Animasyonlarla Eğitimin Faydaları

Animasyonlarla Eğitimin Faydaları

  • 18.05.2024

Öğrenmek, bir bilginin akılda kalması demek. Bilgi akılda nasıl kalır? Tabii ki bunun birçok yolu var, ancak tüm yolların “deneyim”den geçtiğini söylemek mümkün. Araştırmalara göre öğrenmenin yüzde 20'si öğretilenlerden, geri kalan kısmı ise deneyimlemekten kazanılır (1). Deneyim ise kimi zaman görsel materyaller ile elde edilir. Sanal materyaller üzerinden yapılan öğrenmenin genel başarı ortalamasını yüzde 42 artırdığı araştırmalarda görülür. Bu başarıda en büyük payı alan dersler: yüzde 52 başarı oranı artışıyla kimyadadır. Daha sonra yüzde 36 ile biyoloji ve yüzde 23 ile fizik dersi gelir (2).

Gördüğün gibi, bazı derslerde görerek öğrenmek başarı oranını çok daha fazla yükseltebilir. Genel yaşam içinde göremeyeceğin bazı konular için ise animasyonlar birebirdir. Sen de animasyonlarla eğitimin neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyorsan, detaylara bir göz atalım.

Animasyonlar Neden Bu Kadar Önemli?

Animasyonlar Neden Bu Kadar Önemli?

Deneyimleyerek ve görerek öğrendiğin her şey aklında daha fazla kalır. Aklını meşgul eden eğik atışla ilgili bir fizik problemini, kısa bir atlama yapan buz patenciyi izlerken çözmen gibi. Mitoz bölünme ya da yükseltgenme-indirgenme tepkimesi gibi gözle göremeyeceğin konular için özel kurgulanmış animasyonlar her zaman faydalıdır. Öğrenmek istediğin bilgileri görsel ve işitsel olarak algıladığın zaman artık o bilgi senin bir parçan haline gelir. Animasyonların eğitimdeki en önemli rolü de budur: Bilgiyi görselleştirmek. Videolar ve özellikle animasyonlar öğrenmeyi kalıcı hale getirir. Bunun yanı sıra karmaşık bilgileri daha kolay kavramanı da sağlar. Anlatması uzun süren bir konuyu 20 saniyelik video ile çok daha kolay anlamak mümkündür. Amacına uygun bir içerik ile hazırlanan animasyonda işitsel ve görsel öğeler birleşir. Animasyonlar müzik ve efektlerle zenginleştirildiğinde sadece öğretmez, aynı zamanda seni motive de eder. Üstelik dilediğin kadar tekrar izleyebilirsin.

Öğretici Animasyonu Analiz Etme İpuçları

Öğretici Animasyonu Analiz Etme İpuçları

Bir animasyon izlerken onun sana faydalı olup olmadığını anlamak için bazı ipuçlarına dikkat etmen gerekir. Şu noktalar önemli:

• Animasyonun ifade ettikleri sana çok kolay ya da anlaşılmaz geliyorsa, bu animasyonun seviyesi senin müfredat seviyenle aynı değildir.

• Animasyonun süresi uzunsa bir kova patlamış mısır alarak geniş bir koltukta oturup izleyebilirsin. Tabii eğer uzun metraj film izlemek istiyorsan. Eğitim için daha kısa animasyonlara yönelmen gerek.

• Konu, kurgu, diyaloglar bir ondan bir bundan söz ediyor ve kafanı karıştırıyor mu? Senin değil ama animasyonun odaklanma problemi olabilir. 

• Ders çalışma amacıyla izlediğin animasyonu sana bir eğitimci mi önerdi? Öyleyse sıkıntı yok. Eğer kendin keşfettiysen en azından bir bilene danışıp doğru bir video olup olmadığını öğrenebilir ve bu sayede vaktini doğru değerlendirebilirsin.

Eğitici animasyonlar iyidir, ancak doğru olanı bulmak da çok önemlidir. Eğitimde animasyonun önemi hakkında bilgi sahibi olan ve faydalarını daha önceden gözlemlemiş eğitimciler ve kurumlar tarafından hazırlanmış tüm içerikler bilgiye daha kolay erişmeni ve aklında kalmasını sağlar. Bunun için hazırlanmış her animasyonu seyrederken hem konunun kolaylığına şaşıracak hem de bilgiyi kolay kolay unutmadığına mutlu olacaksın. İyi dersler!


Kaynaklar:

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/35561  

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/586333  

Benzer İçerikler