İnce Motor Becerileri Nelerdir?

İnce Motor Becerileri Nelerdir?

  • 25.07.2024

Pek çok ebeveyn gibi siz de çocuğunuzun gelişim sürecinde karşınıza çıkan ince motor becerileri konusunu merak ediyor olabilirsiniz. Çocuğunuzun ince motor becerilerinin geliştirilmesi özellikle okula ilk başladığı dönem için büyük kolaylık sağlar. Kaba motor becerilerindeki gibi kas kütlelerini kullanmanın aksine el, parmak ve kolların rahatça hareket etmesini sağlayan bu beceriler, çocuğunuzun dünyayı keşfetme noktasında da oldukça önemlidir.


Birçok farklı aktiviteyle çocuğunuzun ince motor becerilerinin gelişimine katkı sağlamanız mümkün. Çocuğunuzun çevresinde bulunan ve merak ettiği nesnelere ulaşması ve onları eline alması noktasında ince motor becerilerinin gelişmiş olması gerekir. İsterseniz gelin birlikte bu konuya biraz daha yakından bakalım.

İnce Motor Becerisi Nedir?

İnce Motor Becerisi Nedir?

İnce motor becerisi, el ve bilekteki küçük kasları kullanarak hareket etme becerisidir (1). Günlük hayatın her alanında karşılaşılan durumlarda bu becerilerin rolü son derece kritiktir. Çocuklar için yetişkinlerden farklı olarak dünyayı keşfetme ve çevreye uyum sağlama noktasında da ince motor becerilerine ihtiyaç duyulur. Çocuğunuzun ince motor becerilerinin gelişmiş olması gerek evde gerekse okulda istediklerini rahatça yapabilmesi açısından önemlidir. Kas gelişimini sağlıklı bir şekilde geliştiren çocuklar el becerilerinde daha başarılıdır. İnce motor becerilerini başarılı bir biçimde tamamlamak için kasların yanı sıra el-göz koordinasyonunun da gelişmiş olması gerekir. Çocukların bir nesneyi kavrayabilmesini sağlayan küçük kasların kontrolüne ek olarak elini gördüğü nesneye doğru bir şekilde uzatmasıdır.  

İnce Motor Becerileri Nelerdir?

İnce motor becerileri kasların kullanımı, dikkat ve koordinasyon gerektiren işlemlerde kullanılan becerilerdir. İnce motor becerilerine çocuklar günlük hayatta ve okul yaşantısında sıklıkla ihtiyaç duyar. Yemek yerken, kıyafet değiştirirken, kitap sayfasını çevirirken ya da kalem tutarken bu beceriler kullanılır. Bu becerilerin gelişmiş olması gerek çocukların evde istedikleri gibi hareket etmelerine gerekse okulda eğitimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olur. Çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmesi için çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz.

İnce Motor Becerileri Geliştiren Etkinlikler

İnce Motor Becerileri Geliştiren Etkinlikler

Çocuğun ince motor becerileri, diğer kas ve koordinasyon becerilerine de bağlıdır. Bu noktada uygulayabileceğiniz belirli yöntemlerle çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmesine katkı sağlayabilirsiniz. Aktiviteleri oyunlaştırmanız çocuğunuzun gelişirken eğlenmesine de yardımcı olur. Öncelikle çocuğunuzun becerilerinin gelişiminde yaş grubuna uygun adımlar atmaya özen gösterin. 


Çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmesi için ondan bir ipe boncuk dizmesini isteyebilirsiniz. Bu becerileri geliştiren keyifli aktiviteler arasında kesme ve yapıştırma etkinlikleri de yer alır. Çocuğunuza işinize yaramayan dergi ve gazetelerin kağıtlarını kesmesini söyleyebilir sonrasında resim çizmesini veya kestiği kağıtları yapıştırmasını isteyebilirsiniz. Bu aktiviteler hem bilek ve parmak kaslarını çalıştırmaya, hem de el-göz koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olur. 

İnce motor becerileri için yapabileceğiniz aktivitelerden bir diğeri de oyun hamuruyla oynamaktır. Çocuğunuz hamurla oynarken uzanma, kavrama, sıkma ve bırakma işlemleri gerçekleştirerek ince motor becerilerini kullanır. Evde uygulayabileceğiniz basit ama etkili yöntemlerle çocuğunuzun ince motor becerilerinin gelişmesine destek olabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.understood.org   

 

Benzer İçerikler