12-13 Yaşındaki Çocuklar için Bilim Kurgu Kitapları

12-13 Yaşındaki Çocuklar için Bilim Kurgu Kitapları

  • 25.07.2024

Bazı insanlar bilim kurgu ve fantastik edebiyatı, edebî nitelikte görmese de araştırmalar, kurgu anlatıların genç okuyucuların eleştirel düşünme becerilerini ve duygusal zekasını geliştirebileceğini gösteriyor (1). Çocuklar için bilim kurgu kitapları gerçeklikle başa çıkma yeteneğini sınırlamak yerine, gençliğe adım atmak üzere olan çocukları, alışılmışın dışında yaratıcı anlatılara maruz bırakarak onların bilimsel gerçekliklerle bağlantı kurma kapasitesini artırabilir. Ayrıca 12-13 yaş grubuna yönelik bilim kurgu kitapları, çocukların stres ve kaygıyla baş etmelerine yardımcı olabilir (2).

Harry Potter, Açlık Oyunları gibi bilim kurgu veya fantastik serilerin teşvik ettiği eleştirel düşünme ve pratik zihin alışkanlıkları, günlük yaşamın ve içinde yaşadığımız gerçekliğin çoğu zaman başaramadığı esnekliği ve yaratıcılığı tetikleyebilir. Bununla birlikte, 12 ve 13 yaş bilim kurgu kitapları seçiminde çeşitli unsurların kullanımına dikkat etmek gerekir. Bu yaş aralığının okuma seviyesine uygun bilim kurgu kitapları listemizi inceleyerek siz de çocuklarınıza veya öğrencilerinize tavsiyede bulunabilir, ya da kitap hediyelerinizle çocukları hayal güçlerini uyandıran bir maceraya davet edebilirsiniz.

Çocuklar için Bilim Kurgu Kitapları

Genç yetişkin kitleye hitap eden Açlık Oyunları, Hobbit gibi kitapları liste dışında tutarak yayıncıların tavsiye ettiği okuma yaş seviyelerine bağlı bir liste hazırladık, ancak doğal olarak çocukların okuma seviyeleri ve ilgileri farklılık gösterebilir. Kendilerini bilim kurgu roman ve öykülerin içinde görebilen çocuklar için tüm zamanların klasiklerini de içeren favori kitap listemiz şöyle sıralanıyor:

Ender'in Oyunu

Ender'in Oyunu

Orson Scott Card tarafından kaleme alınan askeri bilim kurgu roman serisinde çocuklar, bir askeri uzay istasyonunda, kötü uzaylı Buggers'a karşı savaşmak için savaş eğitimi alırlar. Oldukça popüler, Hugo ve Nebula ödüllerini de alarak klasikleşen kitap serisi, 12 ve üzeri yaş çocukların okuması için uygundur.

Kandan ve Kemikten Çocuklar

Kandan ve Kemikten Çocuklar

Tomi Adeyemi’nin 13 yaş bilim kurgu kitapları listelerinde yer alan eseri hem çocuklar hem de gençler için okumaya uygundur. Acımasız bir kral büyüye son vermeye çalıştığında her şeyini kaybeden güçlü bir ruh çağırıcının kızı olan genç Zélie Adebola'yı anlatan basit bir kahramanlık arayışıdır. Ailesi olmayan Zélie, savaşmak ve topraklarına sihri geri getirmek için mücadele eder.

Zamanda Kıvrılma

Zamanda Kıvrılma

Madeleine L'Engle'ın 1962 tarihli fantastik bilim kurgu romanı, onlarca yıldır sevilerek okunur. 11 ve üzeri yaş için önerilen kitap, babasıyla uyumsuzluk yaşayan 13 yaşındaki Meg Murray'in hikayesini anlatır. Romanın konusu, bir süredir kayıp olan babalarını bulmak üzere beş yaşındaki dahi kardeş Charles Wallace, üç eski uzaylı yaratıkla birlikte sıkı bir ekip kurmasıyla ilerler.

Yürüyen Şato

Yürüyen Şato

Klasik değerde birçok kitap yazan Diana Wynne Jones’un on yaşından itibaren okunabilecek kitabı Yürüyen Şato, Hayao Miyazaki'nin animasyona uyarlamasıyla dünya çapında ün kazanır. Kitabın ilgi çekici kahramanlarından Sophie Hatter, en nihayetinde kahraman olma cesareti bulan utangaç, endişeli, titiz bir gençtir. Ancak onu yaşlı bir kadına dönüştüren bir büyünün etkisi altındadır.

Çirkinler

Çirkinler

Scott Westerfeld tarafından kaleme alınan Çirkinler, 11 yaşından itibaren okunmaya uygun bir içeriğe sahiptir. Çirkinler, herkesin on altı yaşına geldikten sonra aşırı derecede estetik ameliyatlarla güzelleştirildiği kıtlık sonrası bir dünyada geçer. Altta yatan hikayesiyle savaşı ve onun tüm yan etkilerini eleştiren eserin temel mesajı, bireysel özgürlüğün ve özgür iradenin önemli olduğudur.

Uyumsuz

Uyumsuz

Veronica Roth’un 13 yaş ve üzeri çocuklar için uygun kitabında baş karakter Beatrice Prior'ın toplumu beş gruba ayrılmıştır: Dürüst, özverili, cesur, barışçıl ve zeki. Beatrice’in, Fedakârlık ailesiyle kalmak ve hizip yaratanları transfer etmek arasında seçim yapması gerekir. Ayrıca, saklamaya kararlı olduğu bir sırrı vardır, çünkü bu dünyada seni farklı kılan şeyler aynı zamanda tehlikeli hale getirebilir.

Bitmeyecek Öykü

Bitmeyecek Öykü

Hayal gücünün destansı eseri, ilk yayınlandığından bu yana milyonlarca okuyucunun kalbini fetheder. Michael Ende’nin 12 yaş ve üzeri için uygun romanı, Bastian adında yalnız bir çocuk ve onu Fantazya'nın güzel ama lanetli dünyasına çeken garip kitap ile başlar. Kitap sayesinde Fantazya'nın olağanüstü dünyasına giren Bastian Fantazya’yı kurtardıktan sonra kendi dünyasına gidebilmenin yolunu arar.

Yerdeniz Büyücüsü

Yerdeniz Büyücüsü

Ursula Le Guin tarafından kaleme alınan Yerdeniz Büyücüsü, dünyada ve içimizde denge kurabilme ve kendini kabul etme hakkında bir olgunlaşma hikayesidir. 12 yaş bilim kurgu kitapları arasında yazınsal değeri yüksek eserin baş kahramanı Ged, farklı insan kültürlerinin yanı sıra ejderhalar ve büyücülerin de yaşadığı devasa bir takımada olan Yerdeniz dünyasında başıboş bırakılmış genç bir çocuk olarak ünlü bir büyücüler okuluna gönderilir.

Göçebe

Göçebe

On üç yaş bilim kurgu kitapları arasında popüler bir eser olan Stephenie Meyer’in Göçebe’sinde Dünya, insanların zihinlerini ele geçirip vücutlarını olduğu gibi bırakan bir tür tarafından istila edilir. Baş karakter Melanie Stryder’in bedeninin ona atanan işgalci ruh Wanderer’i reddetmesi, beklenmedik olayların gelişmesine neden olur.

Bunların yanı sıra, film uyarlaması da yapılan Andy Weir’in Marslı’sı, Marie Lu’nun Warcross Serisi de 12-13 yaş grubu çocuklara hitap eden bilim kurgu eserler arasındadır. Türk yazarlarının çocuklar için bilim kurgu kitaplarını arıyorsanız, Haktan Kaan İçel’in Zaman Turşusu, Gülten Dayıoğlu’nun Işın Çağı Çocukları, Bilgin Adalı’nın Zaman Bisikleti adlı kitaplarını da favori listenize ekleyebilirsiniz.


Kaynaklar:

https://www.nationalgeographic.com/family/  

https://theconversation.com/  

Benzer İçerikler