Matematikte Hız Kazanma ve Problem Çözme Teknikleri

Matematikte Hız Kazanma ve Problem Çözme Teknikleri

 • 19.07.2024

Matematik, öğrencilerin en çok vakit harcadığı dersler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sen de “matematiği çok yavaş çözüyorum” diye düşünüyor olabilirsin. Doğru bir yaklaşımla matematik sorusu çözerken harcadığın vakti azaltabilirsin. Sınavlarda en önemli noktalardan bir tanesi zaman yönetimidir. Öğrencilerin en çok zaman harcadıkları derslerden olan matematik için uygulayabileceğin hızlı soru çözme yöntemleri sayesinde istediğin sonuçlara bir adım daha yaklaşabilirsin. 

Sorulara yaklaşırken belirli püf noktalarını uygulayarak hem başarı ihtimalini artırabilir hem de soru çözme hızını yükseltebilirsin. Böylece diğer derslere daha fazla vakit ayırma şansı elde edebilirsin. 

Matematik Sorusu Çözme Teknikleri

Matematik Soru Çözme Teknikleri

Matematik Soru Çözme Teknikleri

Matematik soru çözme tekniklerinden bazıları şu şekilde sıralanır: 

 • Soruyu dikkatli okumak: Matematik sorularında da diğer derslerde olduğu gibi soruları dikkatli bir şekilde okumak büyük önem taşır. Sorunun senden ne istediğini öğrendiğinde sonuca ulaşman da bir o kadar kolaylaşır. 
 • İşlemleri yazılı olarak yapmak: Matematik soru çözme teknikleri arasında öne çıkan noktalardan bir tanesi işlemleri yazılı olarak yapmaktır. Özellikle büyük ve karmaşık sayılarda işlemleri aklından yapmak yerine kağıt üzerinde yazarak görmek çözüme ulaşmanı kolaylaştırır. Bilgileri yazmak odağının dağılmasının da önüne geçer.
 • Sorunun uzunluğuna değil içeriğine odaklanmak: Matematik soruları çözerken sorunun uzunluğuna bakarak işlemden kaçmamak gerekir. Soruyu gerek duyduğunda tekrar okuyarak sana verilen bilgilere yönelebilir ve bu bilgileri birleştirerek çözüme ulaşabilirsin. 

Matematik Sorularında Hız Kazandıran Yöntemler

Matematik sorularında hız kazanmak için uygulayabileceğin yöntemler şunlardır: 

 • Hız kazanmak için soruyla karşılaştığında ilk olarak matematik sorularında seni yavaşlatan faktörlerin ne olduğunu bulmaya çalışman ve bu noktalara odaklanman kısa sürede olumlu etkiler yaratır. 
 • Süre tut! Uygulayabileceğin yöntemlerden bir diğeri sorulara ne kadar vakit harcadığını belirlemek için süre tutmaktır. Sadece denemelerde değil, kendi kendine test çözerken de süre tutarak zaman içerisinde ilerlemeni görme şansı yakalayabilirsin. Bununla birlikte bu yöntem sayesinde zaman yönetimini daha bilinçli bir şekilde yöneterek kendini geliştirebilirsin.

Matematik Sorularına Odaklanma Yöntemleri

Matematik Sorularına Odaklanma Yöntemleri

Matematik sorularıyla başa çıkmak ve hızlı soru çözmek seni diğer öğrencilerin önüne taşıyabilir. Bunu yapabilmek için matematiğin hangi alanlarında iyi olduğunu ve hangi alanlarda eksiklerin olduğunu belirlemelisin. Eksiklerini belirleme noktasında en önemli yardımcın kişiye özel sınava hazırlık çözümleri sunan Vitamin LGS ve Raunt gibi online eğitim platformları olabilir. Bu platformlarda çözebileceğin sorularla konu eksiklerini belirleyebilir ve bireysel çalışma programını oluşturabilirsin. Bu veriler ışığında eksiklerine daha rahat odaklanabilir ve hayallerine biri adım daha yaklaşabilirsin. 

Matematik sorularına odaklanmayı ve çözüme ulaşmayı kolaylaştıran noktalardan bir diğeri ise soru tiplerini öğrenmektir. Soru kalıplarına aşina olmak hem çözüm yolunu kolay bulmaya hem de kısa sürede çözüme ulaşmaya yardımcı olur. Sorulara doğru bir şekilde odaklanmak motivasyonunun da yüksek olmasına katkıda bulunur.

Problem Sorularına Nasıl Yaklaşılmalı?

Problem Sorularına Nasıl Yaklaşılmalı?

Problem sorularına yaklaşımda soruda istenilen bilginin ne olduğunu kavramak için detayların dikkatli bir şekilde okunması gerekir. Matematik sorularının önemli bir bölümünü problemler oluşturur. Problem mantığını oturtmak diğer soru tipleri için de fayda sağlar. Matematik problemlerini hızlı bir biçimde çözmen diğer konulara daha fazla vakit ayırabilmen anlamına gelir. Uzun ve detaylı sorularda pes etmek yerine farklı çözüm yolları arayabilirsin. Sorunun verdiği bilgileri değerlendirirken beyin fırtınası yaparak etraflı bir şekilde parçaları birleştirmeye çabalayabilirsin. Böylece sorunun senden ne istediğini daha rahat anlayarak çözüme ulaşabilirsin.

Matematikte Problem Çözme Teknikleri

Matematik konularını öğrenmenin kolay bir yolu olmasa da problemleri daha hızlı çözmeye yardımcı olabilecek bir dizi strateji ve teknik vardır.

Pratik problem çözmede gerçekten ustalaşmak için teknikleri farklı problemlere nasıl uyarlayabileceğini bilmen gerekir.  Sana yardımcı olabilecek bazı matematik problem çözme tekniklerini aşağıda bulabilirsin:

 • Öncelikle bir matematik problemi ile karşılaştığında onu bir yere yazmakla başlayabilirsin. Problemin yazılı olduğunu görmek, problemin türünü ve onu çözmek için hangi formülleri kullanman gerektiğini anlamanı sağlayacağından problemin çözüm sürecini hızlandırır.
 • Problemlerin mantığını anlaman ve problemi çözmek için hangi süreçlerin dâhil olacağını net bir şekilde belirlemen gerekir. Süreci ezberlemek yerine her işlemin kavramlarını ve mantığını anlamaya odaklanmalısın. Örneğin, karmaşık bir denklem sorusunu çözmek için birçok farklı işlem bilgisine sahip olman gerekebilir. Burada problemin geneline odaklanmadan önce bu işlemleri tek başına anladığından emin olmalısın.
 • Problemleri çözmek için doğru olanı bulana kadar farklı çözümler uygulaman gerekir. Sonuç yanlış çıktıysa sürecini gözden geçirmeli ve hatalarını belirlemelisin. Nerede yanlış yaptığını anlamak, becerileri güçlendirmenin ve aynı hataları tekrar yapmaktan kaçınmanın en iyi yoludur.
 • Gerçek dünyadan örnekler kullanmak matematik problemlerini daha kolay çözmene yardımcı olabilir. Örneğin, bir piyango biletinin sana çıkma olasılığını ya da çeyrek depo yakıtla ne kadar yol gidilebileceğini hesaplamakla işe başlayabilirsin.
 • Problem çözme, alıştırmalarla gelişecek bir beceridir. Alıştırma yapmak, matematikte problem çözmeni püf noktalarından biridir. Bu şekilde birkaç hafta içinde farkı görebilirsin. Alıştırma yapmak için ne kadar çok zaman harcarsan problemleri çözerken o denli hızlı olursun. Özetle, problem çözme yöntemleri içerisinde belki de en iyisi çok sayıda problem çözmektir!
 • Aralıklı tekrarlar yapmalısın. Masa başında uzun saatler geçirmek yerine haftalara hatta aylara yayılmış daha sıkı çalışma seansları oluşturmalısın. Bu şekilde kasıtlı öğrenme denilen tekniği uygulamış olursun. Bu tür yavaş ilerleyen öğrenme şekli, beyninin her bir kavramı ve bu kavramlar arasındaki bağlantıları sağlam bir şekilde kavramasını sağlar.
 • Problemlerde kullandığın formülleri anlıyor ancak hatırlamakta zorlanıyor musun? Böyle bir durumda hafızanı tazelemek için önemli formülleri basit kısaltmalar veya hatırlatıcılarla anımsama tekniğini kullanabilirsin.  
 • Problem çözmek için maksimum konsantrasyon gerekir. Kendine dikkat dağıtmayan bir ortam yaratman bu açıdan önemlidir.

Özetle problem çözme teknikleri, 4 adıma odaklanır. Bunlar; sorunu anlama, buna uygun bir plan tasarlama, planı uygulama ve geriye bakıp iyileştirme olarak sıralanabilir.

Problem Çözmenin Önemi

Matematiğin ve problemlerin günlük hayatta bir önemi yokmuş gibi görünse de bu doğru değildir. Hepimiz matematiği ve problemleri farkında olmadan gün boyu kullanırız. Arkadaşlar arasında yemek faturasını bölmek, yazar kasa çalıştırmak ve hatta geçen dakikaları saymak matematik becerilerimizin basit kullanımlarından sadece birkaçıdır.

Problem çözme, doğru çözümü bulmak için bir problemin her detayı üzerinde çalışmayı gerektiren bir süreci ifade eder. Bu temel bir yaşam becerisidir. Problem çözme becerilerini geliştirme hayatın diğer alanlarındaki problemleri çözme ve akıl yürütme becerilerini de geliştirir. Problem çözmek, mantıksal muhakeme oluşturur ve problemleri çözerken öğrendiğimiz farklı teknikler bize her gün yardımcı olur!

Sonuç olarak, problemleri doğru çözmek ve daha hızlı öğrenmek için doğru yolu bulabilirsin. Sadece doğru olanı bulana kadar farklı teknikleri uygula yeter! Matematik problemlerini çözmenin asla tek bir yolu yoktur. Daha iyi bir problem çözücü olmanın en iyi yolu pratik yapmaktır!

Benzer İçerikler