Sınavlara Hazırlanırken Motivasyonu Artıracak Çalışma Önerileri

Sınava hazırlanan öğrenciler, motivasyon konusunda sıkıntı yaşayabilir. Yeterli çalışmadığını hissetmek, zaman yönetimini iyi yapamamaktan korkmak, sınavın tarihi yaklaştıkça panik yapmak gibi durumlar, öğrencilerin kaygısını artırır. Motivasyon artırıcı çalışma yöntemleri sayesinde sınava hazırlık sürecini daha rahat geçirebilirsin. Sınav motivasyonu için sana iyi gelen yöntemleri deneyebilmen mümkün. Arkadaşlarınla birlikte çalışmak, deneme sınavlarına katılmak, mola vererek çalışmak gibi yöntemleri kullanarak motive olduğun çalışma tekniğini uygulayabilirsin.

Sen de sınava hazırlık sürecince motivasyonunu nasıl artırabileceğini merak ediyorsan, senin için hazırladığımız önerilere göz atabilirsin.

Sınav Motivasyonu Neden Önemli?

Sınav öncesi motivasyon, öğrencilerin kendini yeterli görmesi ve karşılaştığı güçlüklerle baş edebileceğini düşünmesi açısındann önemlidir. Motivasyonu yüksek öğrenciler, sınav gününde daha rahat ve sakin bir yaklaşımla sınava girerler. Motivasyonu düşük öğrenciler ise, umutsuz ve karamsar bir ruh hali ile zorlandıkları sorularda hemen panik yapabilir. Bu nedenle uzun süre çaba gösterip emek verdiğin çalışmaların karşılığını almak için sınav öncesi dönemde motivasyonunu yüksek tutmalısın.

Sınavlara Hazırlanırken Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Sınavlara Hazırlanırken Motivasyon Nasıl Sağlanır?

  • İnsanlar, içsel ve dışsal etkiler ile motive olabilir. Çalışmalarının karşılığını almak, deneme sınavından yüksek puan elde etmek, zorlandığı bir konuyu pekiştirmek gibi uygulamalarla başarma hissini yaşayan öğrenciler, içsel motivasyon yaşar. 
  • Çalışmalarının sonucunda bir ödül, takdir, beğeni kazanan öğrenciler, dış çevresinden bir etki almak için daha çok çabalamaya motive olur. Bu nedenle kendi motivasyon stilini keşfedip buna uygun şekilde çalışmalar yapabilirsin.
  • Arkadaşlarından, ailenden, öğretmenlerinden, profesyonel öğrenci koçlarından bu konuda destek alabilmen mümkün. Sınav öncesinde yaptığın hazırlıkları ailenin desteklemesi ve takdir etmesi olumlu sonuç verir.
  • Ders çalışırken mola vermek, bazı günler sevdiğin hobilere zaman ayırmak gibi uygulamalarla motivasyonunu artırabilirsin.
  • Sınavda daha önce başarılı olmuş kişilerle görüşebilir, onların verdiği ipuçlarını deneyebilirsin. Motivasyonu yüksek öğrencilerle birlikte çalışma grupları oluşturabilir, topluluğun verdiği enerjiyi kullanabilirsin. 

Motivasyonu Artıran Ders Çalışma Önerileri

Motivasyonu Artıran Ders Çalışma Önerileri

  • Fiziksel ve zihinsel olarak enerjinin yüksek olduğu zamanlarda zorlandığın konuları çalışabilmen mümkün. Pozitif hissettiğin saatlerde, sana zor gelen dersleri çalışırsan daha iyi odaklanabilirsin. Günün yorgunluğu çökmeye başladığında mola verebilir, sonrasında kolay çözdüğün soruları tekrar edebilirsin.
  • Sabah uyandığında dinç bir beden ile çalışmaya başlaman önemli. Bu sayede tüm günü motive olmuş şekilde geçirebilirsin. Çalışmaya başlamayı ertelersen tüm gün kendini bahane üretirken bulabilirsin.
  • Yatmadan önce öğrendiklerini tekrar etmen daha kalıcı bir etki yaratır. Sabah uyandığında dünden kalan çalışmalarına bir göz atabilir ve programında yer alan diğer konulara geçebilirsin. Planlı çalışmak, kontrolün elinde olduğunu hissettirir. Bu sayede sınav sürecinde motivasyonunu yükseltebilirsin.

Akademik hayatta başarılı olmak için birçok sınava girmen gerekir. Düzenli ve planlı çalıştığın takdirde üstesinden gelebilirsin. Öğrenmeye ve tekrar etmeye odaklanmak, sınav sürecinde etkili sonuç verir. Yoğun hazırlık aşamasında mola vermeyi ve zihnini dinlendirmeyi unutmamalısın. 

 

Benzer İçerikler