İngilizce Kısaltmaların Anlamları

İngilizce Kısaltmaların Anlamları

  • 18.05.2024

İngilizce günlük konuşma dilinde oldukça sık tercih edilen birçok kısaltma bulunuyor. Hem günlük konuşma dilinde hem de günlük mesajlaşma dilinde İngilizce kısaltmalar sıklıkla kullanılıyor. Günlük hayatı kolaylaştıran bu kısaltmalar, İngilizce deyimlerden ya da günlük hitap dillerinden oluşuyor. Sen de İngilizce konuşurken ya da yazı dilinde hangi kısaltmaları kullanabileceğini ve ne anlama geldiklerini merak ediyorsan, gel inceleyelim.

İngilizce Kısaltmalar ve Anlamları Nelerdir?

İngilizce Kısaltmalar ve Anlamları Nelerdir?

İngilizce kısaltmalar ve anlamları Amerikan aksanı ve İngiliz aksanı olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılıyor. İngilizcedeki İngiliz aksanı genel olarak telaffuzun ağır bastığı bir dil bilgisi yapısına sahip(1). Ancak Amerikan aksanı kısaltmaların yer aldığı ve hızlı bir vurgu gerektiren ses öbeklerinden oluşuyor.

İngilizce kelime kısaltmaları, günlük hayatta hem mesajlaşma kanallarında hem de sosyal medya ağlarında oldukça sık tercih ediliyor. Aynı zamanda bir şifreleme özelliği taşıyan bu kısaltmalar, anlamları bilinmediği takdirde iletişim kopukluklarına neden olabiliyor. Kısaltmalar genellikle cümlelerdeki kelimelerin ilk harflerinin birleştirilmesiyle oluşturuluyor(2). Ayrıca bu kelimeler büyük harfle yazılarak kısaltma olduğu belirtilebiliyor.

• İngilizce Günlük Kısaltmalar: & (and – ve), 2DAY (today – bugün), 2U (to you – sana), 4U (for you – senin için), 4E (forever – sonsuza kadar), AFAIK (as far as I know – bilidiğim kadarı ile), ASAP (as soon as possible – ilk fırsatta), ATM (at the moment – şu anda), AMA (ask me anything – bana istediğinizi sorun), B4 (before – önce), B4N (bye for now – şimdilik hoşça kalın), BBL (to be back later – daha sonra geri dönmek üzere), BC (because – çünkü), BF (boyfriend/ best friend – erkek arkadaş/ en iyi arkadaş), BRB (be right back – hemen geri döneceğim), BRO (brother – erkek kardeş), BT (but – ama), BTW (by the way – bu arada), BAE (before anyone else – erkek arkadaş ya da kız arkadaş), BFF (best friends forever – sonsuza kadar en iyi arkadaşlar), C (to see – görmek), COS/COZ (because – çünkü), DNR (dinner – akşam yemeği), DIY (do it yourself – kendi başına yap), EZ (easy – kolay), F8 (fate – kader), F2F (face to face – yüz yüze), FYI (for your information – bilgin olsun diye) ve benzeri şekillerde sıralanıyor.

• İngilizce Yazışma Dili Kısaltmalar: CIAO (goodbye – görüşmek üzere), CUL8R (call you later/ see you later – daha sonra arayacağım), C&P (copy and paste – kopyala ve yapıştır), D8 (date – tarih/randevu), E0M (end of message – mesajın sonu), E0T (end of the thread/ end  of the text – konunun sonu), FKA (fomerly known as – eski bilinen adıyla), GTG (go to go – gitmek zorundayım), HRU (how are you – nasılsın), HF (have fun – iyi eğlenceler) ve benzeri kısaltmaları içeriyor.

İngilizcede kullanılan kısaltmalar günlük hayattaki diyaloglarda da sıklıkla karşına çıkabiliyor. Bu örnekleri inceleyerek sen de yazışma dilinde İngilizce kısaltmaları kolay bir şekilde kullanabilir, İngilizce bilgini geliştirebilirsin.

Kaynaklar:

https://dergipark.org.tr/en/pub/erusosbilder  (1)

https://dergipark.org.tr/en/pub/rumelide   (2)

Benzer İçerikler