Okul Öncesi Arkadaşlık İlişkileriyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • 18.08.2022

Okul öncesi, çocukların arkadaş edinmeye ve akranlarıyla ilişki kurmaya başladığı dönemdir. Okul öncesi arkadaşlık ilişkileriyle çocuklar, deneyimlerini, duygularını paylaşarak, birbirleriyle etkileşime girerek kendilerinin ve başkalarının sosyal ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını öğrenirler.

Diğer çocukların yaptıklarını yapmak, başkalarının nasıl hissettiğini anlamaya başlamak, grup oyunları oynamak ve grup etkinliklerine katılmak, çocukların arkadaşlık kurmayı ve geliştirmeyi öğrenirken yaptıklarından bazılarıdır. Siz de çocuklarda okul öncesi arkadaşlık ilişkileri konusunun neden önemli olduğunu merak ediyorsanız, gelin detaylara birlikte bakalım.

Okul Öncesi Arkadaşlık Neden Önemlidir?

Okul Öncesi Arkadaşlık Neden Önemlidir?

Bir çocuğun arkadaş çevresi olmadığında bu durum, onu psikolojik olarak etkiler ve yalnız hissetmesine yol açar. Bu nedenle okul öncesi arkadaşlık kurmak ve sürdürmek son derece önemlidir. Arkadaşlık ilişkilerinin çocuklara birçok faydası bulunur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

• Arkadaşlıklar önemlidir çünkü okul öncesi çocuklarının ait olma ve kabul görme duygusu hissetmelerine yardımcı olur. Ayrıca onlara kendi kimliklerini keşfetme fırsatı verir.

• Aynı zamanda çocukların empati ve sosyal becerilerini geliştirmelerine de destek olur.

• Arkadaşlara sahip olmak mutluluğu, öz güveni artırır ve yaşama pozitif bakmayı sağlar.

• Arkadaş sahibi olmak stresi azaltır ve duygusal gelişimi desteklemeye yardımcı olur.

• Okul öncesi arkadaşlık ilişkileri, iletişim becerilerini geliştirerek olumlu davranışları teşvik etmeyi sağlayabilir.

• Arkadaş edinmek, çocuğunuzun öz saygısını ve güvenini artırmaya yardımcı olur ve yaşam becerilerini geliştirir.

• Anne babanın gösterdiği sevginin yanı sıra çocukların yaşıtlarının da sevgisine ihtiyaçları vardır. Küçükler arkadaş edindiklerinde endişelerini, hayallerini ve korkularını birbirlerine iletebilirler.

• Arkadaşlık, sadece birlikte iyi vakit geçirmekle ilgili değildir, iniş ve çıkışlarla birlikte gelir. Akranlar arasındaki anlaşmazlıklar, çocukların çatışma ve zorluklarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerini sağlar.

Ebeveyn Olarak Okul Öncesi Arkadaşlık İlişkilerinde Çocuklarınıza Nasıl Yardımcı Olmalısınız?

Ebeveyn Olarak Okul Öncesi Arkadaşlık İlişkilerinde Çocuklarınıza Nasıl Yardımcı Olmalısınız?

Küçük çocuklar arkadaş isterler, ancak onlara nasıl davranacaklarını her zaman bilmezler. Bu nedenle okul öncesi dönemde akran ilişkileri, özellikle duygularını başkalarıyla nasıl paylaşacağını bilemeyen küçük çocuklar için zor olabilir. Siz de, bir ebeveyn olarak olumlu bir rol model olabilir ve çocuklara başkalarıyla etkileşim kurmanın yollarını gösterebilirsiniz. Çocuğunuzun okul öncesi arkadaşlık ilişkilerini şu yollarla destekleyebilirsiniz:

İyi bir rol model olun: Çocuklar, yaşamlarındaki yetişkinleri izleyerek davranışlarını şekillendirirler. Bu nedenle, kendi arkadaşlarınızla her etkileşimde bulunduğunuzda iyi davranışlar modellediğinizden emin olun.

Çocuğunuz için önemli olan arkadaşlıkları teşvik edin: Çocuğunuz ona mutluluk veren önemli bir ilişki kurarsa, çocuklar farklı okullara gitse bile onu destekleyin. Örneğin, çocuğunuzun şu anda farklı bir anaokuluna giden okul öncesi arkadaşları varsa, bu arkadaşları görmesi için planlamalar yapın.

• Çocuğunuzun kişiliğine saygı gösterin: Arkadaş edinme söz konusu olduğunda, çocuğunuzun hissettiği gibi davranmasına izin vermek önemlidir. Çocuğunuzun arkadaşlık becerilerini kardeşlerinin sosyal kişilikleriyle veya tanıdığınız diğer çocuklarınkiyle karşılaştırmamaya çalışın. Çünkü bazı çocuklar dışa dönük ve çok arkadaş sahibi olmayı severken, diğerleri sadece birkaç yakın arkadaşa sahip olmaktan mutludur.

• Onu dinleyin: Çocuğunuza yardım etmek için yapabileceğiniz en iyi şey, dinlemeye hazır olmanızdır. Ortaya çıkan zor durumlar hakkında konuşarak ona, doğru yolu gösterin.

• Nezaketli davranmayı öğretin: Herkese karşı kibar olmak, çocuğunuzun temel değerlerinden biri olmalıdır. Örneğin, onlara bir şeyleri nasıl kibarca isteyeceklerini öğreterek çocukları birbirleriyle nazik bir şekilde konuşmaya teşvik edebilirsiniz.

Çocuklar bir şeyleri kendileri çözdüklerinde daha iyi öğrenirler. Akranlarıyla anlaşmazlıklarında müdahale etmeden önce onların kendi başlarına çözüp çözemeyeceklerini görmek için beklemelisiniz. Böyle bir durumda biri incinirse veya çatışma tekrarlarsa, müdahale edebilirsiniz.

Son olarak, küçük çocuklarınızı akranlarıyla arkadaşlık kurmaya teşvik etmeli ve arkadaşlık ilişkilerinde onlara rehberlik etmeye özen göstermelisiniz.

 

Benzer İçerikler