Sınav Heyecanını Yenmek İçin 5 Öneri

Sınav Heyecanını Yenmek İçin 5 Öneri

  • 25.07.2024

Sınavlar çoğu öğrenci gibi senin de aşırı strese girmene ve heyecanlanmana sebep olabilir. Sınav heyecanı kaçınılmaz olabilir ancak bu heyecanı kontrol ederek, başarını artırabilirsin. Her şeyden önce bu sınavdan daha değerli olduğunu unutmamalısın. Sınava hazırlık sürecinde yaşadığın sorunlar ve yaklaşımların ileride kullanabileceğin bilgilerdir. 

Sınav heyecanını yenebilmen  için sana verebileceğimiz bu 5 öneri, sınav öncesinde ve sınav sırasında sana yardımcı olabilir.

 

Sınav Heyecanını Yenmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sınav Heyecanını Yenmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Olumsuz Düşüncelerden Kurtul 
Öncelikle yeteri kadar çalıştığını unutmamalı ve yapabileceklerinin farkında olmalısın. Sınavla ilgili aklındaki olumsuz düşüncelerden kurtulmalısın. Bu olumsuz düşüncelerinden kurtulmak için sınavdan birkaç gün önce son tekrarlarını yapıp, çalışma kısmını tamamlayabilirsin. Sınava son birkaç gün kala açık havada dolaşmak, spor yapmak ve sevdiğin müzikleri dinlemek sınav heyecanını azaltmana yardımcı olabilir. 

Kendine Güven
Sınav heyecanı, sınavda başarısız olma kaygısıyla tetikleniyor olabilir. Bütün bir sınava hazırlık süreci boyunca elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını bilerek kendini motive edebilirsin. Başarılı olacağına inanarak ve kendine güvenerek sınava girersen, vereceğin yanıtlarda daha kararlı davranabilir ve başarını yükseltebilirsin. 

Uyku Düzeni Önemli
Sınavdan önce uykunu düzene koyman, sınav başarın açısından son derece önemli. Erken yatıp erken kalkmaya kendini alıştırırsan, sınav sabahı uyku problemi yaşamazsın. Erken uyumana yardımcı olması için istersen ılık süt içebilirsin. Ancak televizyon, telefon gibi fazla uyaran içeren aletlerden uzak durmak, rahat uyuyabilmen açısından faydalı olacaktır. 

Kafeini Azalt
Sınav heyecanını yenmek için, sınavdan önce kafein içeren çay, kahve gibi içecekleri olabildiğince azaltmaya çalışmalısın. Yoğun kafein tüketimi kaygı seviyeni artırabileceği için, daha fazla heyecanlanma da neden olabilir. Bu içeceklerin, yerine sana enerji verecek meyve sularını tercih edebilirsin.

Hazırlıklarını Tamamla
Sınavdan önce eşyalarını hazırlaman, sabah kalktığında bir şeyleri unutma korkusuyla panik yaşamanı önlemiş olur. Böylece fazladan bir stres kaynağını da ortadan kaldırabilirsin. 

 

Sınav Anında Heyecan Nasıl Yenilir?

Sınav Anında Heyecan Nasıl Yenilir?

Sınav öncesi aşırı sınav heyecanı hissetmen duygusal olarak seni etkilediği gibi fiziksel olarak da etkileyebilir. Sınav heyecanı, sınav esnasında dikkat eksikliği oluşturabilir. Olumsuz durumların önüne geçebilmen için sınavı kendi hayatında tamamlayıcı ya da belirleyici değil, hedeflerin için atılmış bir adım olarak görebilirsin. Böylelikle sınavda daha kontrollü olabilir ve yapabileceklerinin farkında olarak yanıtlarına daha kolay odaklanabilirsin. 

• Sınav anında heyecanlanman normaldir ama unutmamalısın ki heyecanını kontrol edemezsen, sınavdan verimli sonuçlar alma olasılığın da düşebilir. Heyecanını sınava daha iyi odaklanman için fırsat olarak görebilir ve bundan yararlanabilirsin.
• Derin nefesler alıp nefesini ağzından yavaşça vererek heyecanını kontrol altında tutabilir, nefesini düzenleyebilirsin.
• Sınavın bitmesine ne kadar zaman kaldığıyla ilgilenmek yerine sorularını cevaplamaya odaklanarak, sınavı yetiştirememe kaygısının üstesinden gelebilirsin. 
• Sınav esnasında etrafındaki kişilerin ne yaptığıyla ilgilenmek yerine sınav kağıdına odaklanman daha faydalı olacaktır. 
• Zamanını sonuna kadar kullanabilirsin. Eğer vaktin artmışsa cevaplarını kontrol edebilirsin.
• Sınav esnasında zaman zaman dikkatin dağılabilir. Bunu herkesin yaşayabileceğini unutmayıp kendine kısa aralar vererek tekrar sınavına odaklanabilirsin.

Unutma ki sınavlar yalnızca hayallerine ulaşmana yardımcı olabilecek bir basamaktır. Sınav heyecanını kontrol altında tutarak, sınav sırasında kendine daha çok güvenebilir ve zorlukların üstesinden gelebilirsin.

Benzer İçerikler