Ortaokul Öğrencilerine Ders Çalışmayı Sevdirmenin Yolları

  • 18.08.2022

Büyüme çağındaki ortaokul öğrencilerinin derse olan ilgilerini artırmak her durumda kolay olmayabilir. Gün içinde dikkat dağıtıcı pek çok faktöre maruz kalan öğrencilerin ders çalışmayı sevmelerini sağlamak için uygun bir çalışma ortamı düzenlemek ve teknolojinin avantajlarından yararlanmak faydalı olacaktır. Bu yaş grubundaki çocukların ilgisini çekebilmek için klasik ders çalışma yöntemlerinden ve kaynaklarından ziyade güncel içerikler sunan interaktif kaynaklardan destek alabilirsiniz.

Siz de ortaokula giden çocuğunuzun ders çalışmayı sevmemesinden yakınıyorsanız ders çalışma sürecini ilgi çekici hâle getirmek için sunduğumuz önerilerimize yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ortaokul Öğrencilerine Ders Nasıl Sevdirilir?

Ortaokul Öğrencilerine Ders Nasıl Sevdirilir?

  • Ergenlik çağında olan ortaokul öğrencileri kendi kararlarını vermek isteyebilirler. Bu nedenle, çocuklara ders çalıştırmayı sevdirmek için onlarla birlikte bir program hazırlayabilirsiniz. Çalışma saatlerine hep birlikte karar vermek programa uyması konusunda çocuğun da süreçte aktif rol almasını sağlar. Karar aşamasında fikir belirten çocuklar, bu kararı uygulamak için daha istekli olurlar. 
  • Haftalık planlama şeklinde ilerlediğinizde ödevler, ders tekrarları, konu testleri, deneme sınavları için etkili zaman yönetimi yapabilmeniz mümkündür. Çocuğunuzun zorlandığı konular için ek kaynaklar tercih edebilirsiniz.
  • Öğrenmeyi pekiştiren kaynak seçiminde ilgi çekici videolar, etkileyici belgeseller, konu anlatımları, canlandırmalar içeren ders materyallerini değerlendirebilirsiniz. Yeni nesil uygulamalarla desteklenen Vitamin Kitapları, çocukların derse olan ilgilerini artırma konusunda en büyük yardımcınız olabilir. 

Ortaokul Çağındaki Çocuklar için Çalışma Ortamı

Ortaokul Çağındaki Çocuklar için Çalışma Ortamı

Öğrencilerin çalışması için uygun ortam düzenlenmesi çok önemlidir. Ders performansını artıran ortam, çocukların istekli bir çalışma deneyimi yaşamasına yardımcı olur. “Ders çalışmayı nasıl sevdirebilirim?” diye düşünüyorsanız onlara dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak, sessiz ve rahat bir çalışma alanı düzenleyebilirsiniz. Sadece ders çalışma anında kullanılan evin bir köşesi, öğrencilerin daha iyi konsantre olmalarını sağlar.

Kitaplarla çalışma yapan öğrencilerin anlamadıkları noktaları araştırmaları, interaktif içeriklerle öğrendiklerini pekiştirmeleri, çok boyutlu öğrenme ortamında bilgisayar ve tablet gibi teknolojik araçları kullanmaları önemlidir. Çocuğunuzun yeni nesil araçlarla öğrenme deneyimini yükseltmesi ders çalışmayı sevmesi açısından olumlu olur. Sıkıcı şekilde hazırlanan uzun konu anlatımları yerine canlandırmalı ve eğitici videolu içerikler dijital çağın çocuklarının kalıcı öğrenmelerini sağlar.

Çocuğunuzun geleceğini şekillendirmek için emek verdiği ortaokul yıllarında etkili ders çalışma tekniklerini öğrenmesi ve uygulaması önemlidir. Başarılı bir akademik hayat için erişebildiği kaynakların çeşitli olması gerekir. “Ortaokul öğrencilerine ders çalışmak nasıl sevdirilir?” diye düşünen veliler çok boyutlu öğrenme deneyimi sunan materyalleri tercih edebilirler. Ebeveynler, çocuklarının başarılı ve gelişmeye açık bir öğrenim hayatı yaşamasını isterler. Araştırmacı yönü yüksek, farklı eğitim deneyimleri yaşamış, interaktif içeriklerle desteklenmiş çocuklar konuları daha net şekilde anlayabilir, güncel hayatla konuların bağlantısını kurabilirler.

Benzer İçerikler