Okuma-Yazma Öğrenemeyen Çocuklar için Yapılması Gerekenler

  • 18.08.2022

İlkokul birinci sınıfta okuma ve yazma öğrenme süreci hem öğrenciler hem ebeveynler için zorlayıcı geçebilir. Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimi aynı olmayabilir. Diş çıkarma dönemleri, okuma ve anlama becerilerinin gelişimi akranlarıyla aynı olmak zorunda değildir. Okuma yazma öğrenemeyen öğrencilerin cesaretlendirilmesi ve geliştirilmesi için bazı çalışmalar yapılabilir.

Okuma ve yazma becerisinin gelişmesindeki önemli faktörlerden biri öğrencinin öğretmenle uyumudur. Bu süreçte öğretmenin çocukların yaşına uygun ders anlatımı, ılımlı ve iyimser yaklaşımı, sabırlı olması çocukların okulda daha başarılı olmasına yardımcı olur. Ders anlatımında, okuma ve yazma çalışmalarında seslerin tanınmasında, doğru çıkarılmasında güncel materyaller kullanmak da çocukların performansına olumlu etki edebilir. Okuma-yazma öğrenirken zorlanan çocuklara nasıl destek olabileceğinizi merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Okuma Yazma Öğrenme Konusunda Sıkıntı Yaşayan Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Okuma Yazma Öğrenme Konusunda Sıkıntı Yaşayan Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Harf ve ses uyumu konusunda öğrenciyi dikkatli dinlemek ve gelişim açısından değerlendirmek gerekir. Bedensel ve zihinsel gelişiminin yaşıyla uyumlu olması gerekir. 
  • Alfabedeki sesler anlatılırken resimlerden, eğlenceli grafiklerden faydalanılabilir. Dil gelişimini desteklemek için gün içinde tekerleme ve şarkı nakaratları tekrarlamak yararlı olabilir.
  • Resimli kitap okumaları, çocukların sözcükleri daha iyi kavramasına ve harfleri birlikte bağdaştırmasına yardımcı olur. Harfleri bağlamakta sıkıntı çeken çocuklar için resimli kitaplar destekleyicidir.
  • Heceleme ve metin okutma uygulamalarını sık tekrar etmek, okumakta zorluk çeken çocuklar için faydalı olur. Çalışma yaparken çocuğun sıkılmaması için mola verebilir, motive edici sözler söyleyebilirsiniz.
  • Arkadaşlarından geri kaldığını düşünmemesi için evde ve okulda özen gösterilmesi önemlidir. Okuma ve yazma konusunda sıkıntı yaşayan çocuklar için öğretmenler ve ebeveynler birlikte çalışmalı ve uygun bir metot geliştirmelidir.
  • Resimli öyküler, kısa metinler üzerinden alıştırma yapmak, yanlış okunan kelimeleri tekrar etmek, önce heceleyerek daha sonra kelimeler ve cümlelerle devam etmek etkili sonuç verebilir.

Okuma ve Yazma Öğrenme Sürecinde Önemli Noktalar

Okuma ve Yazma Öğrenme Sürecinde Önemli Noktalar

Çocukların yazmaya uygun olması için bebeklikten itibaren aktif olarak el gelişimini tamamlamış olmaları gerekir. Küçük yaşlardan itibaren yemeğini kendi yemesi, dişlerini fırçalaması, giyinme ve ayakkabı bağlama işlemlerini yapabilmesi ellerindeki kasların gelişmesi için önemlidir. Motor becerileri yeterli şekilde gelişen çocuklar, kalem tutma ve yazı yazma konusunda daha yüksek performans gösterebilir.

Okuma ve yazma sürecinde çocukların harfleri öğrenmesi için verilen dikte ödevleri çok uzun olduğunda olumsuz sonuçlara neden olabilir. Sayfalar dolusu aynı harfi yazan çocuklar sıkılabilir ve sonlara doğru harfi yanlış yazmaya başlayabilir. Bu nedenle çocukların yaşına uygun şekilde hazırlanan ödev uygulamaları daha iyi sonuç verir. İlkokul birinci sınıf çocuklarının dikkati çabuk dağılır. Kısa süren ama etkili olan çalışmalar sayesinde bu zorlu süreci verimli hale getirebilirsiniz.

Çocukların okuma yazma becerisini geliştirme amaçlı evde çalışmalar yapabilirsiniz. Resimli kitap okuma rutinleri, keyifli tekerleme yarışmaları, şiir okuma akşamları gibi aktiviteler sayesinde çocuğunuzun dil gelişimini destekleyebilir, okuma yazma konusunda onu cesaretlendirebilirsiniz. İsim şehir oyunu, ev içinde kısa mektuplaşmalar ve minik sevgi kartlarıyla yazı yazmayı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Benzer İçerikler