometride A’dan Z’ye daha başarılı bir seviyeye ulaşabilirsiniz.

Şekil üstünde yazarak çalışın

Geometri alanında temel bilgi edinme aşamasında bol bol şekil bilgisi üzerine çalışmanız önerilir. Soru çözerken şekiller üstünde gerekli hamleleri yapabilmek için şekilleri iyi tanımanız bunun için de çizim pratiği yapmanız önem taşır. Ayrıca formül ve teoremleri yazarak çalışmak bu formüllerin aklınıza daha iyi yerleşmesine yardımcı olur. Bu nedenle konu anlatımlarında karşınıza çıkan önemli noktaları temiz bir sayfaya kendiniz yazıp, çizebilirsiniz. Böylece hem şekilleri daha iyi tanıyabilir hem de teoremleri hafızanıza kazıyabilirsiniz. Soru çözümlerinde çizim denemeleri yaparak aynı şekle farklı açılardan bakmayı öğrenebilir, alternatif yollarla doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Çözümlü örnek soruları çözmeden teste başlamayın

Çözümlü örnek soruları çözmeden teste başlamayın

Sözel derslerde çözümlü örnek soruları okuyup incelemek yeterli olabilir. Ancak sayısal derslerde durum böyle değildir. Söz konusu soru karşınıza çıktığında hangi yöntemi uygulayacağınıza kendiniz karar vermelisiniz. Çözümlü soruları incelerken soru özelinde seçilen yöntem direkt olarak size sunulur. Kullanılacak formül ve yöntem üstüne düşünmediğinizde çözümlü örnek soruları incelemek size ekstra bir başarı kazandırmaz. Bu nedenle geometri çalışırken çözümlü soruları önce kendiniz çözmeye çalışmalısınız. Ardından doğru çözümüne bakarak hatalarınızı görebilir, eksik olduğunuz noktaları tamamlayarak test çözmeye bir adım önde başlayabilirsiniz.

Soruda verilen tüm bilgileri kullanmaya odaklanın

Geometri çalışma aşamasında çok sayıda soru çözmeniz gerekir. Bu sorularda çeşitli veriler sizinle paylaşılır. Genellikle bir geometri sorusunda verilen tüm bilgiler sorunun çözümüyle yakından alakalıdır. Bu nedenle çözüme giderken soruda verilen tüm bilgileri kullanacak şekilde ilerlemeye odaklanarak daha doğru bir yol izleyebilirsiniz.

Çözemediğiniz tüm soruların çözümünü öğrenin

Geometride yanlış yaptığınız veya boş bıraktığınız soruların sadece doğru cevaplarını öğrenmek size tam anlamıyla başarı getirmez. Önemli olan o soruların çözümünde izlenen yollar ve kullanılan yöntemlerdir. Çözemediğiniz her bir soru, sorunun ait olduğu konuya ilişkin bilgi eksiklerini karşınıza çıkarır. Bu nedenle geometride başarılı olmak için çözemediğiniz tüm soruların doğru çözümlerini öğrenmenizde yarar vardır.

Sık sık geçmiş konuları tekrar edin

Çok fazla formül içeren bir ders olan geometride bu formüller zaman içinde unutulabilir. Birbirine benzeyen formülleri karıştırabilir, doğrusunu bildiğiniz halde yanlış yöntemlerle zaman kaybedebilirsiniz. Bu tarz durumların önüne geçmek için geometriye dair bilgilerinizi canlı tutmanız gerekir. Sık sık geçmiş konuları tekrar ederek bilgilerinizi tazeleyebilir, her geçen gün üstüne ekleyerek geometri alanında donanımlı hale gelebilir, sınavlardaki başarınızı artırabilirsiniz.

Önemli formül ve teoremleri sürekli görebileceğiniz bir yere not edin

Geometride başarılı olmak için görsel hafızanın gücünden yararlanabilirsiniz. Bunun için en sık kullandığınız formülleri, önemli bulduğunuz teoremleri ve soru çözerken işinizi kolaylaştıran ipuçlarını yapışkanlı kağıtlara yazarak sürekli gözünüzün önünde olan yerlere yapıştırabilirsiniz. Çalışma masası, gardırop gibi mobilyaların üstüne asabileceğiniz bu bilgiler gözünüze çarptıkça zihninizde tazelenir ve kalıcı bir yer edinir. Bu sayede geometride kesintisiz bir başarı yakalayabilirsiniz.

Geometri pratik yöntemler ile başarılı olabileceğiniz bir derstir. Ayrıca matematik bilgisi de bu derste başarılı olabilmeniz için şarttır. Paylaştığımız bu 10 adımı izleyerek siz de geometride tüm soruları doğru cevaplamaya giden yolda emin adımlarla yürüyebilirsiniz! “Matematik nasıl çalışılır?” diye merak ediyorsanız, sorunuzun yanıtı için detaylara göz atarak kendi programınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

Benzer İçerikler