YKS ve LGS'ye Hazırlanan Öğrenciler 1. Dönemi Nasıl Geçirmeli?

  • 12.10.2022

LGS ve YKS’ye hazırlanılan sınav seneleri, öğrencilik döneminin en kritik ve yorucu zamanlarıdır. Bir yandan sınavlara hazırlanırken diğer taraftan okul derslerini başarıyla geçmek gerekir. Böyle kritik bir aşamada okulun 1. dönemini verimli değerlendirmek büyük önem taşır. 

Okul derslerine, sınava hazırlanmaya, sosyalleşmeye ve kendine zaman ayırmaya ihtiyacın olan bu dönemde hepsini bir anda düşünmek seni zorlayabilir. Bunun üstesinden gelebilmek için tek ihtiyacın ise zamanı etkin değerlendirebileceğin sistematik bir çalışma planı oluşturmak. O hâlde derin bir nefes alalım ve şu andan itibaren hedefine doğru adım adım ilerlemen için neler yapman gerekiyor, ona bir bakalım.

YKS'ye Hazırlananlar 1. Dönemi Nasıl Geçirmeli?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın kısaltması olan YKS’ye hazırlanmadan önce hedefini belirlemen çok önemlidir. Bu hedefi belirlerken kendine sorman gereken ilk soru gelecekte kendini nerede gördüğünle ilgilidir. Nasıl bir meslek istediğine karar verdiğin anda kendi kariyer hedefini de belirlemiş olursun. Böylelikle hangi eğitimi alman gerektiğine dair fikirlerin de filizlenmeye başlar. Bundan sonrası tamamen disiplin işidir. Bir hazırlık programıyla sınav gününe kadarki zamanını planlayabilirsin. Hedeflerini belirleyip kişisel çalışma planına uyduğunda istediğin üniversiteyi kazanmak için önünde neredeyse hiçbir engel kalmayacaktır. 

Okulun 1. döneminde alacağın derslerin müfredatı da bellidir. Bu müfredat Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her sene açıklanır. Okul dersleri için senin müfredatı takip ederek kendine bir çalışma programı oluşturmak gibi bir sorumluluğun bulunmaz. Bunu, senin için eğitim aldığın okul yapar ve dersler bu müfredata uygun şekilde verilir. Sistemli çalıştığın sürece hem okuldaki derslere hem de YKS’ye hazırlık programına çalışmaya vaktin kaldığı için rahat edersin.

LGS'ye Hazırlananlar 1. Dönemi Nasıl Geçirmeli?

LGS'ye Hazırlananlar 1. Dönemi Nasıl Geçirmeli?

LGS’ye hazırlık programları 8. sınıfa kadarki tüm konuları kapsar. Bu açıdan şanslısın, çünkü ilk 4 sene boyunca temel bilgileri alarak ilerledin. Şimdi yapman gereken bu şansı avantaja çevirmek olmalıdır. Çalışmaya, okulun ilk günlerinden itibaren LGS’ye de hazırlandığını düşünerek başlayabilirsin. Bununla birlikte hemen çok yoğun bir çalışma temposuna girmek bazen zor olabilir. Bu noktada kendini sıkmadan, sakince ve küçük adımlarla işe koyulmak daha iyi sonuç verebilir. Tempoyu her gün biraz daha artırarak kendini daha yoğun çalışma sürelerine alıştırabilirsin. Bunun yanı sıra yeni nesil soruları daha hızlı okuyabilmen ve çabuk kavraman için kendine kitap okuma zamanları belirleyebilirsin. Böylelikle uzun paragraflara alışır ve okuduğun soruyu hemen çözmeye başlayabilirsin. Bunun için çevrim içi hizmet veren hızlı okuma kursu Hızlıgo güzel bir alternatif diyebiliriz. Her gün Hızlıgo ile yapacağın hızlı okuma egzersizleri sayesinde anlayarak okuma hızını kısa sürede 2 katına kadar artırabilir ve sınavda daha çok soru çözme fırsatı yakalayabilirsin. 

LGS’ye hazırlık programını günlük ders çalışmalarında da sana yardımcı olacak şekilde kurgulamalısın. Bunu yapmak için eksiklerini belirleyerek bir çalışma programı oluşturabilirsin. Aklında hedeflediğin bir lise var mı? Bu liseye girebilmen için ne kadar çalışman gerekiyor? Tüm bu soruları hem okulundaki rehberlik servisi ile hem de hazırlık programındaki danışmanlarla konuşman mümkün. Onlardan senin için bir yol haritası hazırlamalarını isteyebilirsin. Bu süreçte LGS’ye hazırlık çözümleri sunan kaynaklardan da destek alabilirsin. Bundan sonra yapman gereken ise çok basit, sadece bu haritayı izlemek ve günlük çalışmalarını tamamlamak. 

YKS Öğrencilerine 1. Dönem Tavsiyeleri

YKS Öğrencilerine 1. Dönem Tavsiyeleri

Sınava hazırlanırken nereden başlayacağını bilemiyor olabilirsin. Bu çok normaldir. Şu noktayı aklından çıkarmaman çok önemli: Daha yolun başındasın, henüz birinci dönemin başındasın ve hazırlanmak için çok vaktin var. İşte önündeki zamanı verimli değerlendirmen için uygulayabileceğin önemli YKS çalışma tavsiyeleri:

  • Eksiklerini belirlemek: Sınava hazırlık sürecini en etkili ve verimli şekilde değerlendirmen için atman gereken ilk adım eksiklerini belirlemektir. Hangi konularda kendini geliştirmen gerektiğini bilir ve kişisel çalışma planını bu eksikleri gidermeye yönelik oluşturursan hedefine emin adımlarla ilerleyebilirsin. 
  • Rutin belirlemek: Ders çalışmadan önce bir rutin belirlemen önemlidir. Böylelikle kendini psikolojik ve fizyolojik olarak çalışmaya hazırlamış olursun. Okuldan gelir gelmez ne yapmaktan hoşlanırsın? Biraz dinlenmek her zaman iyidir. Müzik dinleyebilir, oyun oynayabilir veya varsa evcil hayvanınla vakit geçirebilirsin. Ardında çalışmaya başladığında daha etkili sonuçlar alabilirsin. Günlük çalışma rutinini oluşturmayı ihmal etme. 
  • Program hazırlamak: Kişisel çalışma programını oluştururken öğretmenlerinden, eğitim danışmanlarından ve YKS hazırlık çözümleri sunan kaynaklardan destek alabilirsin. Programa her zaman bire bir uyamasan da önünde seni hedefine götürecek bir yol haritasının olmasında fayda vardır. 
  • Strateji oluşturmak: Bazı dersler diğerlerinden daha kolay gelebilir. Zamanı doğru kullanabilmek ve daha verimli çalışabilmek için sana özel bir strateji oluşturulması önemlidir. Sınava hazırlanırken kullandığın ders çalışma programının senin seviyene uygun soruları hazırlayacak donanımda olması gerekir. Böylelikle hedefine en doğru yoldan ulaşman mümkün olur.

YKS’ye hazırlanırken okulun ilk döneminde yukarıdaki adımları tamamlamış ve hareket geçmiş olmak büyük önem taşır. Tüm bu adımları tek başına atmak senin için zor olabilir. Bu noktada YKS konularındaki eksiklerini belirlemen, kişisel çalışma planını ve stratejini oluşturman için sana hız kazandıracak olan Raunt’tan destek alabilirsin. Raunt’un yapay zeka destekli sistemi çözdüğün sorulara göre eksiklerini hızla tespit ederek, bu eksiklerini tamamlaman için gerekli çalışma planını hazırlamanda sana büyük kolaylık sağlayacaktır.

LGS Öğrencilerine 1. Dönem Tavsiyeleri

LGS Öğrencilerine 1. Dönem Tavsiyeleri

LGS’ye hazırlanan bir öğrenciysen hedeflediğin liseye girmek için birinci dönemden itibaren uygulaman gereken bazı basit yöntemler şöyledir:

 

  • Sistemli çalışmak: Okulun ilk günlerinden itibaren sistemli çalışmaya alışman önemlidir. Bu çalışma yöntemi, adımlarla ilerleyerek her bir konuyu belirli bir sıra ile tamamlamanı sağlar.
  • Kişiselleştirilmiş program uygulamak: Senin için hazırlanmış, sana özel bir programı uyguladığın taktirde çalışmanın ve başarmanın keyfine varman kaçınılmaz olur. Bu programın çözebildiğin sorularda gelişmeni, zayıf olduğun konularda ise güçlenmeni sağlaması önemlidir.
  • Hedef odaklı olmak: Okuldaki başarıların ve deneme sınavlarındaki performansın ile hedefine ne kadar yaklaştığını görebilir ve daha çok motive olabilirsin. Her sınavdan sonra aldığın geri dönütler hedefinin ne kadar gerçekçi olduğunu da gösteren önemli verilerdir. Buna göre hedefini değiştirebilir ve daha başarılı olabilirsin.
  • Anlamadığın konular ile ilgili daha fazla bilgi almak: Konuları anlamadığında tekrar anlatabilecek eğitmenlere ve ilgili kaynaklara hızlı şekilde ulaşabilmen gerekir. Böylelikle o konuda geri kalmış olmazsın.
  • Daha fazla kitap okumak: LGS beceri temelli yeni nesil sorulardan oluşur. Bu soruları anlamalı ve hızlı şekilde analiz etmelisin. Okuduğunu hızla anlayabilmen için daha çok kitap okumanda ve hızlı okuma egzersizleri yapmanda fayda vardır. 

 

LGS’ye hazırlanırken sana özel çalışma programı hazırlayan, başarı performansına göre soru getiren ve anlamadığın konuları detaylı şekilde açıklayan bir kaynaktan destek alman seni sınavda öne çıkaracaktır. Vitamin LGS tüm bu adımlarda yanında olacak ve hayalindeki liseye seni eksiksiz hazırlayacak donanıma sahip bir sınava hazırlık çözümüdür. 

Benzer İçerikler