7 Yaş Gelişim Özellikleri

7 Yaş Gelişim Özellikleri

  • 11.12.2023

Çocuğunuzun kişiliğini oluşturmaya başladığı yaşlar hakkında bilgi sahibi olmanız hem gelişimlerine destek olmak hem de onları daha iyi anlamak için fayda sağlayabilir. 7 yaş tam da bu yaşlardan biridir. Okul çağına girmiş 7 yaşındaki çoğu çocuk, dünyadaki her şey hakkında bilgi sahibi olmak ister. Bir gün doktor olmak ister öbür gün uzaya çıkmak! 

7 yaş gelişim özellikleri arasında çoğu zaman büyük bir merak vardır. Çocuğunuz gün içinde size öğrendiği yeni bilgileri saatlerce anlatabilir ve hep daha fazlasını öğrenmek isteyebilir. Ebeveyn olarak yaş özelliklerini tanımak çocuğunuz ile daha iyi bir ilişki kurabilmenizi ve olası sorunları engellemenizi sağlayabilir. 7 yaş çocuk gelişimi özelliklerine gelin birlikte bakalım.

7 Yaş Çocuğun Psikolojik Gelişimi

7 Yaş Çocuğun Psikolojik Gelişimi

Çocuklar bu yaşta psikolojik açıdan doğru ve yanlışı ayırt etmeye başlar. Sosyal açıdan okul gibi kalabalık ortamlarda başkalarıyla kendini kıyaslama ve takdir görme duyguları harekete geçer. Çocuğunuz ilgi duyduğu ve yapabildiği konularda daha çok uzmanlaşmak isteyebilir. Fakat okulda ve aile içinde farklı becerileri geliştirmesi konusunda baskı gören çocuk endişelenerek, kendini eleştirebilir. Bunun sonucunda ise öz güveni zayıflayabilir. Çocuğunuzu bilmediği konularda zorlamak yerine onu ilgi alanlarıyla teşvik ederek yeterlilik duygusunu geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

7 Yaş Boy - Kilo Gelişim Özellikleri

ERKEK ÇOCUK PERSENTİL DEĞERLERİ*

Yaş

Ölçüm

25P

50P

75P

97P


7

Tartı (kg)

21,1

23,2

25,8

31,6

Boy (cm)

118,2

121,5

124,9

131,0

 

KIZ ÇOCUK PERSENTİL DEĞERLERİ*

Yaş

Ölçüm

25P

50P

75P

97P


7

Tartı (kg)

20,6

22,9

25,7

31,9

Boy (cm)

117,7

121,1

124,4

130,5


* Persentil değeri ilgili boy ya da kiloya sahip çocuğun aynı yaştaki çocukların yüzde kaçından daha uzun ya da kilolu olduğunu ifade eder. Örneğin: yukarıdaki tabloya göre 125 cm boya sahip 7 yaşındaki bir erkek çocuğu 75P değerinin üzerinde, yani tüm 7 yaş çocukların %75'inden daha uzun boyludur. 

7 yaş çocuğu gelişim çağında fiziksel açıdan yavaşlamaya başlar fakat kol ve bacak uzuvlarında büyüme devam eder*. Bu dönemde çocukların süt dişleri dökülür ve yerini yetişkinlik çağı için kalıcı dişler alır. Çocuğunuz bu dönemde 6 yaş ve öncesi durumuna göre daha zayıf olabilir.* Kız ve erkek çocuklarında ideal boy-kilo oranlarını takip ederek çocuğunuzun fiziksel gelişimini gözlemleyebilirsiniz.

 

7 Yaş Motor Gelişimi

7 Yaş Motor Gelişimi

7 yaş çocuğu gelişim özelliklerinde motor gelişimi fiziksel aktivitelerin daha rahat gerçekleştirilmesi açısından önemlidir. İnce ve kalın olarak ayrılan motor becerileri ne kadar gelişirse çocuğunuz fiziksel anlamda o kadar aktifleşir. İnce motor becerileri, gün içinde diş fırçalama, giyinme ve kaşık çatal kullanma gibi hareketleri kapsar. Kalın motor becerileri ise koşma, zıplama ve yürüme gibi becerilerle bacak, kol ve omuz kullanımını içerir.*

Çocuğunuzun dans, futbol, basketbol ve bale gibi hareketli alanlara yönlendirilmesi kalın motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlar.

7 Yaş Dil Gelişimi

7 Yaş Dil Gelişimi


7 yaş, çocuğunuzun dil gelişimi açısından da önemli bir yaş olabilmektedir. 7 yaşındaki çoğu çocuğun kelimelerin anlamlarına olan merakları artar ve okumayı daha kolay bir şekilde öğrenebilirler. Çocuğunuz bu dönemde iletişim açısından daha net ve anlamlı cümleler kurmaya başlayabilir. 7 yaş grubu gelişim özellikleri arasında akademik eğitim temellerinin atılması da yer alır. Okuma ve yazmayı öğrenen çocuklar daha fazla bilgi edinmek için okumak ve farklı insanlarla sohbet etmek ister. Çocuğunuzu bildiklerini anlatmasına izin vererek ve onu dinleyip, takdir ederek öğrenmeye teşvik edebilirsiniz. 

*Kaynak:

https://www.kidsgourmet.com.tr  

Benzer İçerikler