Çocuğunuzun İlkokulda Okuması Gereken Kitaplar

Çocuğunuzun İlkokulda Okuması Gereken Kitaplar

  • 26.10.2022

Çocukların yetişkin olduklarında hayat boyu eğitim alışkanlığına sahip olabilmeleri için küçük yaşlardan itibaren kitap okumayı sevmeleri önem taşıyor. Kendini sürekli geliştiren, yeniliğe ve değişime açık bireyler yetiştirmek isteyen ebeveynler, ilkokul çağlarından itibaren çocuklarının kitap okuma alışkanlığı kazanmaları için çaba sarf ediyor. Siz de o ebeveynlerden biriyseniz çocuğunuzla kitap alışverişine çıkmadan önce ilkokul için kitap önerileri arıyor olabilirsiniz. 

Çocuğunuzun ilkokulda okuması gereken kitaplar için hazırladığımız listeye bir göz atarak fikir edinebilirsiniz.

İlkokulda Okunacak Kitaplar

Uzmanların araştırmalarına göre ilkokul çağında okunan kitapların seçiminde dikkatli davranılması, çocukların ileride kitap okuma alışkanlığını etkileyebilir. İlkokulda okunacak kitaplar seçilirken Türk dilinin etkin bir şekilde kullanılmış olmasına da dikkat etmeniz, yeni okuma öğrenen çocuklarda dilini doğru kullanma becerisini geliştirmeye yardımcı olabilir. (1) Farklı kültürlerin çocuk kitaplarının iyi bir çeviriye sahip olmasına dikkat etmeye çalışabilirsiniz. İlkokulda okunacak kitaplar “iyi” ile “kötü” kavramlarını işlerken eğitici, öğretici olmanın yanı sıra ders çıkarılabilen hikayeler içeriyor olması çocukta kavramların yerine oturmasına faydalı olur.
Örneğin ilkokul ve okul öncesi çocuklar için arkadaşlıkla ilgili kitap önerileri çocuğunuzun arkadaşlık kavramını daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Haydi şimdi gelin, ilkokulda okunacak kitaplar arasından önerilerimize bir göz atın!

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry

1943 yılında yayımlanan kitap bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Bir pilotun Sahra Çölü’ne düşmesi ve Küçük Prens’le karşılaşmasının anlatıldığı kitap, yirmi yedi bölümden oluşur. Küçük Prens’in gezegeninden ve gülünden ayrılmasıyla birbirinden farklı altı gezegende yaşadıklarına tanıklık eder. Küçük Prens’in ziyaret ettiği gezegenlerdeki kişiler yetişkinlerin yaşam biçimlerini anlatır. Kralın gezegeni otoriteyi, sanatçının gezegeni kendini beğenmişliğini ve toplumdan uzaklaşmasını, sarhoşun gezegeni umutsuzluk içinde her şeyi unutma isteğini, sayılarla uğraşan bir iş adamının gezegeni amaçsızca sahip olma tutkusunu, fenercinin gezegeni görev tutkusunu, coğrafyacının gezegeni ise bilim anlayışını içerir. Küçük Prens pek çok yaştan okurun en sevdiği kitaplar arasında yer alır.(2)

Küçük Kara Balık - Samed Behrengi

Küçük Kara Balık - Samed Behrengi

Balık ninenin masal anlatması ile başlayan kitap yeni yerler görmek isteyen küçük ve kara bir balığın hikayesini anlatır. Annesinin buradan başka bir yer olmadığını söylemesi ve diğer balıkların onu dışlaması üzerine Küçük Kara Balık yaşadığı gölden ayrılmaya karar verir. Ardından macera dolu bir yolculuğa çıkan Küçük Kara Balık’ın başına gelenler akıcı bir anlatımla okuyuculara sunulur. (3)

Oliver Twist - Charles Dickens

Oliver Twist - Charles Dickens

Yetimhanede doğan Oliver Twist daha fazla yemek istemesi üzerine kendini sokaklarda bulur. Bir cenaze levazımatçısının yanında işe başlar. Kötü davranılması ile oradan ayrılan Oliver Twist, Fagin ve çetesinin eline düşer. Faginin çetesinin elinden kurtulmak için birçok serüven yaşar. Oliver Twist’i ummadığı bir hayat bekler. Sürükleyici bir macera romanı olan Oliver Twist toplumsal kötülüğü ve ahlak düşkünlüğünü eleştiren bir klasiktir. (4)

Gulliver’in Gezileri - Jonathan Swift

Gulliver’in Gezileri - Jonathan Swift

Dört farklı yolculuğu anlatan Gulliver’in Gezileri sırasıyla cüceler, devler ve bilim insanlarının yaşadığı uçan adaya gidişini anlatır. Dördüncü bölüme ise Houyhnhnm’ler ile Yahoo’ların ütopik ülkesine yapılan yolculuk konu edilir. Houyhnhnm’ler dürüst ve aklı başında bir uygarlıktır. Yahoo’lar ise vahşi bir toplumdur. Ülkesine dönen Gulliver kendi insanlarına katlanamaz ve iki at satın alarak onlarla vakit geçirir.(5)

Güneşten Sarı Baldan Tatlı - Simla Sunay

Güneşten Sarı Baldan Tatlı - Simla Sunay

Uzun boyundan şikayetçi olan bir zürafa ile ona Uzunbal adını veren Naz bir yolculuğa çıkar. Önce Sakarköy ile başladıkları gezilerine komşusuz ev ve birçok semt ile devam ederler. Beyaz yola ulaşan Uzunbal ve Naz yorucu bir yolculuk yaparlar. Uzunbal bu yolculukta ilk defa bir dostu olduğu için çok mutludur. (6)

Kraliçeyi Kurtarmak - Vladimir Tumanov

Kraliçeyi Kurtarmak - Vladimir Tumanov

Çok zeki olan Alex Isaac Fog matematik dışındaki tüm derslerde başarılıdır. Çevresinde rakamlar yazan bir kalem bulur ve matematik sınavına bu kalem ile girer. Kalem tüm soruları çözmesini sağlar. Alex Isaac Fog, kalemin sihrini arkadaşlarıyla paylaşır. Arkadaşlarıyla kütüphanede en zor matematik sorularını çözmeyi eğlence haline getirirler. Fakat kalemin küçülmeye başlamasıyla arkadaşlarına kalemi kaybettiği yalanını söyler.(7)

Pal Sokağı Çocukları - Ferenç Molnar

Pal Sokağı Çocukları - Ferenç Molnar

Budapeşte’de savaş sonrası yıkılan şehir yeniden inşa edilmeye başlanır. Mahallelerindeki boş arazide oyun oynayan çocuklar oyun alanları için mücadele ederler. Çocuklar kendi aralarında Macun Biriktirme Derneğini kurarlar. Kitapta, Pal Sokağı Çocukları ve Kırmızı Gömlekliler adında iki çocuk çetesi arasındaki toprak mücadelesi anlatılır. Onur, özveri, korkaklık ve kalleşlik gibi konular işlenir.(8)

Soğuktan Korkmayan Tek Kuş - Zoran Drvenkar

Soğuktan Korkmayan Tek Kuş - Zoran Drvenkar

Hayatının en soğuk kışını yaşayan Riki’nin ilkbahar ve yaz mevsimlerinin gelmemesi sonucunda sabrı tükenir. Riki uzun süren kış mevsimini gitmesi için ikna etmeye dünyanın en soğuk yerine gider. Burada yaşayan tek canlı soğuğa aldırış etmeyen tuhaf bir kuştur. (9)

İlkokul Çocuklarının Yaşlarına Göre Kitap Seçimi

Çocukların yaşlarına göre kitap seçimi yapılırken konu ve resimlerin çocuğun ilgisini çekebilecek nitelikte olmasına özen gösterebilirsiniz. Hayal dünyasını geliştiren hikayelerin resimlerle desteklenmesi kitaba olan ilgisini artırmaya yardımcı olabilir. Çocuklar için kitaplar çocuğun karakterine ve zevkine uygun hikayesi üzerine düşünebileceği ilkokul kitapları arasından seçilebilir. (10)

İlkokul Kitapları Çocukları Nasıl Etkiler?

İlkokul kitapları okumaya yeni başlayan çocuğunuzun, okuma ve anlama becerilerinin hızlanmasında yardımcı olabilir. Küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı edinen çocuklar öğrendiği bilgilerle birçok konuda fikir sahibi olabilirler. Çocuklar için doğru kitapların seçimi, çocuklara empati kurmayı öğretebilir. İlkokul kitaplarıyla başlayan okuma alışkanlığı ileri yaşlarda çocuğunuzun, stresle baş etmeyi öğrenmesinde de ona yardımcı olabilir. (11) 

Siz de çocuğunuz için ilkokulda okunacak kitaplar arasından seçim yaparak, okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kaynakça

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/939815   (1)

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/804203   (2)

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1766065    (3)

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1791736   (4)

https://books.google.com.tr/   (5)

https://www.proquest.com   (6)

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1178121   (7)

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/713689   (8)

https://gunisigikitapligi.com   (9)

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1159300    (10)

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/197991   (11)

Benzer İçerikler