Çocuğun Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Çocuğun Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

  • 25.07.2024

Sabahları çocuğunuzu uyandırmak istediğinizde, o sıcacık yatağında uykusuna devam etmek ister ve genelde şöyle diyebilir: ‘‘5 dakika daha''. Akşamları uyumasını istediğinizde ise, bu kez biraz daha uyanık kalmak ister ve yine şöyle diyebilir: ‘‘5 dakika daha''.

Çocuklarda uyku düzeni sağlamak çoğu zaman pek de kolay olmayabilir. Ancak çocuğun uyku saatleri net bir şekilde belirlenmeli ve onun bu düzene uyması sağlanmalıdır. Peki ama nasıl?

Çocuğun Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Çocuğun Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Çocuklarda uyku düzeninin oluşturulmasına bebeklik dönemlerinden itibaren başlayabilirsiniz. Bebeğiniz dört aylık olduğunda artık sıra uyku eğitimine gelmiş demektir. Bu süreçte bebeğinizin uykusu geldiğinde uyumasını sağlayarak ilk adımı atabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken husus, onu çok fazla çaba göstermeden uyutmanızdır. Örneğin, ayağınızda sadece uykusu gelene kadar sallayabilirsiniz. Uykusu geldiği anda ayağınızda sallamayı bırakıp yatağına yatırabilir ve dilerseniz uyutmaya ninni söyleyerek devam edebilirsiniz.

Bebeklik dönemindeki alışkanlıklar, uyku düzeninin sağlanmasında büyük rol oynar. Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe, uyanık kalmak istediği süreler de artacaktır. Böyle zamanlarda ondan uyumasını istemenizin sebebinin onu yalnız bırakmak olmadığını göstermeniz gerekebilir. Onunla sevgi ve güven duygusu ile harmanlanmış bir diyalog kurarak, amacınızın onun sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak olduğunu anlatmayı deneyebilirsiniz.

Çocuğunuzun uyku vakti geldiğinde, yatağına isteyerek gitmesini sağlamak için, bu aktiviteyi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Örneğin ona masal anlatabilir, ninni söyleyebilir ya da rahatlatıcı yağlarla masaj yapabilirsiniz.

Evde hep birlikte televizyon izlerken ya da keyifle sohbet ederken, çocuğunuzun bu ortamı terk edip uyumak istememesi oldukça normaldir. Uyku saati yaklaştığında evi sessizleştirmeniz, televizyonu kapatmanız ve ortamda onun ilgisini çekecek şeyler bulundurmamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Çocuğunuzun her zaman belli bir saatte uyumasını sağlamak önemlidir. Uyumadan önce yapması gerekenleri de aynı rutin içinde gerçekleştirmesi gerekir. Örneğin uyumadan önce dişlerini fırçalamayı ve ebeveynlerini öperek iyi geceler demeyi bir rutin haline getirmesi onun için güzel bir alışkanlık olacaktır.

Tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuz uyumak istemiyor ve bu konuda direnç gösteriyorsa, onunla konuşmalı ve neden uyumak istemediğini öğrenerek sorunu gidermeye çalışmalısınız.

Hangi Yaşta Kaç Saat Uyku?

Hangi Yaşta Kaç Saat Uyku?

Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe uyku süreleri de değişkenlik gösterir. Çocuklar 6 yaşına gelene kadar daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Büyüdükçe bu süre yavaş yavaş kısalmaya başlar.

Çocuğunuz 3 ila 5 yaş aralığında 13-14 saatlik bir uyku süresine ihtiyaç duyarken, okul dönemine girdiği 6 ila 8 yaş aralığında iken bu süre 10-12 saatlik bir süreye düşer.

Çocuğunuz ihtiyacı olan uykuyu alamadığı zaman, öğrenme güçlüğünden depresyona, bilişsel yetilerin zayıflamasından obeziteye kadar pek çok sorunla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle çocuğunuza düzenli uyku alışkanlığı kazandırmanız ve yeterli süre boyunca uyumasını sağlamanız büyük önem taşır.

Benzer İçerikler