LGS'ye Nasıl Hazırlanmalıyız?

  • 12.08.2022

İyi bir üniversitenin kapılarını çoğu zaman iyi bir lise eğitimi açıyor. Bu nedenle çoğu ortaokul öğrencisi ve velileri için LGS büyük önem taşıyor. Sen de hayalindeki liseye gitmek istiyorsan LGS'ye nasıl hazırlanman gerektiğini merak ediyor olabilirsin. O halde LGS'ye hazırlık sürecinde nelere dikkat etmen gerektiğine gel birlikte bakalım. 

LGS Nedir?

LGS Nedir?

Liselere Geçiş Sistemi olarak bilinen LGS, zorunlu bir sınav olmayıp, öğrencilerin fen lisesi, sosyal bilimler lisesi gibi bazı üst düzey liselere yerleşimine imkan veren bir sınav türüdür. Bu sınavda başarılı olarak üst düzey bir lisede eğitim almak isteyen öğrenciler, LGS'ye hazırlık sürecini verimli geçirmek için bazı önerilere ihtiyaç duyabilir. 

LGS’ye Nasıl Çalışılmalı?

1.Kişisel çalışma programı hazırla ve ona uymaya gayret et

“LGS'ye nasıl çalışılır?” sorusunun ilk ve en önemli cevabı kişisel çalışma planını oluşturmak ve düzenli çalışmaktır. Önündeki kısıtlı zamanı verimli değerlendirmek için önce eksiklerini belirleyip, ardından bu eksiklerini giderebileceğin kişisel çalışma planını oluşturmanda fayda var. Bunu yapmak için Vitamin LGS'den destek alabilirsin. Vitamin LGS hem eksiklerini belirleyip onları tamamlamanda hem de sınavda çıkacak soruları çözebilmen için gereken üst düzey becerileri kazanmanda en önemli destekçin olacaktır. Destek alarak kişisel çalışma programını hazırladıktan sana ona uymaya özen göstermelisin. Sınavda başarılı olan öğrencilerin çoğunluğu, sınav gününe kadar sistemli ve planlı bir şekilde çalışıp test çözerler.

Düzenli çalışabilmek için, kendine uygun bir ortam hazırlayarak işe başlayabilirsin. Çalışma ortamın, sessiz ve dikkatini dağıtmayacak şekilde oluşturulmuş olmalıdır. Evde bu imkanı sağlayamıyorsan, çalışmak için kütüphaneleri de tercih edebilirsin.

2. Ezberlemeye çalışma

LGS için hazırlanırken, çalışman ve öğrenmen gereken pek çok farklı konu olacaktır. Bu konuların her birindeki bilgileri ezberleyerek ilerleme yöntemini tercih etmemeni öneririz. Ezbere dayalı öğrenme bilgilerin kalıcılığı açısından geçerli bir yöntem değildir. Bunun yerine kavramsal öğrenme yöntemlerini kullanan kaynaklardan destek alarak kalıcı öğrenme sağlayabilirsin. Bu sınav; öğrencilerin mantık yürütmesini, yorum yapmasını ve olayları neden - sonuç ilişkisi içinde anlamlandırma yeteneğini ölçmektedir. Bu nedenle ezberlemeye çalışmak yerine, mantıksal bir çerçeveye oturtarak öğrenmeye odaklanman seni sonuca götürecektir.

3.Test çözmeyi ihmal etme

Çalıştığın her konunun ardından o konu ile ilgili soru çözmek, hem o konuya ne kadar hakim olduğun konusunda sana fikir verir hem öğrendiğin bilgileri pekiştirmeni sağlar hem de soru tiplerine alışma sürecini hızlandırır. 

4.Belli aralıklarla tekrar yap

Belli aralıklarla çalıştığın eski konuları tekrarlamak, unutma olasılığını en aza indirir. Özet çıkararak ders çalışıyorsan, zaman zaman bu özetleri okuyup tekrar yapabilirsin. Eski konulara ait testler çözerek de bilgilerini pekiştirebilirsin. 

5.Boş zamanlarını değerlendir

“LGS'ye nasıl hazırlanılır?” sorusunun cevapları, sadece ders çalışmak ile ilgili değildir. Boş zamanlarında yaptığın aktiviteler de LGS'deki başarını etkileyecektir. Örneğin, boş zamanlarında kitap okuman ve hızlı okuma pratikleri yapman, bu sınavda başarılı olma potansiyelini yükseltecektir. Anlayarak okuma hızını artırmak için yapabileceğin pratikler sınavda uzun paragraf sorularını daha kolay çözmene katkı sağlayacaktır. Bunu yapabilmek için HIZLIGO'ya  günde 20 dakikanı ayrıman yeterli olacaktır. Kısa sürede anlayarak okuma hızının 2 katına kadar artması sınav sırasında sana büyük avantaj sağlayacaktır. 

6.Sadece kendinle yarış

LGS'ye hazırlık süreci, stresli geçebilir. Bu süreç boyunca seninle birlikte çevrende bu sınava hazırlanan pek çok arkadaşını da gözlemleme fırsatı bulacaksın. Kendini onlarla kıyaslamak ve bir rekabet ortamına girmek, başarını ve motivasyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle sadece kendine odaklanarak, daha iyi olmaya çalışmalısın.

Gördüğün gibi istediğin liseyi kazanmak için LGS'ye hazırlık sürecinde yapabileceğin pek çok şey var. Bu önerileri dikkate alarak sen de LGS'de başarılı olabilirsin.

Benzer İçerikler