Küçük Kas Gelişimini Destekleyen Oyunlar

Küçük Kas Gelişimini Destekleyen Oyunlar

  • 12.06.2024

Çocuklarda küçük kas gelişimi, diğer bir deyişle ince motor gelişimi, el ve parmak kaslarının koordine şekilde çalışmasını ifade eder. Kalem tutmak, makas kullanmak, ayakkabı bağcığı bağlamak, düğme iliklemek gibi hareketler doğrudan küçük kas gelişimiyle ilgilidir. Çocukların küçük kas gelişimi oyunlarla desteklenebilir.

Küçük kas gelişimi gündelik hayatta yaptığımız birçok iş için önemlidir. Bu nedenle küçük kas gelişimi çocukların otonom olabilmeleriyle doğrudan bağlantılıdır. Biz burada belli başlı olanlarına değinecek olsak da oyuncak, güvenli makas, mandal, oyun hamuru gibi materyallerle küçük kas gelişimini destekleyen oyunlar çeşitlendirilebilir.

Oyun hamuru

Çocukların en sevdiği faaliyetlerden biri olan oyun hamuru oynamak küçük kas gelişimini desteklerken çocukların yaratıcılıklarını ortaya koymalarına da imkan sağlar. Hamuru sıkma ve yuvarlama hareketleri küçük kasların koordineli şekilde çalışmasıyla gerçekleşir. Oyun hamuruyla çocuklar çeşitli şekiller yaratabilirler. Örneğin hamurdan ince zincir oluşturmak hem sıkma hem de yuvarlama hareketlerini kapsadığından oldukça faydalıdır. Oyun hamurunu hazır şekilde satın alabileceğiniz gibi basit malzemelerle evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Boncuk Dizmek

Boncuk Dizmek

Delikleri çok küçük olmayan boncukları kalın bir ipe dizme oyunu küçük kas gelişimini destekleyen oyunlar arasında yer alır. Bu oyunu değişik versiyonlarda oynayabilirsiniz. Örneğin oyun hamuruna çubuk veya çubuk makarna saplayıp çocuğunuzun bunun üzerine boncukları dizmesini isteyebilirsiniz. Boncuklar küçük parçalar olduğu için bu oyunu 3 yaşından büyük çocuklara önerilir. Bu oyunu ayrıca çocuğunuzun yaşına göre örüntü kurma şeklinde de kurgulayabilirsiniz.

Balık Tutmak

Suyla oynamayı sevmeyen çocuk var mıdır? Çocuğunuzun suyla vakit geçirmesini ve aynı zamanda küçük kas gelişiminin desteklenmesini istiyorsanız bu oyun tam sizlik! Büyük bir kaba su doldurun. İçine ponponlar veya benzer boyutta küçük oyuncaklar atın. Daha sonra çocuğunuzdan bunları şeker maşası ile yakalamasını isteyin. Eğlenceli görüntüler ortaya çıkarken ıslanan kıyafetler için yanınızda mutlaka yedek bulundurmanızı öneririz.

Kağıt Yırtmak

Çocuklar özellikle 2 yaşından itibaren bir şeyleri yırtmayı ve koparmayı çok severler. Çocuğunuzdan eski bir kağıdı, gazeteyi veya dergiyi yırtarak küçük parçalara ayırmasını isteyin. Bu küçük parçaları boş bir kağıda yapıştırarak resim oluşturmasını sağlayabilir, bu şekilde küçük kas gelişiminin yanı sıra hayal gücünü de destekleyebilirsiniz.

Mercimek Ayırmak

Yeşil ve kırmızı mercimekleri bir kaseye dökün. Daha sonra önüne koyduğunuz iki kaseye mercimekleri renklerine göre ayırmasını isteyin. Mercimek taneleri eline küçük gelirse nohut ve fasulye de bu tür bir etkinlik için kullanılabilir. Bu oyun legoları veya boncukları renklerine göre ayırma gibi şekillerde de oynanabilir. Bu durumda nesneleri tutması için şeker maşası da kullanabilirsiniz. Belirtmek gerekir ki küçük parçalar olduğu için bu oyun 3 yaşından küçük çocuklara uygun olmayabilir.

Çamaşır Asmak

Mandallar çocukların küçük kas gelişimi için oldukça faydalıdır. Çocuğunuzun boyuna uygun olacak şekilde evde bir yere ip bağlayın. Çorap, el bezi veya küçük havlu gibi eliyle rahatlıkla kavrayabileceği büyüklükte çamaşırları asmasını isteyin.

Kaptan Kaba Aktarmak

Kaptan Kaba Aktarmak

Çocuğunuzun önüne birkaç tane bardak dizin. Daha sonra bir sürahiden veya şişeden bardaklara su doldurmasını isteyin. Sürahi eline büyük gelirse suyu bardaklar arasında aktarmasını da isteyebilirsiniz.

Küçük kas gelişimi oyunları çocuğunuzun ince motor becerilerinin gelişmesine katkıda bulunuyor olsa da bu sürecin her çocuk özelinde farklı ilerlediğini göz önünde bulundurmak gerekir. Çocuğunuzun gelişimini yaşıtlarıyla karşılaştırmadan kendi başına nasıl bir ivme kazandığını gözlemlemeniz faydalı olacaktır.  

Benzer İçerikler