YouTube Eğitim Kanalları

YouTube Eğitim Kanalları

  • 12.06.2024

Eskiden çocuklar evde geçirdikleri zaman içinde genelde evcilik oynar, arabalarını yarıştırır ya da resim yapardı. Günümüzde teknolojinin sunduğu olanaklara bağlı olarak, onların oyun anlayışlarında değişiklikler yaşanıyor. Çocuklar artık akıllı telefon ve tablet gibi cihazlara ilgi duyuyor ve er ya da geç onlarla tanışıyor. Bu durum yanlış internet kullanımı gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Çocukların interneti doğru kullanmaları ve faydalı içeriklere ulaşmaları için ebeveynlerin bazı önlemler alması önem taşıyor.

Özellikle YouTube gibi sosyal medya platformları, çok çeşitli içerikleri içinde barındırıyor. Eğlenceli videolar, çizgi filmler, çocuk programları, belgeseller ve daha pek çok faydalı içerik, YouTube'da yer alıyor. Çocuklar da YouTube'daki içerikleri oldukça büyük bir ilgiyle takip ediyor. Sizin çocuğunuz da telefon ve tablet kullanmaya meraklıysa eğitici YouTube kanalları sayesinde hem kaliteli vakit geçirmesini hem de faydalı bilgiler edinmesini sağlayabilirsiniz. Eğitici Türk YouTube kanalları listesini sizler için derledik.

Ebeveynlerin Çocuklarına Rahatlıkla İzletebileceği YouTube Çocuk Kanalları

Da Vinci Kids Türkiye: Çocuğunuz bilime ve deney yapmaya meraklıysa bu kanal onun ilgilenebileceği bir YouTube kanalı olabilir. Ailece uygulayabileceğiniz deney videoları, çocuğunuzla birlikte keyifli zaman geçirmenize yardımcı olacak.

Limon ile Zeytin: Hayatımıza Salih Memecan'ın Sabah gazetesinde yayınladığı Sizinkiler isimli karikatürlerle giren bu ikili, Youtube'daki videolarında maceralarını sürdürüyor. Çocuğunuz, çok yakın arkadaş olmalarına rağmen birbirinin zıddı karakterlere sahip olan Limon ile Zeytin'in eğlenceli maceralarını keyifle izleyecektir.

İkido TV: Okul öncesi çocuklar için hazırlanmış bu YouTube kanalında çocuk şarkıları ve masallar yer alıyor. Aynı zamanda çocuğunuzun İngilizce şarkılara da yatkınlık kazanmasını istiyorsanız bu kanalda İngilizce çocuk şarkılarının da bulunduğunu hatırlatalım.

Afacan TV: Çocuklar için hem eğlenceli hem de eğitici videolar yayınlayan Afacan TV, beş milyonun üzerinde aboneye sahip. Üç yaş ve üzerindeki çocukları hedef alan kanal, aynı zamanda dil eğitiminin geliştirilmesine de katkı sağlıyor.

Twin Bilim: Bilim ve teknolojiyle ilgilenen çocuklar için hazırlanan Twin Bilim, kodlama ve robotik ile ilgili birbirinden renkli videolar yayınlıyor.

Lezzetli Robot Tarifleri: Bu kanal bilim, fizik ve teknoloji alanlarına ilgili 13 yaş ve üzerindeki çocuklara, isminden de belli olacağı üzere robot yapmayı öğretiyor. Temel olarak çocuklar için robotik, kodlama ve elektronik gibi alanlara değiniyor. 

Homur ve Gomur: Dört yaş ve üzerindeki çocuklar için hazırlanmış olan bu kanalda, oyuncakların hikayeleri yayınlanıyor. Her cumartesi yeni bir video ekleniyor.

Disney Channel Türkiye: Çizgi filmler ve gençlik dizileri izlemek çocuğunuzun hoşuna gidiyorsa Disney Channel Türkiye’de aradığını bulabilir. Sihirli Haberler, Hannah Montana, Doktor Dottie, Prenses Elena ve LoliRock çocuğunuzun hoşuna gideceğini düşündüğümüz içeriklerden sadece birkaçı. Daha fazlasını görmek için Disney Channel Türkiye’yi ziyaret edebilirsiniz.

NatGeo Kids: Dünyayı keşfetmek çocuğunuza eğlenceli geliyor mu? Peki, vahşi hayvanların hayatlarını merak ediyor mu? Dünyayı keşfederken hayvanların hayatlarına daha yakından bakması ve bilimsel deneyler yaparken İngilizcesini geliştirmesi hoş olmaz mı? Hepsi ve daha fazlasını İngilizce olan NatGeo Kids’te bulabilirsiniz.

Minute Earth: Yayın dili İngilizce olan bir başka kanal da Minute Earth. Bu kanalda dünyamız ve gezegenimize ait pek çok eğlenceli içerik animasyonlar eşliğinde anlatılıyor.

Khan Academy: İsmi sizi yanıltmasın çünkü bu kanaldaki içeriklerin hepsi Türkçe. Geniş bir yaş grubu aralığında içerikler hazırlayan Khan Academy’de, matematik, ekonomi, sanat, fen ve daha pek çok ders ile ilgili videolar bulunuyor.

Çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanlarına göre seçebileceğiniz YouTube kanalları sayesinde, hem tablet ve telefonlardan ulaşabilecekleri interneti faydaya çevirebilir hem de keyifli vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler