Matematik Sorularına Nasıl Doğru Yaklaşırız?

  • 25.08.2022

Matematik, öğrencilerin en çok vakit harcadığı dersler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sen de “matematiği çok yavaş çözüyorum” diye düşünüyor olabilirsin. Doğru bir yaklaşımla matematik sorusu çözerken harcadığın vakti azaltabilirsin. Sınavlarda en önemli noktalardan bir tanesi zaman yönetimidir. Öğrencilerin en çok zaman harcadıkları derslerden olan matematik için uygulayabileceğin hızlı soru çözme yöntemleri sayesinde istediğin sonuçlara bir adım daha yaklaşabilirsin. 

Sorulara yaklaşırken belirli püf noktalarını uygulayarak hem başarı ihtimalini artırabilir hem de soru çözme hızını yükseltebilirsin. Böylece diğer derslere daha fazla vakit ayırma şansı elde edebilirsin. 

Matematik Sorusu Çözme Teknikleri

Matematik Soru Çözme Teknikleri

Matematik Soru Çözme Teknikleri

Matematik soru çözme tekniklerinden bazıları şu şekilde sıralanır: 

  • Soruyu dikkatli okumak: Matematik sorularında da diğer derslerde olduğu gibi soruları dikkatli bir şekilde okumak büyük önem taşır. Sorunun senden ne istediğini öğrendiğinde sonuca ulaşman da bir o kadar kolaylaşır. 
  • İşlemleri yazılı olarak yapmak: Matematik soru çözme teknikleri arasında öne çıkan noktalardan bir tanesi işlemleri yazılı olarak yapmaktır. Özellikle büyük ve karmaşık sayılarda işlemleri aklından yapmak yerine kağıt üzerinde yazarak görmek çözüme ulaşmanı kolaylaştırır. Bilgileri yazmak odağının dağılmasının da önüne geçer.
  • Sorunun uzunluğuna değil içeriğine odaklanmak: Matematik soruları çözerken sorunun uzunluğuna bakarak işlemden kaçmamak gerekir. Soruyu gerek duyduğunda tekrar okuyarak sana verilen bilgilere yönelebilir ve bu bilgileri birleştirerek çözüme ulaşabilirsin. 

Matematik Sorularında Hız Kazandıran Yöntemler

Matematik sorularında hız kazanmak için uygulayabileceğin yöntemler şunlardır: 

  • Hız kazanmak için soruyla karşılaştığında ilk olarak matematik sorularında seni yavaşlatan faktörlerin ne olduğunu bulmaya çalışman ve bu noktalara odaklanman kısa sürede olumlu etkiler yaratır. 
  • Süre tut! Uygulayabileceğin yöntemlerden bir diğeri sorulara ne kadar vakit harcadığını belirlemek için süre tutmaktır. Sadece denemelerde değil, kendi kendine test çözerken de süre tutarak zaman içerisinde ilerlemeni görme şansı yakalayabilirsin. Bununla birlikte bu yöntem sayesinde zaman yönetimini daha bilinçli bir şekilde yöneterek kendini geliştirebilirsin.

Matematik Sorularına Odaklanma Yöntemleri

Matematik Sorularına Odaklanma Yöntemleri

Matematik sorularıyla başa çıkmak ve hızlı soru çözmek seni diğer öğrencilerin önüne taşıyabilir. Bunu yapabilmek için matematiğin hangi alanlarında iyi olduğunu ve hangi alanlarda eksiklerin olduğunu belirlemelisin. Eksiklerini belirleme noktasında en önemli yardımcın kişiye özel sınava hazırlık çözümleri sunan Vitamin LGS ve Raunt gibi online eğitim platformları olabilir. Bu platformlarda çözebileceğin sorularla konu eksiklerini belirleyebilir ve bireysel çalışma programını oluşturabilirsin. Bu veriler ışığında eksiklerine daha rahat odaklanabilir ve hayallerine biri adım daha yaklaşabilirsin. 

 

Matematik sorularına odaklanmayı ve çözüme ulaşmayı kolaylaştıran noktalardan bir diğeri ise soru tiplerini öğrenmektir. Soru kalıplarına aşina olmak hem çözüm yolunu kolay bulmaya hem de kısa sürede çözüme ulaşmaya yardımcı olur. Sorulara doğru bir şekilde odaklanmak motivasyonunun da yüksek olmasına katkıda bulunur.

 

Problem Sorularına Nasıl Yaklaşılmalı?

Problem Sorularına Nasıl Yaklaşılmalı?

Problem sorularına yaklaşımda soruda istenilen bilginin ne olduğunu kavramak için detayların dikkatli bir şekilde okunması gerekir. Matematik sorularının önemli bir bölümünü problemler oluşturur. Problem mantığını oturtmak diğer soru tipleri için de fayda sağlar. Matematik problemlerini hızlı bir biçimde çözmen diğer konulara daha fazla vakit ayırabilmen anlamına gelir. Uzun ve detaylı sorularda pes etmek yerine farklı çözüm yolları arayabilirsin. Sorunun verdiği bilgileri değerlendirirken beyin fırtınası yaparak etraflı bir şekilde parçaları birleştirmeye çabalayabilirsin. Böylece sorunun senden ne istediğini daha rahat anlayarak çözüme ulaşabilirsin.

Benzer İçerikler