LGS 2022 Ne Zaman? LGS 2022 Başvuruları Başladı mı?

LGS 2022 Ne Zaman? LGS 2022 Başvuruları Başladı mı?

  • 18.05.2024

Her yıl hayalini kurduğu liseye gitmek isteyen milyonlarca öğrenci hedefine ulaşabilmek için LGS’ye giriyor. Liselere giriş sınav sisteminin adı ve içeriği belli dönemlerde değişse de sınavın amacı değişmiyor. 2018- 2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren bu sınav LGS yani Liseye Geçiş Sistemi adıyla genellikle haziran ayının belli bir gününde düzenleniyor.

2022 yılında yapılacak olan “LGS’ye başvurular ne zaman başlayacak?” ve “Sınav ne zaman yapılacak?” sorularının cevapları öğrenciler ve veliler tarafından merakla bekleniyor. Siz de LGS 2022’nin ne zaman yapılacağını merak ediyorsanız gelin, detaylara birlikte göz atalım.

LGS 2022 Ne Zaman? LGS 2022 Başvuruları Başladı mı?

LGS 2022 Ne Zaman? LGS 2022 Başvuruları Başladı mı?

Herkesin merakla beklediği, 2022 yılında yapılacak olan LGS’nin tarihi Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından 5 Haziran 2022 olarak açıklandı. 

Sınav tarihi kadar merak konusu olan bir diğer tarih ise LGS başvuru tarihi. Veliler çocuklarını geç kalmadan ya da başvuru tarihini kaçırmadan sınava kaydolmaları için bu konuya özellikle dikkat ediyor. Öğrencilerin lise öğrenimini istedikleri okulda okumak için katılmalarının zorunda olduğu LGS 2022 için başvurular 4 Nisan 2022’de başlıyor. Başvurular, 14 Nisan 2022 tarihine kadar Bakanlık tarafından merkezî olarak gerçekleştirilecek. Başvuru işlemi otomatik olarak yapılacak ve 8. sınıf öğrencilerinin sınava katılmaları zorunlu olmayacak. Geçtiğimiz yıl yayınlanan LGS başvuru kılavuzuna göre LGS başvuruları otomatik olarak alındığından 2022 yılında düzenlenecek LGS için de bu uygulamanın devam etmesi bekleniyor.

LGS için Kayıt Nasıl Yapılır?

Otomatik başvuru sistemiyle gerçekleşecek olan sınav başvuruları yurt içinde eğitim görmekte olan tüm 8'inci  sınıf öğrencileri için yapılıyor. Yurt dışında ve e-okul sistemine dâhil olmayan okullarda okuyan öğrenciler ise sınav başvurularını MEB’in yayımladığı kılavuzda yer alan forma bilgilerini girerek gerçekleştirebiliyor. Bu sayede hem öğrencilerin hem de velilerin sınav başvurusu için kurum ya da kuruluşlara bizzat gitmesine gerek kalmıyor.

Bakanlık tarafından otomatik bir şekilde sınav başvurusu yapılan öğrencilerin sınava katılma zorunluluğu bulunmuyor. LGS’ye girmek isteyen öğrenciler ekstra bir başvuru işlemine gerek duymaksızın sınava katılabiliyor. Öğrenciler sınava girerken yanlarında bulundurmak zorunda oldukları fotoğraflı sınav giriş belgesine e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden erişebiliyor. Okul müdürlükleri, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacak olan tarihten itibaren okulunda öğrenim gören her bir 8. sınıf öğrencisinin sınav giriş belgelerini almak ve mühürleyerek öğrencilere teslim etmekle yükümlü bulunuyor.

2022 LGS’nin Sistemi Nasıl?

2022 LGS’nin Sistemi Nasıl?

LGS oturumları, sınav süreleri, soru sayıları, soru tarzları ve öğrencilerin sorumlu oldukları derslerin konu dağılımlarında önceki senelere göre herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Geçen senelerde de olduğu gibi LGS uygulamasının iki oturum hâlinde gerçekleşmesi planlanıyor. Sınavda öğrencilere sorulacak olan 90 adet ve hepsi çoktan seçmeli olan soruların tarzları yine değişmiyor.

Siz de çocuklarınızın sınav dönemlerinde başvurularını eksiksiz bir şekilde tamamlayabilmeleri için gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler