Yazarak Çalışmanın Faydaları

Yazarak Çalışmanın Faydaları

  • 15.06.2024

Çalışma yöntemlerinden hangisini tercih etmeliyim şeklinde düşünüyor olabilirsin. Çalışma yöntemlerden biri olan yazarak çalışmak, bilgilerin akılda daha kalıcı yer etmesine yardımcı oluyor. Uzun süreli çalışmalarda yazmak bazı kişilere göre zaman kaybı olarak adlandırılsa da, yapılan araştırmalar bunun tam tersi olduğunu gözler önüne serebiliyor. Çalışırken not almak bilgilerin daha iyi kavranmasına ve daha zor unutulmasına katkı sağlıyor.

Yazarak çalışmanın sağladığı faydalar öğrencilik döneminde ve hatta iş hayatında da etkisini gösterebilir. En sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olan not alma noktasında belirli hususlara dikkat ederek istediğin sonuçlara bir adım daha yaklaşabilirsin. Böylece hem bilgilere zihninde kalıcı bir yer sağlayabilirsin hem de zaman yönetimi konusunda kendini geliştirebilirsin. Birçok açıdan fark yaratan yazarak çalışmanın faydalarına ve tekniklerine biraz daha yakından bakmak ister misin?

Yazarak Çalışmanın Faydaları

Yazarak Çalışmanın Faydaları

Yazarak çalışmak eğitim sürecine pek çok açıdan olumlu etkiler kazandırabilir. Yazarak çalışmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir: 

• Yazarak ders çalışmanın faydaları arasında en çok öne çıkan, konsantrasyon sağlamayı kolaylaştırmasıdır. Çalışırken not alman dikkatinin azalmasının önüne geçer ve verimli bir şekilde çalışmaya devam etmene yardımcı olur. Yazma işlemi sırasında beynin odak noktasının dağılmamasını sağlar ve böylece çalışmalarını verimli bir biçimde sürdürebilirsin. 
• Yazarak çalışmanın faydalarından bir diğeri ise aktif öğrenme sürecidir. Çalışma sırasındaki aktif öğrenme süreci pasif öğrenmeye oranla daha etkili olabilir. 
• Yazarak çalışmak çoğu çalışma yöntemine göre daha uzun süreli bir etki bırakır. Ders çalışırken not alman veya önemli yerleri yazarak tekrar etmen bilgilerin daha kalıcı olmasına yardımcı olur. Yazarak çalışma sayesinde bilgileri sonrasında ihtiyaç duyduğunda da daha kolay bir şekilde hatırlayabilirsin.
• Ders sırasında veya videolu anlatımlar sırasında not almak çalışma sürecini verimli bir şekilde etkiler. Odağının kaybolmamasını sağlayan not alma işlemi, daha iyi bir öğrenme süreci elde etmene yardımcı olur. 

Yazarak Çalışma Yöntemleri

Yazarak Çalışma Yöntemleri

Birçok açıdan faydalı olan yazarak ders çalışmak, doğru yöntemlerle gerçekleştirildiğinde çok daha etkili sonuçlara sahip olmanı kolaylaştırır. Aktif öğrenme süreci sağlayarak bilgilerin daha kalıcı olmasını mümkün kılan yazarak çalışmada, kendi cümlelerini kullanmaya özen gösterebilirsin. Duyduğun ya da okuduğun şeyleri kendi cümlelerinle yazman bilgileri daha kalıcı ve kolay hatırlanır kılar. Çalışma sırasında her şeyi yazmak yerine kilit noktalara odaklanarak kısa notlar alabilirsin. Bu sayede hem vakit kaybetmemiş olursun hem de motivasyonunu koruyabilirsin.

Yazarak çalışmada dikkat edebileceğin hususlardan bir diğeri de düzenli olmaya çalışmaktır. Yazarken notlarının anlaşılır olmasına dikkat etmen hem çalışma sırasında hem de sonrasında tekrar göz atmak istediğinde işlerini kolaylaştırır. Bununla birlikte fazla süslü bir yazı yazmamaya çalışarak da zamanı verimli bir şekilde yönetebilirsin. Yazarak çalışma sırasında bu yöntemleri uygulayarak istediğin sonuçlara biraz daha yaklaşabilirsin.

Benzer İçerikler