Çocuklara Görgü Kuralları Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Görgü Kuralları Nasıl Öğretilir?

  • 25.07.2024

Görgü kuralları huzurlu ve mutlu bir yaşamın kapılarını aralar. Çocukluktan itibaren öğrenilen ve uygulanan görgü kuralları, karakter gelişimi açısından büyük önem taşır. Bu nedenle, ebeveynlerin okul öncesi dönemden itibaren çocuklarına belli başlı görgü kurallarını öğretmelerinde fayda vardır. En basit kurallardan olan teşekkür etmek, günaydın demek, kibar ve nazik davranmak çocukların kolay öğrenebileceği görgü kuralları arasındadır.

Çocuğa görgü kurallarını öğretmek ve uygulamasını sağlamak, ebeveynlerin davranışlarına bağlıdır. Ebeveynlerin veya bakım verenlerin, aile içinde ve diğer ortamlarda her zaman nazik davranmaları ve görgü kurallarına uymaları çocukların da onlara özenmesini tetikler. Çocuklar sürekli yanında olan büyüklerini gözlemler ve davranışlarını rol model olarak alır. Bu yazımızda, çocuklarınıza görgü kurallarını öğretirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele aldık.

Çocuklar için Temel Görgü Kuralları

Çocuklar için Temel Görgü Kuralları

Teşekkür etmek ve özür dilemek, en temel görgü kuralları arasında yer alır. Çocuklarınıza teşekkür etmeyi ve bir hata yaptığında özür dilemeyi öğretmeniz okul ve sosyal yaşamında uyumlu olması için önemlidir.

Kibar konuşmak, rica etmek, lütfen demek, çocuğunuzun dil gelişimi açısından büyük önem taşır. Argo kelimeleri çocuğunuzun yanında kesinlikle kullanmamaya dikkat etmeniz gerekir. Çocuklar çok çabuk öğrenir.

Konuşma sırasında söz kesmemek, karşı tarafı dinlemek, sohbet ederken kırıcı olmamak gerektiğini çocuklarınıza öğretebilirsiniz. Evde birlikte zaman geçirirken, oyun oynarken, sohbet ederken bu kurallara özen göstermeniz gerekir.

Arkadaşlarıyla dalga geçmemesi, dış görünüşe göre yorum yapmaması, kimseyi dışlamaması gerektiğini uygun bir dille hatırlatmanız önemlidir. Çocuklar bazen kırıcı olabilir. Bunun yanı sıra fiziksel engeli olan kişilere meraklı bakışlar atmanın hoş bir davranış olmadığını ve o kişiyi incitebileceğini anlatabilirsiniz.

Görgü Kurallarını Öğretmek için Basit Öneriler

Görgü Kurallarını Öğretmek için Basit Öneriler

Çocukların duygusal ve fiziksel gelişimine uygun şekilde görgü kurallarını öğretmek gerekir. İki ve üç yaşındaki bir çocuk doğası gereği çok hareketlidir. Meraklı olan bu miniklerin yemek yerken konuşmadan durması, hareket etmemesi, masada dik bir şekilde oturması pek mümkün değildir. Bu nedenle görgü kurallarını öğretirken çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun olanları seçmeniz gerekir. Küçük yaş grubu için teşekkür etmek, özür dilemek, lütfen demek gibi basit kurallardan başlayabilirsiniz.

Görgü kurallarını öğretirken hepsini birden çocuğa yüklemek olumsuz sonuç verebilir. Bu nedenle her seferinde bir iki kural ile başlayıp üstüne ekleyebilirsiniz. Doğru davranışta bulunduğunda çocuğunuzu takdir etmeniz, sabırlı ve anlayışlı olmanız, iyimser yaklaşmanız çocuğun motivasyonu için önemlidir. Oyuncaklarla konuşturma ve uygulama oyunları kurabilirsiniz. Öğrendiği görgü kurallarını pekiştirmek, uygulamasını sağlamak için oyun zamanlarından faydalanabilirsiniz.

Sadece sözle anlatmak bazı çocuklar için etkili olmayabilir. Bu nedenle görgü kurallarının önemini, uygulanmasını, temel başlıkları anlatan mini masallar uydurabilir, çocuğunuzun ilgisini çeken hikayelerle eğlenceli bir öğrenme deneyimi yaşatabilirsiniz. Çocuklar ebeveynleriyle kaliteli zaman geçirdikçe daha güçlü beceriler geliştirir. Bu nedenle çocuğunuzun sosyal gelişimi için oyun fırsatlarını kaçırmamaya dikkat edebilirsiniz.

Benzer İçerikler