Öğretmen Veli Görüşmesi Nasıl Olmalı

Öğretmen Veli Görüşmesi Nasıl Olmalı

  • 19.07.2024

Öğrenci, öğretmen ve veli arasında etkili ve doğru iletişimin kurulması çocukların akademik başarıları açısından büyük önem taşıyor. Bu bağlamda öğretmenlerin ve velilerin bir araya geldiği veli toplantılarından önce birtakım hazırlıklar yapmak, toplantıların daha verimli geçmesine katkı sağlayabilir. Sizler için hazırladığımız önerilerle göz atarak veli toplantılarından daha etkin sonuçlar alabilir, çocuğunuz ve öğretmenleriyle aranızdaki iş birliğini geliştirebilirsiniz.

Veli toplantılarının amacı ve veli toplantısı esnasında velilere tavsiyeler konusundaki ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Veli Toplantılarının Amacı Nedir?

Veli Toplantılarının Amacı Nedir?

Ülkemiz genelinde resmî ve özel okullar bünyesinde okul, öğretmen ve aile üçgeninde belli aralıklarla veli toplantıları düzenlenir. Bu toplantılarda öğrencinin başarısı odak noktaya alınır ve bu konuda iş birliği sağlanması hedeflenir. Bunun yanı sıra; veli öğrencinin son durumu hakkında bilgilendirilir, öğrencinin okul ve dersleri benimsemesini sağlamak ve sosyal yaşamda da etkin şekilde sorumluluk almasına yardımcı olmak için karşılıklı fikir alışverişinde bulunulur. Veli toplantıları genellikle 3 farklı şekilde gerçekleştirilir:

  • Bireysel görüşmeler
  • Şube odaklı veli toplantısı
  • Genel veli toplantısı

Tüm bu toplantılara rehber öğretmenlerinin, sınıf ve branş öğretmenleri ile okul yöneticilerinin tam kadro katılım sağlaması, istenilen verimin alınabilmesi adına çok önemlidir.

Velilere Tavsiyeler

Velilere Tavsiyeler

Veli toplantısından en yüksek verimi alabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Toplantıya çocuğunuzla gitmeyin. Aksi halde öğretmenler size gerçekçi bilgi vermeye çekinebilir. Böyle bir ortamda dürüst bir konuşma yapmanız mümkün olmayabilir.
  • Sorularınızı önceden not edin. Böylece toplantı esnasında görüşülmesi gereken herhangi bir konuyu atlamamış olursunuz.
  • Öğretmen kaygı duyduğunuz bir konudan bahsederse etkin tavsiyeler isteyin. Örneğin, Türkçe dersinde sorun yaşayan bir çocuğunuz olabilir. Türkçe dersinde sorun yaşıyor olması genel bir sorun olsa da dil bilgisi hataları konusunda çocuğun yaşadığı problem daha spesifiktir. Bu durumda öğretmene çocuğunuzun dil bilgisi sorunlarını çözmek için ne yapabileceğinizi sorun.
  • Çocuğunuzun zorlandığı derslerde başarılı olabilmesi için öğretmenden öneri talep edin. Bu kaynaklar Raunt ve Vitamin gibi online eğitim materyalleri olabilir. Ayrıca çocuğunuzun özel derse ihtiyaç duyup duymadığını ve ücretsiz sunulan okul kitaplarının yeterli olup olmadığını sorabilirsiniz.
  • Varsa aile içindeki ölüm, boşanma, uzun süreli ayrılık, taşınma veya yeni doğan kardeş gibi değişimlerden öğretmeni haberdar edin. Böylece öğretmen, çocuğunuzla daha yakından ilgilenebilir.

Veli ve öğretmen ilişkilerinde karşılıklı saygı, anlayış ve beklentilere dair ortak bir dil geliştirilmesi son derece önemlidir. Öğrencinin başarısının sürdürülebilir olması için okul, öğretmen ve aile bir sacayağı gibi çalışmalı, ortak kararlar alarak başarıya birlikte ilerlemelidir.

Benzer İçerikler