Okul Çağındaki Çocuklar İçin Doğru Beslenme Rehberi

  • 18.08.2022

Okul çağındaki çocukların dengeli ve düzenli beslenmeleri büyük önem taşıyor. Bu dönemlerin hem fiziksel hem bilişsel hem de sosyal gelişiminin üzerindeki payı büyük. Okul çağındayken sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak, ileride çocukların karşısına çıkabilecek pek çok ciddi hastalıktan korunmalarında veya onlarla mücadele edebilmelerinde güçlü bir yardımcı olacaktır.

Siz de çocuğunuza sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak ve gelişimini tamamlayabilmesi adına gereken tüm gıdaları alabilmesi için doğru bir beslenme rehberi hazırlayabilirsiniz. İşe, okul çağındaki çocukların beslenme menüsü hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı okuyarak başlayabilirsiniz.

Besin Grupları Nelerdir?

Besin Grupları Nelerdir?

Çocuğunuzun ana öğünleri sırasında tüketmesi gereken besinler dört grupta değerlendirilir. Şimdi bu besin gruplarını sırasıyla inceleyelim:

Süt ve Süt Ürünleri: Süt, peynir, yoğurt gibi besinler bu gruba girer. Bu gruptaki besinler çocuklarınızın kas gelişimine, sağlıklı dişlere ve güçlü kemiklere sahip olmasında önemlidir.

Sebzeler ve Meyveler: Bu gruptaki besinler, A, B, C vitaminleri ile posa, kalsiyum, potasyum ve çeşitli mineraller açısından zengindir. Günde iki - üç porsiyon tüketmeleri faydalı olacaktır.

Tahıllar: Tahıl, ekmek, makarna gibi besinler kompleks karbonhidrat, demir, posa, B vitamini ve çeşitli mineraller ihtiva eder. Çocuklarınız ihtiyacı olan enerjiyi bu gruptaki besinlerden alır.

Et Grubu ve Kuru Baklagiller: Et, yumurta, tavuk, balık gibi hayvansal gıdalar ile kuru fasulye gibi baklagiller bu besin grubuna aittir. Bu gruptaki besinlerin sağladıkları; B vitamini, protein, demir, ve çeşitli mineraller sağlıklı bir kan dolaşımıyla güçlü kaslar ve kemikler için son derece önemlidir.

Okul Çağındaki Çocuğun Beslenme Menüsü

Okul Çağındaki Çocuğun Beslenme Menüsü

Çocuklarınızın beslenme menüsünü, sabah kahvaltısı, öğle yemeği, sağlıklı atıştırmalıklar ve akşam yemeği olarak dört başlıkta planlayabilirsiniz.

Sabah Kahvaltısı: Okul çağındaki bir çocuk için sağlıklı bir sabah kahvaltısında tüketilebilecek besinler şunlardır: Süt, peynir, yumurta, zeytin, domates, salatalık, çeşitli yeşillikler, kuru meyveler, tahin - pekmez, ıhlamur, sebzeli kek, poğaça ya da krep, ekmek…

Öğle Yemeği: Okul çağındaki çocuklarınız, öğle yemeklerini genelde okulda yerler. Bu nedenle öğle yemekleri hakkında okul yöneticileriyle görüşmeniz büyük önem taşır. Okul beslenmesi ihmal edilmemesi gereken bir öğündür. Öğle yemeklerinde sebze, protein ve tahıldan oluşan bir menü son derece sağlıklı olur. Ayrıca bu menüye süt, meyve ya da yoğurt seçeneklerinin dengeli bir şekilde eklendiğinden de emin olmalısınız.

Sağlıklı Atıştırmalıklar: Çocuğunuz okuldan eve döndüğünde akşam yemeğine daha birkaç saat varsa, atıştırmak isteyebilir. Bu durumda evinizde her zaman sağlıklı atıştırmalıkların bulunması yararlı olacaktır. Örneğin, yulaflı kurabiye, kefir, dondurma, meyveli yoğurt, kuruyemiş ya da bol tahıllı krakerler sağlıklı atıştırmalıklar olarak düşünülebilir.

Akşam Yemeği: Çocuğunuz için akşam yemeği hazırlarken, öğlen menüsünü dikkate almanız yerinde olacaktır. Örneğin, öğle yemeğinde kırmızı et tüketmiş ise, akşam yemeğinde beyaz eti tercih edebilirsiniz ya da öğle yemeğinde bulgur pilavı yemiş ise, akşam yemeğinde makarna daha doğru seçenek olabilir.

Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için yedikleri çok önemlidir. Ancak tükettiği besinler tek başlarına yeterli olmaz. Buna ek olarak, günde yeterince su tüketmesini ve sportif faaliyetlerde bulunmayı alışkanlık haline getirmesi gerektiğini de unutmamalısınız.

Benzer İçerikler