Etkili Sınıf Yönetimi Uygulamaları

Etkili Sınıf Yönetimi Uygulamaları

  • 19.07.2024

Sınıfta zaman zaman istenmeyen davranışlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin öğrencileriniz derste sürekli konuşuyor, birbirlerini rahatsız ediyor olabilirler. Sürekli ayağa kalkma, birbirlerine silgi atma gibi davranışlar sergileyebilirler. Bunları birkaç öğrenciniz yaparken diğer öğrencileriniz derse odaklanmakta zorluk yaşayabilirler. Dersten tüm öğrencilerinizin faydalanması için sınıf yönetimi uygulamalarını kullanabilirsiniz.

 

Ders sürecinizi etkili hâle getirmek ve her bir öğrencinizin dersten en iyi şekilde faydalanmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri yazının devamında bulabilirsiniz.

Sınıf Yönetimi Nedir?

Sınıf Yönetimi Nedir?

Sınıf kurallarının idare edilmesi, derse uyum, ders için ideal çevrenin ve ortamın oluşturulması ve daha fazlası sınıf yönetimi olarak tanımlanır. Sınıf yönetimi öğretmen ve öğrencinin etkileşimiyle en iyi şekilde yürütülebilir. Bu aşamada sınıf kurallarının belirlenmesi de oldukça önemlidir.

 

Öğretmenlerin ve öğrencilerin sınıftaki etkileşimlerini iyileştirmek için bazı uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalar öğrencilerin öğrenme etkinliklerine harcadığı zamanı artırır, dersten daha fazla verim alabilmelerini sağlar, iletişim ve etkileşimi kuvvetlendirir. Böylece öğretmen hedeflerine, öğrenciler de edinmeleri gereken bilgilere daha kolay ulaşır.

Etkili Sınıf Yönetimi Uygulamaları

Etkili Sınıf Yönetimi Uygulamaları

Ders sürecinizde öğrencilerinizin dikkatini artırmak ve dersten aldıkları verimin en üst seviyeye ulaşmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz bazı sınıf yönetimi teknikleri şunlardır:

 

Dikkatlerini Çekin

Eğitimde planlamanın ilk aşaması sizin de bildiğiniz gibi dikkat çekmedir. Dikkat çekme, öğrencinin bir sonraki aşama olan güdülenme için daha hazırlıklı olmasına ve ders sürecini daha verimli geçirebilmesine yardımcı olur. Burada öğrencilerinize bir fıkra okuyabilir, merak uyandıran bir pankartla derse girebilir, etkileyici bir materyalden faydalanabilirsiniz. Böylece daha etkili sınıf yönetimi için ilk adımı atabilirsiniz.

 

Sınıf Kurallarını Uygulayın

Sınıf kuralları, etkili bir ders süreci açısından kritik öneme sahiptir. Sınıf kurallarını ilk derslerinizde öğrencilerinizle birlikte belirleyebilirsiniz. Çok fazla kural koymak yerine kısa ve öz şekilde önemli noktalara değinebilirsiniz. Kuralları sınıfın görünecek bir noktasına asmayı ve gerektiği zaman hatırlatmalar yapmayı unutmayın.

 

Öğrenci Merkezli Olun

Çağdaş eğitim yaklaşımlarının önemsediği hususlardan biri, öğrenci merkezli ders sürecidir. Kendinizi otorite olarak görmektense öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarını her zaman göz önünde bulundurabilirsiniz. Elbette onları önemserken ve öğrenmelerini iyileştirmeye çalışırken kuralları uygulamayı ve sınırları belirlemeyi unutmayın.

 

Sürekliliği Sağlayın

Dersin birkaç dakikalık boş bir anı, öğrencilerin dikkatinin kolayca dağılmasına sebep olabilir. Elbette kimi zaman planın dışında durumlar gelişebilir, öğrencilerin biraz molaya ihtiyacı olabilir. Bunları da dersinizin bir içeriği olarak görmeniz ve molalarda da sınıf yönetimini uygulamanız önemlidir. Etkili bir plan kullanarak da sürekliliği sağlayabilirsiniz.

 

Bazı Davranışları Görmezden Gelin

Öğrencinin daha ilk kez yaptığı ve dersin akışını bozmayan bir duruma müdahale etmek yerine bunu görmezden gelebilirsiniz. Tekrarlanırsa sözel olmayan uyarıcılarla tepki verebilirsiniz. Hâla devam ediyorsa uyarmayı tercih edebilir veya öğrenciyi derste aktif tutmak için ona sorular yöneltebilirsiniz.

 

Etkili bir sınıf yönetimi için 40 dakikalık ders sürecinizde uygulayabileceğiniz sınıf yönetimi stratejileri, öğrencilerin dersinizi daha çok sevmesini sağlayabilir. Bu da dersler ilerledikçe sınıf yönetimi konusunda ekstra çaba göstermek zorunda kalmanıza engel olur.

 

Benzer İçerikler