Ortaokulda Okunması Gereken Kitaplar

Ortaokulda Okunması Gereken Kitaplar

  • 03.10.2022

Ortaokul öğrencilerinin okuma sevgisini ve hayal gücünü tetiklemek, dünyayı anlamaya yönelik ilgi ve meraklarını canlandırmak istiyorsanız en iyi ortaokul kitap önerilerimiz size yardımcı olabilir. En popüler ortaokul okuma kitapları arasında kafiyeli bir dille yazılmış hikayeler ve çizgi romanlar bulunsa da; gizem, suç, romantizm temalı kısa kitaplar da en çok aranan ortaokul kitapları arasında sayılabilir. Bununla birlikte ortaokul öğrencileri için kitap seçimi yaparken çocukların okuma ilgilerinin çok çeşitli olduğunu akılda tutmanızda fayda var. Bazı öğrenciler daha çok geleneksel edebiyata yönelirken, diğerleri yalnızca sürükleyici hikayeleri sevebilir. Tüm ortaokul öğrencileri için geniş ve kapsayıcı bir seçim için okuma kitabı önerilerimizden faydalanabilirsiniz.

Ortaokul Okuma Kitapları Önerileri

Ortaokul dönemi çocuklar için hem çocuk saflığının hȃkim olduğu hem de kimliklerini oluşturmak üzere harekete geçtikleri kritik bir başlangıcı oluşturur. Özellikle 5. ve 6. sınıf okuma kitapları seçimine nereden başlayacağınızı bilmek kütüphanenizin hem eğlenceli hem de çocukların yaşına uygun seviyede olması açısından önemlidir. İşte, hem çok ileri düzeyde olmayan ama aynı zamanda çocukların kişilik gelişimine yardımcı olabilecek eğlenceli ortaokul okuma kitapları listesi!

İnsan Vücudu Tiyatrosu

İnsan Vücudu Tiyatrosu

Maris Wicks’in yazdığı bilimsel kategorideki İnsan Vücudu Tiyatrosu, özellikle 5. sınıf okuma kitapları listesinde yer alabilir. Vücudunda değişiklikler yaşamaya başlayan ve onu daha iyi tanımak isteyen çocuklara hitap eden bu çizgi bilim kitabı, anatomik bir yolculuğun hikayesini anlatır. Kitaptaki karakter, iskelet olarak çıktığı yolculuğuna vücudunun tamamını oluşturuncaya kadar devam eder. Eğlenceli olduğu kadar eğitici de olan İnsan Vücudu Tiyatrosu, vücudun işleyişi hakkında derinlemesine bir bakış kazandırdığı için 6. sınıf fen dersleri için iyi bir kaynak bile olabilir.

Atla, Bart!

Atla, Bart!

Yetişkinler için yazdığı Yüreğinin Götürdüğü Yere Git kitabıyla ünlenen Susanna Tamaro’nun çocuklar için kaleme aldığı Atla, Bart! adlı son kitabı, İtalya’nın en prestijli ödüllerinden Strega Ödülü’nü alır. On yaşındaki Bart’ın ailesiyle ilişkisine odaklanan kitap, bir tür teknoloji eleştirisi olarak da yorumlanabilir. Hayatının her dakikasını gelişmiş teknolojik araçlarla planlayan ebeveynlere sahip Bart adında mutsuz bir çocuk, tesadüfen bir tavukla tanıştığında hayatı tamamen değişmeye başlar. Dokuz yaş ve üzerine uygun Atla, Bart!, sevgi, şefkat, dostluk gibi insani duyguları hatırlatır.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Jules Verne’in ünlü eserlerinden biri Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, on yaş ve üzerine uygun klasik çocuk edebiyat eserleri arasındadır. İlk olarak 1870 yılında yayımlanan klasik bilim kurgunun kahramanı denizdir. Edebiyatın en unutulmaz isyankar karakterlerinden Kaptan Nemo’nun ortaya çıkışını sağlayan eser, bazı deniz kazalarından ve gemi kayıplarından sorumlu tutulan muazzam bir deniz canlısına odaklanır. Bilim dünyasında tartışmalara neden olan canavarın peşine düşmek üzere bir yolculuk düzenlenir. Yola çıkan ekibin Kaptan Nemo’nun eline düşmesiyle olağanüstü maceralar başlar. 

Naruto

Naruto

Güncel hiçbir ortaokul kitap listesi, içinde birkaç iyi manga olmadan tamamlanmış sayılmaz. Çocukların zaten okudukları kitaplar arasında ilk sıralarda kendine yer bulan mangalardan birkaç iyi örneği 6. sınıf okuma kitapları listenize ekleyerek cesur bir tercih yapmaya ne dersiniz? Naruto, hikaye anlatımı ve karakter zenginliği açısından değerli olmanın yanı sıra, edebi analiz yapmak için gereken anlatı özelliklerine de sahiptir. Anime olarak ekrana da uyarlanan, büyük küçük birçok hayranı bulunan klasik Naruto, dünyanın en büyük ninjası olmaya kararlı bir çocuk hakkında iyi bir hikayedir.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Ari Folman tarafından uyarlanan ve David Polonsky tarafından resimlenen Anne Frank'ın Hatıra Defteri, her yeni nesil tarafından yeniden keşfedilen zamansız bir hikaye olarak benzersizliğini korur. Hem genç okuyuculara hem de yetişkinlere hitap eden kitap modern dünyanın gördüğü en büyük dehşetten kısa bir süreliğine kurtulan Anne Frank’ın, yaşadığı acılı dönem boyunca yürek burkan bir şekilde ruhunu koruma çabasını yansıtır. 6. ve 7. sınıfa giden öğrenciler için uygundur. 

Percy Jackson Serisi

Percy Jackson Serisi

Percy Jackson serisi ortaokul okuyucularına Yunan Mitolojisini tanıtmanın harika bir yoludur. On yaş ve üzerindeki çocuklara uygun bu seri, macerayı ve mitolojiyi mizahi bir anlatımla birleştirir. Hikâyenin anlatıcısı Percy Jackson, genç okuyucuların çoğuna tanıdık gelir ve Yunan Tanrılarının hikayelerini mizahi bir dille ve üslupla yeniden anlatır. Serinin bazı hikayeleri nispeten olgun temalara sahip olsa da, hikaye koleksiyonu öğretecek birçok şey vadeder. 

Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk

Yedi milyondan fazla satış rakamı elde eden ve dünya çapında en çok satanlar listesine girmeyi başaran Çizgili Pijamalı Çocuk, İrlanda’nın en önemli yazarları arasında yer alan John Boyne’un eşsiz bir eseri. İkinci Dünya Savaşı dönemini konu alan bu eserde 9 yaşındaki Bruno ve yeni tanıştığı arkadaşı Schmuel’in ilişkisine odaklanılır. 2008 yılında filme de uyarlanan bu eser, mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alır.

Kalemler

Kalemler

Yaşar Kemal’in çarpıcı, hüzünlü ve bir o kadar da düşündürücü hikayesi Sedat Girgin’in harika çizimleriyle on yaş ve üzeri okuyuculara hitap eder. İstanbul’da çöpçü başı görevindeki Rüstem Çavuş’un kızına hediye ettiği kalemlerle başlayan bu kısa öykü, oldukça dokunaklı ve samimi bir anlatıma sahiptir. Babasının çöpten çıkardığı yepyeni, parlak ve rengarenk kalemlerini arkadaşlarına gösterebilmek için büyük bir istek duyan çocuk bir yandan da kalemlerin geldiği yeri anlatamayacağını düşünür. Görünenin her zaman gerçeği yansıtmadığına vurgu yapan bu güzel hikayeyi 6. sınıflar için okuma kitapları listenize dahil edebilirsiniz. 

Momo

Momo

Michael Ende’nin dünyaca ünlü eseri Momo, zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren bir çocuğun tuhaf öyküsünü anlatır. On yaş ve üzeri okuyucuya uygun kitapta dinlemenin, birbirine zaman ayırmanın, karşındakine onu anladığını hissettirmenin önemini bulmak mümkün. “Zaman, yaşamın kendisidir ve yaşamın yeri yürektir” sözünün yer aldığı Momo, yayımlandığı günden bu yana hem çocukların hem de yetişkinlerin beğenisini toplar. Sayfa sayısı nispeten fazla olsa da, rahat ve merakla okunan sürükleyici bir anlatıma sahiptir.

Bakuman

Bakuman

Listenize, ünlü manga ve anime Death Note’un yazar ve çizerinden kaliteli bir manga daha ekleyebilirsiniz. Genellikle yüksekten uçan savaşçılar ve aksiyon sekanslarıyla karakterize edilen geleneksel mangadan bir sapma olarak görülen Bakuman, manga sanatçısı olmak isteyen iki çocuğun hikayesini anlatır. Karakterler, hayallerini yaşamaya çalışan lise öğrencileridir. Genç okuyucular için oldukça heyecan verici Bakuman serisi, cana yakın anlatısıyla ortaokul okuma kitapları arasına dahil edilebilir.

Bunların yanı sıra, Macar yazar Ferenc Molnár tarafından kaleme alınan, arkadaşlığın, dostluğun, birlikteliğin, ama aynı zamanda disiplinin, ciddiliğin ve soğukkanlılığının hikayesi olan Pál Sokağı Çocukları listenize ekleyebileceğiniz klasiklerden bir diğeridir. Mark Twain'in ilk kez 1884'te yayımlanan ölümsüz eseri Huckleberry Finn'in Maceraları da çocukluk üzerine yazılmış unutulmaz romanlar arasındadır. Yine, etkileyici öyküleriyle çocukların hayal dünyasına girmeyi başarmış Jules Verne’nin, 80 Günde Devri Alem kitabı da sayısız dile çevrilmiş ve sinemaya uyarlanmış, ortaokulda okunması gereken kitaplar arasında yer alır. Ayrıca, Roald Dahl, J.K. Rowling, Behiç Ak, Vladimir Tumanov, Gülten Dayıoğlu, Vasconcelos, Mine Soysal gibi yazarların çocuk kitaplarını da ortaokul okuma kitapları kitaplığınıza güvenle ekleyebilirsiniz. 

Listemizde yer alan ortaokul kitaplarının her biri, kimlik gelişimine yardım eden ve empatiye giden bir yol niteliği taşır. Öte yandan ortaokul döneminde çocukların olgunluk seviyelerinin oldukça değişken olduğunu unutmamak gerekir. Her çocuk biriciktir ve kendi hızında gelişir. Listedeki ortaokul kitaplarını önermeden önce siz de okursanız, öğrencileriniz ya da çocuklarınız için daha doğru kararlar verebilirsiniz.

Benzer İçerikler