Ölüm Yıl Dönümünde Stephen Hawking

Ölüm Yıl Dönümünde Stephen Hawking

  • 19.07.2024

Stephen Hawking, sıra dışı yaşam öyküsü ve modern bilime yaptığı katkılarla tüm dünyaya adını duyurmuş bir fizikçi, kozmolog, astronom ve yazardır. Çok genç yaşlarda yakalandığı ALS hastalığı sebebiyle uzun bir yaşamı olmayacağı düşünülse de o, bu hastalıkla mücadeledeki azmiyle de pek çok kişiye örnek olmuş, saygın bir bilim insanı olarak tarihe geçmiştir. Hayata dair tükenmeyen umudu ve merak duygusunun son derece gelişmiş olması genç nesiller için ilham verici bir figüre dönüşmesine yol açmıştır.

Sen de milyonlarca genç insana örnek olan ilham veren Stephen Hawking'i yakından tanımak istiyorsan yazımızı okuyabilirsin.

Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking Kimdir?

Kitapları çok satan, ölümünün üzerinden geçen yıllara rağmen bilinirliğinden bir şey kaybetmeyen kuramsal fizik profesörü Stephen Hawking, popüler kültürde hâlâ ses getiren bir bilim insanıdır. Şimdi, “Stephen Hawking kimdir?” sorusunun cevaplarına daha derinlemesine bakalım. Hawking'in bir fizikçi olarak temel meselesi evrenin nasıl işlediğini anlamaktı. Bu işleyişe dair kuralları anlamak ve insanlığa sistemli bir şekilde anlatmak onun ilham veren yaşamının temel gayeleri arasında yer aldı. Pozitif bilimlere yaptığı katkılarla anılan Stephen Hawking hastalığıyla da merak edilen biriydi. ALS hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyede yaşayan ve ilerleyen yıllarda konuşma yetisini de yitiren ünlü bilim insanı, buna rağmen çalışmalarına ve yeni teoriler üretmeye devam etti. Dünyada tartışma yaratan teorilerin sahibi Stephen Hawking bu teorileriyle de bilimsel gelişmeye büyük katkı sağladı. 76 yıllık yaşamına sayısız makale ve gözlem sığdıran Stephen Hawking buluşlarıyla özellikle kara deliklerle ilgili bilgiyi geliştirdi ve evrenin işleyişinin daha net anlaşılması için kapılar araladı. Albert Einstein'dan sonra dünyaya gelmiş en parlak deha olarak kabul edilen Stephen Hawking çalışmalarıyla sadece bilim camiasını değil tüm insanları etkilemiş ve özellikle genç nesiller için muhteşem bir rol model olmuştur.

Stephen Hawking Hayatı

Stephen Hawking Hayatı

Popüler kültürde son derece önemli bir yeri olan Stephen Hawking hayatı boyunca bilimsel çalışmalarla ilgilenmekten bir an bile geri durmadı. Cambridge Üniversitesinde matematik profesörü unvanıyla akademik çalışmalar yapan Hawking, onlarca makale kaleme almanın yanı sıra birçok kitaba da imza attı. Pek çok ülkede çok satanlar listesinde kendisine yer bulan Stephen Hawking'in en ünlü kitaplarından biri “Zamanın Kısa Tarihi/ Büyük Patlamadan Karadeliklere”dir. Ayrıca “Her Şeyin Teorisi” ve “Ceviz Kabuğundaki Evren” başlıklı kitap çalışmaları da büyük ilgiyle karşılanmıştır. Günümüzde de hem ülkemizde hem de dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde Stephen Hawking eserleri çok satanlar listelerinde ya da raflarında yer almaktadır. Bilim insanı kimliğinin yanı sıra ünlü bir yazar da olan Stephen Hawking, ölmeden hemen önce çoklu evrenlere ilişkin bir çalışma kaleme almış ve yaşadığımız evrene benzer başka evrenlerin de olabileceğini öne sürmüştür. Henüz 21 yaşındayken yakalandığı ALS hastalığıyla hayatı boyunca mücadele eden Hawking, 14 Mart 2018 tarihinde İngiltere'deki evinde hayata gözlerini yummuştur.

Benzer İçerikler