Ders Çalışmaya Odaklanmak İçin Yapılması Gerekenler

Ders Çalışmaya Odaklanmak İçin Yapılması Gerekenler

  • 12.06.2024

Öğrencilik döneminde ders çalışmanın ve başarılı olmanın sadece okul hayatında değil, başta kariyer süreci olmak üzere hayatın birçok dönemine önemli etkileri bulunuyor. Bunların başında da öğrencilik döneminde kazanılan ders çalışma alışkanlığının aynı disiplini hayatın tüm alanlarında sürdürme yeteneğini kazandırması geliyor. Bununla birlikte öğrenciler, ders çalışmaya konsantre olmak konusunda ciddi zorluklar yaşayabiliyorlar. 

Birçok hobiyi, ilgi odağını, düşünceyi zihninde buluşturan ve dijital teknolojileri yoğun olarak kullanan öğrencilerin dikkati çok kolay dağılabiliyor. Buna rağmen ders çalışmaya odaklanmak için uygulanabilecek yöntemler sayesinde gerekli konsantrasyonu sağlamak mümkün olabiliyor. Eğer sen de “ders çalışırken odaklanamıyorum” diyen öğrencilerden biriysen birkaç önemli noktaya dikkat ederek çalışma verimliliğini ve konsantrasyonunu en üst düzeye ulaştırabilirsin.

Bu İpuçları Ders Çalışırken Odaklanmanı Sağlıyor!

Ders Çalışırken Odaklanma Teknikleri

Ders Çalışırken Odaklanma Teknikleri

Derse nasıl odaklanılır sorusunun cevabı olarak birkaç önemli husus var. Bu hususlara dikkat edersen ders çalışma sürecini hem daha verimli hale getirebilirsin hem de vaktini kıymetli bir şekilde değerlendirerek artan zamanlarda hobilerine ya da eğlenceli aktivitelere vakit ayırma şansı bulabilirsin. Ders çalışırken odaklanmanı kolaylaştıracak birkaç pratik yöntemi senin için sıraladık;

 

• Çalışma Ortamını Verimli Hale Getirmek: Ders çalışmak için her şeyden önce ferah ve düzenli bir alana ihtiyacın olduğunu unutmamalısın. Eğer evinde ve çalışma odanda çalışıyorsan masanın her zaman düzenli olması ve dikkatini dağıtacak objelerin ya da eşyaların yakınında bulunmaması gerekir. Böylelikle çalışma sırasında başka bir şeyin ilgini çekme ihtimalini azaltabilirsin. Ayrıca masa ve sandalyenin seni rahatsız etmeyecek ve uzun süre ders çalışmaya uygun ergonomik özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisin.

 

• Sosyal Medyadan Uzak Durmak: Ders çalışma sırasında cep telefonunun bildirimlerini kapatmalı ve gereksiz bildirimlerden mümkün olduğunca uzak durmalısın. Bununla birlikte eğer bilgisayarla ders çalışıyorsan tarayıcında derslerinin haricinde dikkatini dağıtacak farklı sitelere ait sekmeler açık olmamalıdır. Özellikle sosyal medya siteleri, ders çalışırken dikkatinin dağılmasına neden olacaktır.

 

• Zihnini Boşaltmak: Derse odaklanma konusunda başarılı olmak için zihnini boşaltmak, derse odaklanmak için sana yardımcı olacaktır. Bu anlamda ders çalışmadan önce sosyal medyadan uzak durmalı, uzun ve ağır içerikli okumalar yapmamalı ya da ekrana çok fazla göz atmamalısın. Bunların yerine sana kendini iyi hissettirecek şeyler yapabilir; çay, kahve içebilir ya da sakin ve odaklayıcı müzikler dinleyebilirsin.

 

• Sağlıklı Yaşam Tarzına Sahip Ol: Derslerde başarılı olmak ve çalıştığın derse odaklanmak için tükettiğin gıdalara dikkat etmeli ve düzenli olarak egzersiz yapmalısın. Bu, hem bedenin için hem de zihnin için son derece faydalı olacaktır. Ders çalışmadan önce ceviz, fındık, bitter çikolata ya da çiğ badem gibi gıdalar ve gün içinde bol bol su tüketerek konsantrasyonunu güçlendirebilirsin.[1]

 

Çalışmaya odaklanmak isteyen birçok öğrenci, bu hususlara dikkat ederek hem emeğini hem de vaktini çok daha verimli bir şekilde kullanabilir. Eğer sen de kafamı toplayıp ders çalışamıyorum diyenlerden biriysen ders çalışma sürecini bu maddeleri göz önünde bulundurarak yeniden şekillendirebilirsin.

 

 https://www.iienstitu.com/blog 

 

Benzer İçerikler