Zihninizi Açacak En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Zihninizi Açacak En İyi Bilim Kurgu Filmleri

  • 28.09.2022

Sinemadan, gerçeklikten çok daha fazlasını bekleyenler için en ideal film türü hiç şüphesiz bilim kurgu! Bilim kurgu izleyicisi, bu film türü sayesinde başka evrenlere seyahat edebilir, çeşitli yaratıklarla mücadele edebilir, birbirinden yaratıcı özel güçlere sahip karakterlerle ufkunu genişletebilir. En iyi bilim kurgu filmleri, film boyunca soluksuz izlenen ve sürpriz sonlarıyla seyircisini ters köşe yapan yapımlardır. 

Bilim kurgu filmleri gerek ses ve görsel efektleri, gerekse makyaj ve kostümleriyle her sahnesinde sayısız detay sunarak izleyiciye yepyeni bir dünyanın kapılarını açar. Öte yandan, geleceğe dair tahminlerden yola çıkan farklı bir bakış açısı kazandırır. Sen de bilimkurgu filmlerini izlemekten keyif alıyorsan zihnini açacak en iyi bilim kurgu filmleri önerilerimize göz atabilirsin.

Lucy

Lucy

2014 yılında vizyona giren bu eşsiz filmin temel felsefesi, insan beyninin yaklaşık yüzde 10’unun kullanılabileceğine dair olan söyleme dayanır. Bu doğrultuda beynin daha fazlasının kullanıldığında neler olabileceğine dair düşünmeye sevk eder. Filmde Scarlett Johansson’un canlandırdığı Lucy karakteri, kendini bir gece tanıştığı biriyle güzel vakit geçirirken beklenmedik bir şekilde Tayvan’ın azılı bir uyuşturucu çetesinin içinde bulur. Artık sıradan bir insan değil, tehlikeli bir uyuşturucu mafyasının kuryesi olmuştur. Bu çete, Lucy’nin bedenini uyuşturucu taşımak üzere kullanmaya başlar fakat gördüğü şiddet ve işkenceler esnasında plansız bir şekilde vücudundaki uyuşturucu Lucy’nin kanına karışır. Yapay maddelerden oluşan bu uyuşturucunun bünyesine karışmasıyla karakter, olağanüstü güçlere sahip olur (1). Artık Lucy akıl okuma, acıya dayanıklılık, dış dünyaya dair her şeyi hissetme ve telekinezi gibi yeteneklere sahiptir! Karakterimiz zaman içerisinde daha da güçlü hale gelir, sahip olduğu yetenekler üst seviyelere çıkmaya devam eder ve bu güç artık tolere edilemeyecek noktaya ulaşır. Kendi bedeninde olduğu kadar başkalarında ve etrafındaki dünyada da olan her şeyi görebilen, duyabilen ve hissedebilen Lucy bu durumdan rahatsızlık duyar. Araştırmaları sonucunda ona Morgan Freeman tarafından canlandırılan Profesör Morgan’ın yardım edebileceğini öğrenir ve onunla iletişime geçer. Bu zorlu yolda tehlikeli engeller çıksa da, süper güçleri sayesinde hepsini alt etmeyi başarır.  Her anı ilginç detaylarla süslenmiş bu filmi sinema gecelerinde ailenle ve arkadaşlarınla izleyebilirsin.

Inception (Başlangıç)

Inception (Başlangıç)

Başta bilim kurgu evreni olmak üzere tüm sinema camiasında en çok bilinen ve beğenilen yönetmenlerin başında Christopher Nolan gelir. Christopher Nolan imzası taşıyan, Türkçeye Başlangıç ismiyle çevrilmiş eşsiz bir film olan Inception, zamanın çok ötesinde olan konusuyla dikkat çeker. Kadrosunda Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, ve Tom Hardy gibi birbirinden başarılı oyuncular bulunan film, Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Cobb’un mesleğinden yola çıkan bir hikaye anlatır. Bu yapımı en özel hale getiren detaylardan biri, filmin geçtiği yer olan zihindir. Cobb, kişilerin rüya gördükleri, yani bilinçlerinin kendini savunamayacak bir durumda olduğunda bilinçdışına girebilme imkanına sahiptir. Bu becerisi sayesinde özellikle iş dünyasında önemli kişilerin dikkatini çeker ve kişilerin bilinç dışına girerek çeşitli sırları onların zihninden çalması için işe alınır. Ancak bu sefer verilen iş sır çalmak değil, tam aksine birinin zihnine fikir yerleştirmek olur. Bu uğurda bir ekip kurulur, yepyeni bir evren yaratılır ve olabilecek her türlü senaryo göz önünde bulundurularak sayısız planlama yapılır. Cobb, yaptığı iş gereği yasa dışı bir hayat sürer ve bu işin başarıyla sonuçlanması durumunda, Cobb’a yaşadığı kaçak hayatının son bulacağı vadedilir. Fakat Cobb, rüya ile gerçeği birbirine karıştırmıştır ve hangisinin gerçek olduğundan emin değildir. Bildiği tek bir şey varsa, o da, hangi evrende ailesiyle birlikte olabilecekse o evrende kalmak istediğidir (2). Film, özellikle belirsiz sonuyla büyük ses getirmiştir. En son sahnesiyle ilgili tartışmalar hala sürmektedir. Başlangıç, izleyenlerine net bir son sunmayarak, bir nevi seyircisinin filmi istediği gibi sonlandırmasına olanak tanımıştır.  

Ghost in the Shell (Kabuktaki Hayalet)

Ghost in the Shell (Kabuktaki Hayalet)

2017 yapımı olan Ghost in the Shell (Kabuktaki Hayalet), başrolünde Scarlett Johansson’un yer aldığı ve yönetmeni Rupert Sanders olan bir film olarak karşımıza çıkar. Hiçbir şey hatırlamayan ve bir hastanede uyanan Binbaşı Mira Killian, kendini yepyeni, güçlü ve hızlı bir vücudun içinde bulur. Ona hayatının kurtarıldığı, bunun karşılığında da başkalarını kurtarması gerektiği söylenir. Tüm bunların sonunda Binbaşı, kendisine söylenen her şeyin yalan olduğunu öğrenir. Hayatının kurtarıldığını zanneden Mira, aslında hayatının ondan alındığını fark eder. Üstelik hayatı elinden alınan tek kişi o da değildir. Beklenmedik bir çatışma bu şekilde başlar ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır (3). Film, hem konusu hem de görselliğiyle şimdiye dek pek çok bilim kurgu filme ilham olduğu gibi hala da olmaya devam ediyor. 

Matrix

Matrix

“Kırmızı hap mı mavi hap mı?” sorusu ile daha önce karşılaştın mı? İşte bu soru, efsanevi Matrix serisinin en bilindik referansı. Beyin yakan filmlerden hoşlananlar için en ideal adres Matrix! Filmin başrol oyuncuları arasında Neo rolüyle Keanu Reeves, Morpheus rolüyle Laurence Fishburne ve Trinity rolüyle Carrie-Anne Moss yer alır. Seri Matrix, Matrix Reloaded ve Matrix Revolutions olmak üzere üç filmden oluşuyordu. Matrix serisinin dördüncü ve son filmi olan Matrix Ressurections 2021 yılında beyaz perdede yerini aldı. 

Film, aynı isimli bir program üzerine kurulu, bilinenin ötesinde bir gerçekliğe kapılarını açar. Keanu Reeves’in başrol olarak canlandırdığı Thomas Anderson, gündüzleri bir yazılım firmasında çalışırken gecelerini Matrix araştırmalarıyla geçirir. Hayatının değiştiği nokta, Morpheus ve Trinity ile tanıştığı an olur. Bu ikili ile tanışması, gerçek zannettiği ve içinde bulunduğu hayatın bir simülasyon olduğunu anlamasını sağlar. “Gerçek” arayışı için Morpheus ile çalışmaya başlayan Neo, Matrix’i ve bulunduğu evreni anlamlandırmaya çalışır.  Devrinin çok ötesinde sayılan film serisi, ilki 1999 yılında çıkmasına rağmen hala tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösterilir. 

Interstellar (Yıldızlararası)

Interstellar (Yıldızlararası)

Yıldızlararası ismi ile de bilinen Interstellar, bilim kurgu denildiğinde akla gelen ilk filmler arasında yer alır. Bilim kurgu türünün vazgeçilmez isimlerinden Christopher Nolan’ın yönettiği bir başka film olan Interstellar, başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine’yi ağırlar. Filmin başında yaşanılan dünya, yalnızca çiftçilik yapılabilen ve medeniyet anlamında gerilemiş bir gezegen olarak karşımıza çıkar (4). Matthew McConaughey’in canlandırdığı Cooper, ailesiyle birlikte yaşamakta ve mısır ekerek geçimini sağlamaktadır. Artık dünyadan ve kaynaklarından umut kesilmiştir. Cooper, oğlunun odasında ansızın belirmeye başlayan toz birikintilerinin, yer çekimi ile ilgili olduğunu düşünerek bu gizemi çözmeye çalışır. İkili coğrafi koordinat olduğunu düşündüğü bu gizli mesajlar sonrasında NASA’ya yönlenir ve orada Satürn’ün yakınında bir solucan deliği açıldığını öğrenir. Tüm bunların sonunda Cooper, çocuklarını bırakmak istemese de uzay görevine gitmesi gerekir. Bu görev esnasında yaşanılabilecek başka gezegenler olduğunu fark ederler. Özellikle kızına döneceğine dair söz veren Cooper, dünyayı ve dünyada yaşayan milyonlarca insanı kurtarmanın yanı sıra, kızına verdiği sözü tutmak için mücadele verir (5) Hans Zimmer’ın müziklerini bestelediği film, görsel efektleriyle olduğu kadar müzikleriyle de izleyiciyi içine alır. 

Senin de zaman zaman yaşadığın evrenden uzaklaşmaya ve daha farklı perspektifler görmeye ihtiyacın oluyorsa bilim kurgu tarzı filmler tam sana göre! Bu tarz filmlere ilgi duyuyor, fakat nereden başlayacağını bilemiyorsan, bu önerileri değerlendirebilirsin.

Kaynaklar:

https://www.imdb.com/title/tt2872732/   (1)

https://www.britannica.com/topic/Inception   (2)

https://www.imdb.com/title/tt1219827/plotsummary     (3)

https://www.imdb.com/title/tt0816692/    (4)

https://www.rottentomatoes.com/m/interstellar_2014    (5)

Benzer İçerikler