Çocuklara Ders Nasıl Sevdirilir?

  • 25.07.2022

Ders çalışmak, okula giden bir çocuk için en can sıkıcı zorunluluklardan biri olarak algılanabilir. Çocuğu okula giden ebeveynler için cevabı sürekli aranan soruların başında da genellikle “Çocuklara ders nasıl sevdirilir” sorusu gelir. Özetle, “Çocuğa ders çalışmayı nasıl sevdirebilirim?” meselesi her ailenin gündemini uzun yıllar boyunca meşgul edebilir. Peki ama çocukların ders çalışma alışkanlığı kazanması gerçekten de bu kadar zor mudur? Aslında kendi çocukluk yıllarımıza döndüğümüzde çoğumuz ders çalışma eylemini pek de eğlenceli bulmadığımızı hatırlarız. Söz konusu sorumluluğun, çevresinde onlarca farklı ve dikkat çekici uyaran bulunan bugünün çocukları tarafından sevilmemesi de şaşırtıcı değildir elbette. Öte yandan bu konuda asla çaresiz olduğunuzu düşünmeyin. Ders çalışmanın doğasında eğlenceye fazla yer olmayabilir ancak ders çalışma eylemini sıkıcılıktan, zoraki yapılan bir eylem olmaktan kurtaracak, hatta kimi zaman hem çocuk hem de ebeveyn için işkence saati haline dönüşmesinin önüne geçecek etkili yöntemler olduğunu unutmayın. O halde, gelin, “Çocuğu ders çalışmaya nasıl teşvik ederiz?” diyen anne ve babalar için önerilerimize bir göz atalım. 

 

Motivasyon Kartını Devreye Sokun

Motivasyon Kartını Devreye Sokun

Hepimizin bildiği gibi ders çalışmak, asıl ödülü yetişkinlik döneminde elde edilebilecek uzun vadeli bir yatırımdır. Ancak takdir edersiniz ki biz yetişkinler bile, yıllar sonra kazanabileceğimiz bir ödül için bugünden ter döküp canımızı sıkmaktan pek hoşlanmayız. Yakın zamanda ucunda herhangi bir haz nesnesi görünmeyen böyle bir eylemle ilgili çocukları motive etmek ise haliyle çok daha zor olabilmektedir. 

Ancak çocuğunuzun harekete geçmek için ihtiyacı olan şey aslında tam da bu motivasyondur. Herhangi bir duygu, düşünce, istek, dürtü ya da bazı değerler çocuk için motivasyon kaynağı haline gelebilir. Çocuğunuz için ders çalışma planı hazırlarken onun yapmaktan keyif aldığı aktivitelere de vakit ayırabilirsiniz. Örneğin çocuğa ders çalışmayı sevdirecek şeyler, çalışma bittikten sonra birlikte izlenecek bir film ya da dışarıda yapılacak bir etkinlik olabilir.

Çocuğu ders çalışmaya motive etmenin diğer bir yolu da onunla konuşmaktan geçer. Bugüne ya da yarına yönelik güzel hayallerden bahsedebilir, bu hayallere giden yolun biraz da çalışmaktan geçtiğini vurgulayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken onunla aynı dilde konuşmaya, onu hiçbir biçimde zorlamamaya, onu mutlaka dinlemeye ve onun fikirlerini de almaya  özen gösterin. 

Çalışmak İçin İdeal Ortamı Hazırlayın

Çalışmak İçin İdeal Ortamı Hazırlayın

Eldeki fiziksel ve çevresel koşullar çerçevesinde çocuğunuz için en uygun çalışma ortamını onunla birlikte hazırlayın. Çalışmak için küçük de olsa özel ve çocuğu çalışmaya teşvik edecek bir ortamı oluşturmak verimli çalışmanın da kapılarını açacaktır. 

Güzelce havalandırılmış, içinde çocuğun çalışma esnasında ihtiyaç duyabileceği su ve atıştırmalıkların olduğu, sessiz, aydınlık, konforlu ve huzurlu bir ortam ideal olacaktır. Bu noktada ortamın dikkat dağıtıcı uyaranlardan bütünüyle temizlenmiş olması önemlidir. Cep telefonu ve tablet bu listede başı çeker. Çocuğun ders çalışma isteğini telefonun ya da tabletin cazibesine kaptırmamak için ona uyaranlardan arındırılmış bir ortam sunmak, atılması gereken çok önemli bir adımdır. 

 

Bırakın, Başarı Duygusunu Tatsın

Bırakın, Başarı Duygusunu Tatsın

“Oğluma/kızıma ders çalışmayı nasıl sevdirebilirim?” sorusu için verebileceğimiz altın öğütlerin sonuncusu başarı duygusunda gizlidir. Çocuğunuz başarı hissini tanımalı ve ona ulaşmak için çaba harcamaktan geri durmamalı. En önemlisi de başarıyla ders çalışmak arasında mevcut olan doğrudan bağın farkına varmalı. 

Unutmayın; çocuğu ders çalışmaktan uzaklaştırabilecek en tehlikeli durumların başında başaracağına dair umudunu yitirmesi gelir. Bu nedenle çocuğunuzun yapmakta zorlandığı ders ve konularda ısrarcı olmamakla, daha ziyade başarabildiği dersleri öne çıkarmakla işe başlayın. Her başardığında ulaşacağı hazzı tekrar tekrar yaşamasını sağlayın. Göreceksiniz; zamanla hem başaramadıklarını başarabiliyor olacak, hem de ders çalışmak onu başarmanın o eşsiz hazzına taşıyan önemli bir araç haline gelecek. 

Benzer İçerikler