Lise Öğrencileri İçin CV Nasıl Hazırlanmalıdır?

  • 18.08.2022

Lise öğrencileri staj veya iş başvurusu için CV hazırlama aşamasında zorluk yaşayabilir. Herhangi bir iş tecrübesi olmayan adaylar, öz geçmiş yazarken nelerden bahsetmesi gerektiği konusunda kararsız kalabilir. Lise CV hazırlama döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bilgi birikimini ortaya çıkarmaktır. Okul yaşamında aktif olan, kulüplere veya sosyal projelere katılan öğrenciler, staj için başvuru yaparken ön plana çıkar. CV hazırlarken yeteneklerden, akademik başarılardan, okul projelerinden, sosyal gruplardan bahsedilebilir.

Staj başvurusu yapanlar veya üniversite eğitimine devam etmeyip kariyere başlayanlar için CV oluşturmayı bilmek önemlidir. İşsizliğin yoğun yaşandığı dönemlerde ön plana çıkmak, fark edilmek, işe alınmak için yeteneklerini ön plana çıkarmak gerekir. Sen de etkili bir öz geçmiş hazırlamak istiyorsan önerilerimize göz atabilirsin.

 

CV Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

CV Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Profesyonel bir imaj yaratmak için uygun format seçilmelidir. Fotoğraf, yazı tipi, CV şablonu gibi detaylara önem vererek başvurunun dikkate değer olduğunu göstermen gerekir.

Lise öğrencileri CV oluştururken yaşadıkları farklı deneyimlerden bahsedebilir. Yaz aylarında veya tatil günlerinde katıldığın etkinlikler, kısa dönemli yarı zamanlı işler, kurslar ve çalışma grupları içinde öğrendiklerini özgün bir şekilde ifade edebilirsin.

İşverenler öğrencilerin veya yeni mezunların başvurusunu değerlendirirken genellikle tecrübeden daha çok sosyal katılımlara önem verir. Öğrencilik hayatında aktif olman, farklı etkinliklerde görev alman, seminer ve kongrelere katılman bilgi birikimi açısından avantaj sağlar. 

Okuduğun kitaplardan, izlediğin filmlerden, hobilerinden bahsederek sana kattığı fark bakış açılarından örnekler verebilirsin. Yeni nesil kurumsal şirketler, çalışanlarının yetkinliklerine ve yeteneklerine daha fazla önem verir. Bu nedenle farklı noktalarını vurgulaman önemlidir.

İş başvurusu yaparken pozisyona uygun olan yeteneklerini anlatmak için ön yazı hazırlayabilirsin. Her başvuru için özel hazırlanması gereken ön yazı, CV değerlendirme uzmanları tarafından fark edilmene katkı sağlar.

 

Ön Plana Çıkarılması Gerekenler

Ön Plana Çıkarılması Gerekenler

İş başvurusu yaparken şansını artırmak için bazı yeteneklerini ön plana çıkarman gerekir. Bu nedenle okul yaşamında sadece ders çalışmak yeterli değildir. Yönelmek istediğin sektör hakkından güncel haberleri takip etmek, popüler uygulamaları kullanmayı öğrenmek, bu alanla ilgili okumalar yapmak, ileri gelen kişilerle bağlantı kurmak avantajlı olmanı sağlar. CV oluştururken teknik bilgilerini gösterebilirsin. Yaptığın bir uygulama, basit bir oyun, küçük bir proje, etkileyici bir fikir, herhangi bir soruna farklı bakış açısı sunan çözüm gibi yetenekleri CV hazırlarken kullanabilirsin. Bu sayede işe alım danışmanları tarafından dikkat çekebilir ve mülakata çağrılma ihtimalini yükseltebilirsin.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte aktif şekilde kullanılan dijital ortamlar, her türlü bilgiye daha kolay erişim olanağı sağlar. Öğrencilik hayatın boyunca yönelmek istediğin alana dair çevrim içi eğitimler alabilir, sosyal medya uygulamaları sayesinde lider kişilerle iletişim kurabilir, farklı projelerde bulunabilirsin. Yaptığın çalışmalar sonucunda elde ettiğin yetenek ve fikirleri öz geçmişini hazırlarken kullanman mümkün. Etkileyici bir CV oluşturmak için yeterli özeni göstermen gerekir. Başvurmak istediğin pozisyon için gerekli olan özellikleri anahtar kelime şeklinde öz geçmişine yazmak faydalı olabilir.

Benzer İçerikler