Tüm Zamanların En Beğenilen Çocuk Edebiyatı Eserleri

Tüm Zamanların En Beğenilen Çocuk Edebiyatı Eserleri

  • 12.06.2024

İyi bir okur olmak istiyorsun ama bu işe nereden başlayacağını bilmiyor musun? Eline aldığın her kitap sana birkaç sayfa sonra çok sıkıcı geliyor ve bu da okumanı engelliyor mu? Belki de sorun senin okumak istememen değil, henüz doğru kitaplarla tanışmamış olmandır.

Dilersen, kitap okumanın keyfini yaşayabileceğin ve hayal dünyanı zenginleştiren çocuk edebiyatı eserlerine gel birlikte bakalım.

En Sevilen Çocuk Kitapları

Geçmişten günümüze çocuk edebiyatının en sevilen eserlerini senin için derledik. Bu kitaplar, tüm dünyada ve Türkiye’de en beğenilen çocuk kitapları arasında yer alıyor. Okurken notlarını alıp kendi okuma listeni oluşturmayı unutma!

 

TOM SAWYER’IN MACERALARI - MARK TWAIN

‘Dünya Çocuk Klasikleri’ diye tabir edilen çocuk romanları içindeki hemen hemen tüm kitaplar güzel ama Tom Sawyer’ın Maceraları bir başka güzel. Kitabın ilk yayınlanma tarihi 1876.[1] Aradan yüzyıllar geçmiş olsa da, Tom Sawyer’ın Maceraları hala ilk yazıldığı günkü kadar heyecanlı. Dünya Çocuk Edebiyatı’nın en ünlü çocuk karakterlerinden biri olan Tom Sawyer, oldukça afacan ama bir o kadar da akıllı bir çocuktur. Atıldığı maceralarla sonuna dek heyecanlı bir okuma deneyimi sunar. Kitabı okurken kendini karakterlerle özdeşleştirebilir ve olayın içinde gibi hissedebilirsin. Anlatım öyle akıcı ve canlı, karakterler öyle gerçekçi bir şekilde anlatılır ki Tom Sawyer’ın Maceraları, aradan geçen çok uzun yıllara rağmen tüm dünyada en sevilen çocuk edebiyatı eserleri arasındaki yerini korumaya devam eder. 

CHARLİE’NİN ÇİKOLATA FABRİKASI-ROALD DAHL

CHARLİE’NİN ÇİKOLATA FABRİKASI-ROALD DAHL

En beğenilen çocuk kitaplarını sıralayıp listenin en başlarında Charlie’nin Çikolata Fabrikası’na yer vermezsek çocuk edebiyatının dünya çapındaki en önemli yazarlarından biri olan Roald Dahl’a haksızlık etmiş oluruz. Belki bu kitabın adı sana biraz tanıdık gelmiş olabilir. Hatta ‘ben böyle bir film izlemiştim sanki’ diye düşünebilirsin. Evet, yanılmıyorsun. Bu kitabın bir de çok güzel bir filmi var.  Filmi izlemediysen kitabın konusunu bilmiyorsan kısaca anlatalım: Bu ilginç hikaye, küçük Charlie Bucket ile ünlü çikolatacı Willy Wonka’nın son derece merak uyandırıcı öyküsünü konu alır. 

MATİLDA - ROALD DAHL

Matilda da film haline getirilen bir çocuk kitabı ve kitaba adını veren ana karakter olan küçük Matilda’nın sıradışı yaşamını konu alır. Özel yetenekleri olan bir kız olan Matilda’nın hikayesini okurken çok eğleneceksin.

KÜÇÜK PRENS - ANTOİNE de SAİNT-EXUPERY

KÜÇÜK PRENS - ANTOİNE de SAİNT-EXUPERY

En iyi çocuk kitapları listelerinin hemen hepsinde bulunan kitap tabii ki de bir başyapıt olan Küçük Prens. Bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasının anlatıldığı kısacık ve içini ısıtacak bir hikaye okumak istiyorsan, Küçük Prens senin için uygun bir seçim.

HARRY POTTER SERİSİ-J.K. ROWLİNG

Harry Potter serisi filmlerinden önce kitaplarıyla tüm dünyada bir fırtına estirdi. En güzel çocuk romanları arasında yer alan bu seri, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda eğitim gören Harry Potter ve arkadaşlarının son derece fantastik ve sıra dışı maceralarını anlatır. Heyecanlı ve büyülü bir macera okumak istiyorsan bu serinin kitaplarının kalınlığı seni korkutmasın. Okumaya bir başlayınca ne kadar hızlı okuduğuna ve kitapların birbiri ardına nasıl bittiğine inanamayacaksın.

ŞEKER PORTAKALI- JOSE MAURO de VASCONCELOS

Şeker Portakalı dünya çocuk edebiyatı eserleri arasında senelerdir en çok okunan ve sevilen kitaplardan biri. Büyüyünce bile hatırlayacağın, etkileyici, biraz duygusal ve son derece akıcı bir kitap arayışındaysan Şeker Portakalı’ndaki Zeze’nin hikayesi tam sana göre!

ALİCE HARİKALAR DİYARINDA- LEWİS CARROLL

Alice, bir tavşan deliğinden geçer ve kendini fantastik bir dünyanın içinde bulur. Alice Harikalar Diyarında, tüm zamanların en iyi çocuk kitaplarından biridir. Öyle ki yüzyıllardır en sevilen çocuk kitapları arasında yerini hep korumuştur. 

ÇOCUK KALBİ - EDMONDO de AMİCİS

Çocuk Kalbi, bir ilkokul öğrencisi olan Enrico’nun günlüğü. Enrico’nun dünyasına tanıklık ettiğimiz bu kitap gerçekten de adı gibi bir çocuğun kalbini yansıtan sıcacık, duygu dolu ve kolay okunabilir bir kitaptır. Belki de bu yüzden tüm dünyada çok sevilir. 

AKILLI PİRELER - GÜLTEN DAYIOĞLU

Dünyadaki en sevilen çocuk kitabı önerilerinden sonra bir de Türk Çocuk Edebiyatı’nın en sevilen eserlerinden birini listemize ekledik. Gülten Dayıoğlu, her kitabıyla çok sevilen ve beğenilen bir yazar. Akıllı Pireler, ilginç hikayesi, akıcı dili ve eğlenceli kurgusuyla olduğu kadar tartışan pireleriyle de akıllardan çıkmayan ve en sevilen çocuk edebiyatı eserlerinden biri.   

Sen de bu kitaplar arasından en çok ilgini çekenleri seçip okuyabilir, farklı dünyalara yolculuk ederek kitap okumanın zevkini yaşayabilirsin.

 http://www.openaccess.hacettepe.edu.tr  

Benzer İçerikler