Sınavdan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sınavdan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • 12.06.2024

Hayatın birçok anında sınavlarla karşı karşıya kalan öğrenciler, sınav öncesinde ya da sırasında panikleyebilir, heyecanlanabilir, gerilebilir ve stres altında hissettiğinden sorulara da yanlış cevaplar verebilir. Özellikle öğrencilerin kendilerine göre daha önemli gördükleri sınavlar daha huzursuz hissetmelerine yol açabilir.

Bazı öğrenciler sınavlardan önce kalp atışlarının hızlandığını, nefesinin daraldığını da ifade edebilir. Tüm bunlar çoğunlukla sınava yakın tarihlerde ve sınava girmeye birkaç saat kala görülebilir. Sen de sınav öncesinde heyecanlanan ve tüm bildiklerini unutanlardansan birkaç basit uygulamayla bunların önüne geçebilirsin. Peki sınava girmeden önce ne yapılmalı? Sınavdan önceki gün yapılması gerekenler ve başarını artırmanı sağlayacak ipuçlarını sıraladık.

 

Sınavdan Önce Yapılması Gerekenler

Sınavdan Önce Yapılması Gerekenler

Sınav günü geldi çattı. Yaşadığın stres, panik en üst seviyede. Düşüncelerinle stresini tetiklediğin bu aşamada kendine güvenini artırman ve başaracağına inanman büyük önem taşıyor. Bunun için dikkat etmen gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Öz Güvenini Artır

Bir bireyin her şeyden önce kendisine güvenmesi gerek. Sen de yapabileceğine inanarak başarısızlık düşüncesini kafandan atabilirsin. Her zaman gerçekçi olarak, başaracağına inanarak, dış etkenler yerine yalnızca kendinle ilgilenerek ve zihninde olumlu düşüncelere yer vererek öz güvenini artırabilirsin. Öz güvenini artırmak deneme sınavına girmeden önce yapılması gerekenler arasında yer alır. Böylece sıralamalarda kendini en başlarda görebilirsin. 

Bir Gün Önceden Çalışmayı Bırak

Birçok öğrenci “Sınavdan önceki son gün ne yapılır?” diye sorar. Hatta bol bol ders çalışması gerektiğini de düşünür. Aksine, sınavdan bir gün öncesinde ders çalışmayı bırakmış olman gerekir. Son ana kadar sürekli ders çalışmak bildiklerini tamamıyla unutmana sebep olabilir.

Sağlıklı Bir Uyku Uyu

Sınav öncesi yapılması gerekenler arasında yer alanlardan biri de uyumaktır. Sınavdan önce ne çok fazla ne de çok az uyumalısın. Vücudunu dinlendirmeli ve sağlıklı, dinç, uykunu almış bir şekilde sınavına girmelisin.

Sınav Yerini Tam Olarak Öğren

Eğer bir resmi kurum sınavına giriyorsan endişenin daha yüksek olması normal. Böyle bir sınava girmeden önce sınav yerini mutlaka görmelisin. Sınava gireceğin okula gitmeli, kaç dakikada gidildiğini öğrenmelisin. Böylece sınav günü herhangi bir geç kalma durumuna fırsat vermemiş olursun.

Yanına Mutlaka Su Al

Sınava girmeden önce yanına mutlaka su almalısın. Su, sınav sırasında yaşayacağın endişe ve stresi azaltman için sana yardımcı olabilir. Burada dikkat etmen gereken tükettiğin su miktarının fazla olmamasıdır. 

Hafif Beslen

Sınavdan önce fazla yağlı ve şekerli gıdalarla arana mesafe koymayı deneyebilirsin. Bunlar mideni ağrıtabilir ve sınav süresince seni rahatsız edebilir. Vücuduna ekstra yük yüklemen stres seviyeni artırabilir.

Temiz Havaya Çık

Sınavdan önce kendine zaman tanımalısın. Kendini eve kapatmaktansa temiz havaya çıkıp yürüyüşler yapabilirsin. Bu şekilde kendine gelebilir, zihnini dinlendirebilirsin. Yürüyüşün boyunca dinlendirici müzikler dinleyerek zihninin rahatlamasına yardımcı olabilirsin. Temiz havada müzik eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapmak, kendini daha iyi hissetmene, öz güvenini artırmana ve sınava dair motivasyonunu yükseltmene olanak tanıyabilir.

Benzer İçerikler