Dikkat Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Dikkat Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

  • 28.02.2024

Okulda ders dinlerken ya da sınava çalışırken dikkatini toplayamıyor musun? Dikkatini toplayarak daha verimli ders çalışmak istiyor fakat bunu nasıl yapacağını bilemiyor olabilirsin.Öncelikle dikkatini toplayamama nedenlerini tespit edebilir ve bu konularda çözüm üretmeyi deneyebilirsin. Çözümler arasında yer alan dikkat geliştirme teknikleri ile en kolay konuları bile anlamayı zorlaştıran konsantrasyon eksikliğini aşalabilirsin. Farkındalık, bilişsel eğitim ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile birleştireceğin dikkat geliştirme etkinlikleri odak noktanı belirleyip dikkatini toplamana yardımcı olur.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu çoğu öğrencinin başa çıkmaya çalıştığı bir sorundur. Bu  yüzden yalnız değilsin. Dikkat eksikliğini minimum seviyeye indirmek istiyorsan öncelikle dikkat eksikliğinin tam olarak ne demek olduğunu bilmelisin. Ardından bu sorunu aşmak için uygulayabileceğin egzersizlerle hep istediğin gibi odaklanabilen bir öğrenci olabilirsin.

DEHB Nedir? (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu)

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu dikkatini toplayamama, aşırı ve ani hareket etme isteği içinde olma halini içeren psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan öğrenciler akranlarına göre derslerde ya da çeşitli aktivitelerde daha çok zorlanabilirler. Ders içinde sorulan sorulara hemen yanıt verme isteği gibi acelecilik, dış etkenlerden dolayı dikkatin hemen dağılması, unutkanlık ve oturduğu yerde duramama gibi belirtileri vardır. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile mücadelende ailen ve öğretmenlerin sana destek olacaktır. Sen de belirli dikkat geliştirme egzersizleri ile rahatsızlığını en az seviyeye indirebilirsin. 

Dikkat Geliştirme Teknikleri

Dikkat Geliştirme Teknikleri

Dikkat geliştirme teknikleri ile beyninin farklı noktalarını çalıştırmak dikkat toplama konusunda yardımcı olabilir. Yapboz, satranç, kelime oyunları, hafıza oyunları ve bulmaca gibi farklı aktivitelerle hem eğlenmek hem de dikkatini geliştirmek mümkündür. Bu tür oyunlar beynin daha fazla odaklanmasını sağlar. Dikkat geliştirme çalışmaları arasında okuduğunu anlatma ve hikaye hakkında çeşitli sorular sorma egzersizi de yer alır. Örneğin bir arkadaşın ya da ailenle birlikte bu egzersizi uygulayabilirsin. Kısa bir hikayeyi okuduktan sonra onlara anlatabilir ve sorulan sorulara eksiksiz bir şekilde cevap vermeyi deneyebilirsin. 

Okulda Dikkat Geliştirme Yöntemleri

Okulda Dikkat Geliştirme Yöntemleri

Okulda ders dinlerken dikkatini toplayamıyorsan birkaç etkili dikkat geliştirme yöntemi ile odağını toplayabilirsin. Sınıf içinde daha iyi ders dinlemek için uygulayabileceğin birkaç yöntem arasında oturma düzenini değiştirmek yer alır. Cam kenarında oturmak dış etkenlerden kolayca etkilenmene neden olabilir. Bu yüzden sınıfın ortalarında oturmayı tercih edebilirsin. Derslerde ilgi alanına göre materyaller kullanabilirsin. Görsel ve işitsel materyallerle dersi ilgi çekici bir hale getirebilirsin. Kendine her ders sonrasında özet çıkarma hedefi koyabilirsin. Böylece ders süresince daha odaklı olursun. Ders çalışırken de dikkat artırma tekniklerini uyguluyabilirsin. Uzun süre ders çalışma seansları yerine 25 dakika ders 5 dakika mola şeklinde uygulanan Promodore tekniğinden yararlanabilirsin.

Yaşam Tarzında Değişiklikler Yap

Yaşam Tarzında Değişiklikler Yap

Yaşam tarzında yapacağın iyi yönde değişiklikler dikkat dağınıklığını aşmana yardımcı olabilir. Dikkat güçlendirme çalışmaları iyi bir uyku düzeni, sağlıklı yeme alışkanlığı ve egzersizle birleştiğinde daha fazla etki etmektedir. Özellikle uykusuz bir beden herhangi bir konuya odaklanmakta zorluk çeker. Gün içinde uykunu aldığından emin olmalısın. Aşırı hareketliliğini bir spor dalına yönlendirebilirsin. Futbol, basketbol, dans ve yüzme gibi dikkat süresini artırıcı etkinlikler hem beden üzerinde hem de zihin üzerinde olumlu etkiler yapar. Farkındalık ve eğitimle her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğin gibi dikkat eksikliğinin de gelebilirsin

Benzer İçerikler