Feynman Tekniği

Feynman Tekniği

  • 15.04.2024

Öğrenme teknikleri, öğrencilerin yaş grubuna ve eğitim seviyesine göre şekillenebiliyor. Doğru öğrenme teknikleri kullanıldığında eğitim süreçlerinin daha verimli geçmesi mümkün oluyor. Feynman tekniği de öğrenme sürecini olumlu yönde etkileyen yaklaşımlar arasında yer alıyor.

Amerikalı fizikçi Richard Feynman'dan adını alan bu öğrenme tekniğiyle ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilir, Feynman pratiklerinden yararlanarak tam öğrenme sürecini destekleyebilirsiniz.

Feynman Tekniği Nedir?

Feynman Tekniği Nedir?

Aktarılmak istenen bilgiyi mümkün olduğunca basite indirgemeyi ve açıklamayı ilke edinen öğrenme yöntemine Feynman tekniği adı verilir. Sadece öğrenciler değil, herhangi bir bilgiyi veya konuyu verimli bir şekilde öğrenmek isteyen herkes bu yaklaşımdan yararlanabilir. Richard Feynman tekniğine göre bir şey basit bir şekilde anlatılamıyorsa yeterince anlaşılmamış demektir. Etkili ve kalıcı bir öğrenme sürecinin desteklenmesi için konunun en basit haliyle anlatılması gerekir.

Richard Feynman Tekniği Nasıl Uygulanır?

Bu öğrenme tekniğini birkaç farklı yol ile uygulayabilirsiniz. Feynman tekniğinin amacı bir konuyu ya da kavramı açıklamak olduğu için bunun üzerine pek çok pratik yapabilirsiniz. Tek başınıza yapabileceğiniz uygulamalardan biri için sadece bir kağıt ve kaleme ihtiyacınız vardır. İlk olarak bir kağıt alarak aktarmak istediğiniz konuyla ilgili bir başlık yazmalısınız. Daha sonra bu konuyu bir ortaokul öğrencisine anlatıyormuş gibi kendi cümlelerinizle açıklamalısınız. Bu uygulamayı defalarca tekrarlayarak anlatım tarzınızı geliştirebilir ve bilginin içeriğini en basite indirgemek için pratik adımlar atabilirsiniz. Örneklerden yararlanan bir anlatım biçimini benimsemek bu açıdan oldukça yararlıdır.

Yaptığınız açıklamayı detaylı bir şekilde incelediğinizde zayıf yönlerinizi tespit edebilirsiniz. Aktarmak istediğiniz bilgilerin yetersiz olduğunu düşündüğünüzde bu noktalar üzerinde çalışarak en basit anlatım tekniğine ulaşabilirsiniz. Karmaşık anlatım biçimleri konunun anlaşılmasını ve özümsenmesini zorlaştırır. Bu nedenle hangi yaş grubuna bilgi aktarılırsa aktarılsın, konunun en basit şekilde anlatılması gerekir. Böylece öğrenmenin kalıcı olması sağlanır. Feynman tekniği ile öğrenilen bilgilerin hayata uyarlanması ve kullanılması daha kolay hale gelir.

Neden Feynman Tekniğinden Yararlanmalısınız?

Neden Feynman Tekniğinden Yararlanmalısınız?

Öğrenme süreci bir sınavı geçmek için bazı bilgilerin yeteri kadar hatırlanmasıyla gerçekleşmez. Bir kitabı ya da ders notlarını gözden geçirmek de kalıcı bir öğrenme için yeterli değildir. Bilginin kalıcı olması ve benimsenmesi demek, bilginin çeşitli durumlarda kullanılabilmesi ve açıklanabilmesidir. Eğitim süreçlerinin büyük bir kısmında sadece ihtiyaç duyulan bilgiler belli bir zaman zarfında hatırlanacak şekilde aktarılır. Bu nedenle öğrenciler ve eğitim süreçlerine katılan kişiler herhangi bir konuyu kalıcı olarak öğrenemeyebiliyor. Müfredatın zorunlu tuttuğu bilgiler bir süre sonra unutulabilir ve hayatın akışında kullanılamaz.

Bir bilgiyi gerçekten öğrendiğinizde bu bilgiyi hayatınızın sonuna kadar kullanabilir ve değerlendirebilirsiniz. Feynman tekniğinin vadettiği de bilginin hayata uyarlanmasını ve kalıcı bir şekilde öğrenilmesini sağlamaktır. Bu öğrenme tekniği ile öğrencilerin eğitim sürecinden en yüksek düzeyde verim almasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda pek çok alanda bilgi birikiminize katkıda bulunarak kaliteli bir öğrenme süreci geçirebilirsiniz.

Benzer İçerikler