YKS için Son 3 Ayı Nasıl Değerlendirelim?

  • 18.08.2022

Uzun ve zaman zaman yorucu bir sınava hazırlık maratonunun son aylarına girdiğinde kalan zamanı nasıl değerlendirmen gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsin. Şu an bu yazıyı okuyorsan hedefini zaten belirlemiş ve bu yolda uzun zamandır çalışıyorsun demektir. Hedefine ulaşmak için son 3 aylık çalışma programını varsa eksikliklerini tamamlayacak şekilde değerlendirmen senin için en verimli yöntem olacaktır. Sen de “YKS’ye kalan son 3 ayı nasıl verimli değerlendiririm?” diye düşünüyorsan senin için hazırladğımız önerilere göz atabilirsin.

YKS Konu Eksiklerimi 3 Ayda Tamamlayabilir miyim?

YKS Konu Eksiklerimi 3 Ayda Tamamlayabilir miyim?

Hâlâ eksiklerin olduğunu düşünüyorsan önünde 3 aylık bir süreç var. Bu süreyi en verimli şekilde değerlendirerek tüm eksiklerini kapatabilirsin. Burada verimli çalışmaktan kasıt çok çalışmak, gece gündüz kendini hırpalamak değil. Neye ihtiyacın olduğunu belirlemek ve bu yönde bir plan oluşturmaktır. Bunu yaparken de çevrim içi hizmet veren kişiye özel üniversite sınavına hazırlık çözümlerinden destek alabilirsin. Örneğin Raunt, yapay zekâ destekli alt yapısıyla çözdüğün sorulara göre seni kısa sürede tanır ve eksiklerini hızlaca tamamlamana yardımcı olur. Ardından kişiye özel çalışma programını oluşturarak kalan zamanını en verimli şekilde değerlendirmene katkı sağlar. Tabii bundan sonra sana düşen görevler de var...

Gün içinde en kolay odaklandığın ve en verimli olduğun saatleri belirleyerek zorlandığın, eksik olduğun dersleri bu saatlerde çalışabilirsin. Evin en sevdiğin köşesini ders çalışma alanı olarak kendine ayırabilirsin. Dikkatini dağıtan ne varsa (telefon, sosyal medya, sevdiğin oyunlar, gürültü oluşturabilecek nesneler) çalışma alanından uzak tutarak odaklanmanı artırabilirsin. 3 ay yeterli bir süredir. Bu sürede tüm bu verimli çalışma yöntemleriyle eksiklerini tamamlayıp hedeflerine ulaşabilirsin.

3 Aylık YKS Çalışma Planı Nasıl Olmalı?

3 Aylık YKS Çalışma Planı Nasıl Olmalı?

• Eksiklerini belirleyen bir liste, çalışma programını hazırlamanda faydalı olabilir. 

• Hazır olduğuna inandığın konularda bol bol test çözerek, hâlâ yanlışının çıktığı konularda ise konu tekrarı yaparak zamanını verimli değerlendirebilirsin. 

• Sosyal yaşantına da vakit ayırman derslere odaklanman için etkili olabilir. Mümkünse boş vakitlerinde spor yaparak hem enerjini artırabilir hem de sosyalleşebilirsin.

• Teknolojinin senin için faydalı yönlerinden yararlanarak tek yerden birden fazla kaynağa ulaşabilirsin. 

• Anlayamadığın konular varsa uzman eğitmenlerin videolarını izleyerek sorularının cevaplarını bulabilirsin. 

• Tüm bu süreci nasıl yöneteceğini bilemiyorsan uzman desteği alabilirsin. Bunun için Raunt’la planlama yapabilir, sana özel oluşturulan çalışma planınla verimli şekilde çalışabilirsin. 

Kaygılarına Değil Verimli Çalışmaya İnan!

Kaygılarına Değil Verimli Çalışmaya İnan!

Kendine yeni bir yol çizebileceğin ve geleceğin için önemli bir adım olan YKS, verimli bir çalışma programıyla kolaylıkla atlatabileceğin bir süreçtir. Bu dönemi zorlaştıran ise senin kaygı ve korkuların olabilir. Bu kaygılar, seni ve çalışma sürecini olumsuz etkiler. Bu yüzden özellikle son 3 ay tüm kaygılarını bir kenara bırakarak sadece sınava odaklanmalısın. Eğer bunu tek başına aşamıyorsan rehberlik öğretmeninden ya da bir pedagogtan destek alabilirsin. Unutma ki senin gibi milyonlarca genç bu sınava girerek aynı korkuları yaşıyor. Bu yüzden başarılı olmanın önünde engel olabilecek tüm düşünceleri bir kenara bırakarak başarıya ulaşmayı kolaylaştırabilirsin. Sınava hayatının son şansıymış gibi bakmanın sana hiçbir faydası olmaz. Aksine bu düşünce seni yorar, en olmadık anlarda kafanı karıştırır. Hedeflerine ulaşmak için kalan süreyi verimli çalışarak değerlendireceğine ve eksiklerini kapatarak sınava hazır olacağına inanmalısın.

Benzer İçerikler