İstanbul'da Çocuklarla Gezilecek Yerler

İstanbul'da Çocuklarla Gezilecek Yerler

  • 15.04.2024

Megapol İstanbul, tüm dünyanın bildiği üzere tam bir kültür, sanat ve tarih merkezi. Bu zenginlik ise çocuklu ailelere benzersiz fırsatlar sunuyor. İstanbul'da ailecek gezilecek yerler, hem çocuklarınızla keyifli ve kaliteli bir şekilde zaman geçirmenize hem de çocuğunuzun genel kültürünü geliştirmenize yardımcı oluyor.

İstanbul'un bu zenginliği, kimi zaman kafa karıştırıcı olabiliyor. İstanbul o kadar büyük ve seçenekler o kadar çok ki, aileler kimi zaman nereye gitmeleri gerektiğine karar veremeyebiliyor. Merak etmeyin! Sizin için hazırlanan bu rehberde aradığınız cevapları bulabilirsiniz. İşte karşınızda İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler listesi.

Miniatürk

Miniatürk

Çocuğunuzla keyifli, heyecan verici ve kültürel bir gezi yapmaya ne dersiniz? O zaman İstanbul'da çocukları gezdirecek yerler arasında bulunan Miniaturk tam size göre. Miniaturk'ü ziyaret ederek Anıtkabir, Topkapı Sarayı, Mevlana Türbesi, Sümela Manastırı gibi birbirinden önemli mekânların minyatür modelleri arasında gezebilir, çocuğunuzun Türkiye coğrafyası hakkında geniş bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Oyuncak Müzesi

İstanbul'da ailecek gidilecek yerler sayılırken Oyuncak Müzesi'nden bahsetmemek de olmaz elbette! Şair, yazar ve araştırmacı Sunay Akın'ın kurduğu Oyuncak Müzesi, Kadıköy Göztepe'de yer alıyor ve ziyaretçilerini oyuncaklar tarihi konusunda benzersiz bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Oyuncak Müzesi'nde farklı dönemlere ait paha biçilemez oyuncaklar keşfedebilir ve çocuklarınıza masalsı bir deneyim yaşatabilirsiniz.

İllüzyon Müzesi

Çocuğunuza hayalleriyle yarışacak kadar renkli bir deneyim yaşatmak ister misiniz? İstanbul'da çocuklarınızı götürebileceğiniz en eğlenceli yerlerden olan İllüzyon Müzesi, size tam olarak bunu vadediyor. Tepetaklak odalar, dönen tablalar, klon masalar ve çok daha fazlası burada sergileniyor. Çocuğunuzun yıllarca unutamayacağı bir gün geçirmesi için İllüzyon Müzesi'nin birbirinden eğlenceli odalarını keşfedebilir ve ailece harika vakit geçirebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Eğer “bu kadar eğlence yeter, biraz da genel kültürümüzü genişletelim” diyorsanız, dünyanın en başarılı müzelerinden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri sizi bekliyor. Osmanlı döneminde kurulan ve Türkiye'nin en eski müzesi olma özelliği taşıyan kültür mabedinde Roma, Asur, Hitit, Sümer, Akad gibi pek çok medeniyetin izlerini ve dünyanın başka hiçbir müzesinde bulunmayan en nadide eserlerini inceleyebilirsiniz.

İstanbul Akvaryum

Genel kültür ve eğlence tamam, peki ya çocuğunuzu doğal yaşamla tanıştırmak isterseniz? O zaman, İstanbul Akvaryum'u tercih edebilirsiniz. Çok sayıda deniz canlısının bir arada bulunduğu İstanbul Akvaryum'da çocuğunuza su altının gizemli ve büyüleyici dünyasını tanıtabilir ve çocuğunuza doğa sevgisi kazandırabilirsiniz.

İstanbul LEGOLAND Discovery Centre

Oyuncakların eğlenceli ve renkli dünyasında keyifli bir geziye hangi çocuk hayır der ki? Hele ki o oyuncaklar, yediden yetmişe herkesin sevgi duyduğu LEGO setleriyse? Çocuğunuzla keyifli bir gün geçirmek için Bayrampaşa'da bulunan LEGOLAND Discovery Centre tematik eğlence parkını tercih edebilir ve çocuğunuzun çeşit çeşit oyuncaklar arasında sihirli bir deneyim yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı

Çocuğunuza tarih sevgisi kazandırmak isterseniz, İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler listenize Dolmabahçe Sarayı'nı da dahil edebilirsiniz. Görkemli mimarisiyle göz kamaştıran ve denize nazır konumuyla yoğun ilgi gören Dolmabahçe Sarayı'nı ziyaret ederek çocuğunuza hem Osmanlı Devleti'nin detaylarını hem de Mustafa Kemal Atatürk'ün son günlerini nasıl geçirdiğini kolayca anlatabilirsiniz.

Kapalıçarşı

Kapalıçarşı

Tarih ve kültür turlarına devam etmek mi istiyorsunuz? O hâlde çocuğunuzu Kapalıçarşı'yla da tanıştırabilirsiniz. Özgün mimarisi ve otantik dokusuyla dünya çapında ün kazanan Kapalıçarşı'yı gezerek çocuğunuza Osmanlı esnaf kültürünü anlatabilir, dilerseniz alışveriş yapabilirsiniz. Kapalıçarşı'daki kafe ve çay bahçelerinde oturarak bu etkileyici mekana bakarak içeceklerinizi yudumlayabilir, çocuğunuzun İstanbul tarihini eğlenerek öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra çocuklarınızla aşağıdaki yerleri de gezebilirsiniz:

• Yerebatan Sarnıcı
• Topkapı Sarayı
• Aydos Ormanı
• Belgrad Ormanı
• Barış Manço Müzesi
• Madam Tussaud Müzesi
• Pierre Loti Tepesi
• Beylerbeyi Sarayı
• Rumeli Hisarı
• Yıldız Sarayı
• Orhan Kemal Müzesi

Siz de çocuklarınızla İstanbul'da keyifli kültür ve tarih gezileri yapmak ve eğlenceli vakitler geçirmek istiyorsanız bu tavsiyelerden yararlanabilirsiniz.

Benzer İçerikler