Türkiye'de Bulunan Bilim Müzeleri

Türkiye'de Bulunan Bilim Müzeleri

  • 25.07.2024

Bilim müzeleri, tıpkı diğer müzeler gibi her yaştan insana yeni bilgiler ve yeni bir bakış açısı kazandırmak için ziyaret edilebilecek mekanlar arasında yer alıyor. Özellikle bilimsel çalışmaları mümkün olduğunca takip eden ve günlük olaylara bilim çerçevesinden yaklaşmayı sevenler için bu müzeler oldukça değerli olabiliyor. Sadece bilimsel çalışmaları görme alanı değil aynı zamanda bir eğitim yeri de olan bilim müzeleri, teorik bilgilerle anlatılması zor örneklerin çok daha kolay ve etkili bir yolla aktarılmasına yardımcı oluyorlar.

Ülkemizde bilim müzelerine en çok ilgi gösterenlerin öğrenciler, onlara yeni bakış açısı kazandırmayı hedefleyen öğretmenler ve veliler olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye'deki bilim müzeleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız sizler için derlediğimiz listeye göz atabilirsiniz. İşte bilimsel çalışmaları gözlemleyeceğiniz Türkiye bilim müzeleri...

Kocaeli Bilim Merkezi

Kocaeli Bilim Merkezi

Kocaeli Bilim Merkezi ve Müzesi, her yaştan birey için farklı bilimsel içerikleriyle önemli bir eğitim alanıdır. Eğer yeni şeyler keşfetmeyi seviyorsanız bu bilim merkezi ilginizi çekebilir. Çünkü burada deneysel ve uygulamalı etkinlikler yapılır. Denemek istediğiniz bilimsel işlemleri bu merkezde gerçekleştirebilirsiniz. Dinamik ortamıyla heyecanlanabileceğiniz ve özgürce gözlem yapabileceğiniz bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Müze hakkında bilgi: http://www.kocaelibilimmerkezi.com/    

 

M.S.Ö Hava & Uzay Müzesi

Eskişehir'de yer alan bu bilim müzesi, diğer müzelere göre daha farklı bir konsepte sahiptir. Bu müzenin içinde dünya havacılığının gelişimine katkı sağlayan ve tarihi olarak değeri bulanan pek çok hava aracı vardır. “Uçan Müze” olarak da adlandırılan bu merkezde uçuşa hazır hava araçları da yer alır. Yani burayı ziyaret ederek eğlenceli bir süreç yaşayabilirsiniz.

Müze hakkında bilgi: https://msomuseum.com/  

 

Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi

Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi

Gezegenler konusuna ilgi duyuyor ve yeni bilgiler edinmek istiyorsanız bu gezegenevi beklentilerinizi karşılayabilir. Burası, klasik müzelerin aksine kendi deneylerinizi yapabildiğiniz ve hatta denek olabildiğiniz oldukça eğlenceli bir müzedir. Müze girişinde sizi, buraya özel iki robot olan Mars ve Venüs karşılar ve merkez ile astronomi hakkında bilgiler aktarır. Bu eğlenceli müzeyi Gaziantep'te ziyaret edebilirsiniz.

Müze hakkında bilgi: http://www.gezegenevi27.com.tr/   

 

Deniz Biyolojisi Müzesi

Antalya'da bulunan Deniz Biyolojisi Müzesi, deniz canlılarını ve bu canlıların yaşam öykülerini merak ediyorsanız ilginizi çekebilir. Özellikle nesli koruma altına alınan türleri tanıtan müze, binlerce deniz canlısının yuvası konumundadır. Sadece canlı türleri değil, fiksatif çözeltiler içinde bozulmadan saklanan örnekler, kurutulmuş deniz canlıları ve daha büyük türlerin iskeletleri de müzenin zengin kaynakları arasındadır.

Müze hakkında bilgi: https://antalya.com.tr  

 

Merinos Enerji Müzesi

Bursa'daki enerji müzesinin tarihi Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar dayanır. Bölgenin elektrik üretimiyle ilgili bilgiler veren ve elektriğin insanlık için önemini örneklerle vurgulayan müzeye küçük bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca müze, cansız manken, ses efektleri ve ışıklandırmalarla tiyatral bir atmosfere sahiptir. Müzenin organize ettiği “Müzede Bir Olay Var”  adlı kaçış etkinligi ile eğlenceli anlara şahitlik edebilirsiniz. 

Müze hakkında bilgi: https://www.bursa.com.tr 

 

Türkiye’de Bulunan Diğer Bilim Müzeleri

  • Doğa Tarihi Müzesi
  • Konya Bilim Merkezi
  • İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
  • MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi
  • METU Bilim ve Teknoloji Müzesi
  • Feza Gürsey Bilim Merkezi
  • Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi
  • İstanbul Cezeri Müzesi
  • Şehit Mehmet Alan Enerji Parkı

Benzer İçerikler